شفاف سازی، موثرترین شیوه در کاهش جرائم و تخلفات اداری است/ ساختارو تشکیلات واحدهای بازرسی دستگاههای اجرایی ارتقا یابد/ بازرسان باید الگوی همکاران باشند لزوم تقویت اقتصاد با محوریت مردم و استفاده از نیروهای نخبه بومی/ به دانشگاه‌ها سفارش رشته‌های مرتبط با دریا داده شود برای بنادر کوچک تا دهه فجر خبرهایی خوبی خواهیم داشت/ در صورت تایید سازمان اداری و استخدامی کشور، آماده جذب نیروهای متخصص در صنعت حمل و نقل دریایی کشور هستیم بایستی برای نیروهای شاغل در حوزه دریا ایجاد جذابیت کنیم/  تا پایان سال، هزار نفر از نخبگان در دستگاههای اجرایی از جمله سازمان بنادر جذب می شوند/ برگزاری نشست مشترک با وزیر علوم برای تربیت نیروی متخصص در رشته‌های مرتبط با دریا و سواحل در دانشگاهها/ تایید 100 مجوز استخدام در مشاغل اختصاصی ادارات استان هرمزگان اهمیت بسیار بالای بنادر شمالی برای اقتصاد ایران در شرایط کنونی/ اتصال بنادر شمالی به ریل، لازمه توسعه ترانزیت کشور ترخیص محموله ۱۶ هزار تُنی مواد اولیه آنتی بیوتیک و یک میلیون و 300هزار عددی افشانه‌های تنفسی از بندر شهید رجایی لزوم انتخاب افراد صالح متخصص و آگاه به مسائل روز از سوی گزینش‌گران/ اهتمام برنامه ‌ریزان و دولتمردان به توسعه اقتصاد دریامحور یک خبر خوب برای صاحبان شناورهای مسیر دریایی کویت/ قوانین مربوط به ابعاد شناورهای قابل پذیرش در بنادر کشور کویت شفاف شد لایروبی 7.1 میلیون مترمکعبی بنادر و آبراه‌های کشور/ مقابله با 58 مورد سانحه آلودگی نفتی در دریا/ نجات جان 283 ایرانی وغیرایرانی با انجام عملیات جستجو ونجات دریایی/انجام 8 هزار بازرسی از وضعیت فنی و ایمنی شناوران متردد در بنادر کشور پیام مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به مناسبت گرامیداشت هفته بسیج
نشست مشترک ایران و ترکمنستان، ویدئو‌کنفرانس، توسعه همکاری های بندری و دریایی
در نشست مشترک مقامات بندری ایران و ترکمنستان که بصورت ویدئو‌کنفرانس برگزار شد، طرفین بر توسعه همکاری های بندری و دریایی دو کشور تاکید کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، خسرو سرایی؛ مدیرکل ترانزیت، لجستیک و توافقنامه های سازمان بنادر و دریانوردی در نشست مشترک ایران و ترکمنستان به منظور توسعه همکاری های بندری و دریایی دو کشور، با اشاره به روابط دوستانه و همکاری های مناسب تجاری و اقتصادی میان دو کشور، اظهار داشت: تجارت دریایی فی مابین از طریق دریای خزر از شیوه های کم هزینه حمل و نقل و ارتباطات اقتصادی میان دو کشور است و نقش بنادر ایران و ترکمنستان در ارتقاء وضعیت ترانزیت بین المللی و استفاده بیشتر از ظرفیت های موجود در قالب کریدورهای عبوری خصوصا شمال-جنوب و شرق-غرب بسیار پررنگ و حیاتی است.
 
تجارت هیچگاه متوقف نشد 
 
وی ادامه داد: لازم است با توسعه همکاری ها، از تمامی ظرفیت های منطقه ای و بین المللی سود برد، همچنین با توجه به همه گیری کرونا و بروز شرایط خاص، کشورها مرزهای خشکی خود را موقتا و یا به صورت طولانی مدت به روی یکدیگر بستند اما باید بدانیم که تجارت هیچگاه متوقف نشد و راه خود را در شرایط سخت نیز پیدا می کند.
 
آمادگی پذیرش شناورهای رو-رو از بنادر شمالی ایران را داریم
 
آنا دوردیف؛ معاون رئیس آژانس دولتی بنادر و دریانوردی ترکمنستان نیز ضمن تشکر از همتای ایرانی خود جهت برگزاری و میزبانی این جلسه و علاقمندی سازمان متبوع خود برای حفظ و توسعه روابط بندری و دریایی دو کشور، اظهار داشت: با توجه به افزایش سه تا چهار برابری حمل و نقل کانتینر در بندر ترکمن باشی تعرفه ها در این بندر کاهش یافته و در صورت تمایل صادرکنندگان ایرانی، کاهش مجدد این تعرفه ها قابل بررسی است. 
وی تصریح کرد: بندر ترکمن باشی به منظور افزایش مبادلات تجاری دریایی حاضر است نسبت به در نظر گرفتن حمایت ها و تخصیص مشوق های لازم از جمله کاهش تعرفه واردات و آمادگی پذیرش شناورهای رو-رو از بنادر شمالی ایران اقدام کند.
معاون رئیس آژانس دولتی بنادر و دریانوردی ترکمنستان ادامه داد: با توجه به فعالیت 17 فروند ناوگان تجاری و نفتی ترکمنستان در دریای خزر آماده افزایش حجم مبادلات بین دو کشور هستیم و بندر ترکمن باشی دارای 4 ترمینال رو-رو است که قابلیت پذیرش کشتی های رو-رو ریلی را نیز دارد.
 
آماده ارائه خدمات ساخت و تعمیر شناور به شرکت های ایرانی هستیم 
 
معاون رئیس آژانس دولتی بنادر و دریانوردی ترکمنستان گفت: ترکمنستان از طریق بانک توسعه همکاری های اسلامی ساخت دو فروند کشتی دیگر را در دستور کار خود داد و دو کشتی رو-رو ریلی نیز در سال آینده در کارخانه جدید بالکان که در نزدیکی بندر ترکمن باشی واقع شده، خواهد ساخت.
وی افزود: سایر شناورهای اعم از نفتی و فله نیز در برنامه آتی توسعه ناوگان ترکمنستان قرار دارد و در این خصوص آماده ارائه خدمات ساخت و تعمیر شناور به شرکت های ایرانی هستیم و با توجه به جدید بودن این کارخانه، امکان ارائه تخفیف در هزینه های ساخت و تعمیر شناور های ایرانی وجود دارد و علاقه مند هستیم تا شرکت های ایرانی در بنادر ترکمنستان سرمایه گذاری کنند.
دوردیف تاکید کرد: در صورتی که طرف ایرانی پروژه های سرمایه گذاری بنادر خود را به ما ارائه کند، اطلاعات آن را در اختیار تجار ترکمن قرار خواهیم داد.
 

آمادگی بندر امیرآباد جهت جذب سرمایه گذاران ترکمن
 
در ادامه این نشست مدیران بنادر امیرآباد، نوشهر و انزلی نیز نظراتی را جهت افزایش حجم مبادلات تجاری بین بنادر شمالی ایران و بنادر ترکمنستان ارائه کردند، محمدعلی اصل سعیدی پور؛ مدیرکل بنادر و دریانوردی و منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد با اشاره به رشد آمار سه ساله تردد شناور از طریق این بندر به بندر ترکمن باشی، خواستار فراهم شدن شرایط به منظور تردد شناورهای رو-رو شد و بر آمادگی بندر امیرآباد جهت جذب سرمایه گذاران ترکمن در پروژه ساخت ترمینال و همچنین برگزاری مانورهای مشترک جستجو نجات، مقابله با آلودگی ناشی از کشتی ها و همچنین انتقال تجارب در زمینه کنترل و بازرسی کشتی ها تاکید کرد.
 
امکان افزایش مناسبات تجاری وجود دارد
 
محمد تقی انزان پور؛ مدیرکل بنادر و دریانوردی مازندران نیز با اشاره به قابلیت و ظرفیت های بندر نوشهر در زمینه تخلیه، بارگیری و سوآپ نفت و مواد نفتی بر توسعه همکاری با بندر ترکمن باشی تاکید کرد و گفت: با وجود ترمینال مسافری به منظور توسعه گردشگری و ترمینال اختصاصی کالاهای کانتینری در بندر نوشهر، امکان افزایش مناسبات تجاری در این زمینه ها وجود دارد.
 
احداث سیلوی غلات و مخازن سوخت 
 
همچنین حمیدرضا آبایی؛ مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان از احداث سیلوی غلات و مخازن سوخت و روغن توسط بخش خصوصی در بندر انزلی خبر داد و اعلام کرد: با توجه به صادرات میوه و تره بار از ایران به مقصد کشورهای ساحلی دریای خزر، ایجاد تجهیزات و ظرفیت های لازم برای حمل و نقل کانتینر خصوصا کانتینرهای یخچالی و همچنین کشتی های رو-رو در دستور کار قرار دارد.
 
همکاری مستقیم بنادر ایران و ترکمنستان بدون استفاده از بنادر کشورهای ثالث
 
در این نشست صادقی؛ کارشناس اقتصادی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان ضمن ابراز خرسندی از ادامه فعالیت بخش دریایی در جابجایی کالا بین دو کشور در شرایط همه گیری کرونا اشاره کرد و گفت: در ملاقات اخیر وزرای خارجه دو کشور طرفین بر همکاری مستقیم بنادر ایران و ترکمنستان بدون استفاده از بنادر کشورهای ثالث تاکید و به این منظور پیشنهاد شد تا نقاط تماس بنادر دو کشور مشخص و از طریق این نشست به یکدیگر معرفی شوند.
 
افزایش حمل و انتقال کالا بصورت کانتینری
 
در این نشست با جمع بندی نظرات مطروحه که با معرفی ظرفیت های عملیاتی، توانمندی های تجهیزاتی و طرح های توسعه ای بنادر شمالی ایران همراه بود، رییس هیات ایرانی ابراز علاقمندی کرد تا با بندر ترکمن باشی در زمینه های مختلف، همکاری ها توسعه یابد.
مقرر شد طرفین ظرف مدت یک ماه آینده فرصت های سرمایه گذاری در بنادر خود را به یکدیگر ارائه کنند و طرف ایرانی نیز اطلاعات کارخانه کشتی سازی بالکان ترکمنستان را در اختیار بخش های ذیربط ایران قرار دهد.
از سوی قرار شد،  طرف ایرانی اطلاعات و جزئیات تکمیلی در زمینه برگزاری دوره های آموزشی مشترک و همچنین برگزاری مانورهای جستجو و نجات و مقابله با آلودگی ناشی از کشتی های را در اختیار طرف ترکمن قرار دهد.
مقرر شد به محض دریافت اطلاعات مستندات مشکلات شرکت های کشتیرانی در بنادر ترکمنستان، موارد از طریق مجاری دیپلماتیک به طرف ترکمن منعکس شود.
همچنین این جلسات مشترک هر سه ماه یکبار بین طرفین برگزار و طی آن آخرین وضعیت همکاری های دو جانبه مورد بررسی قرار گیرد.
از سویی طرفین بر در نظر گرفتن راهکارهای مناسب جهت افزایش حمل و انتقال کالا بصورت کانتینری و همچنین تردد شناور های رو-رو میان بنادر شمالی ایران و بندر ترکمن باشی تاکید کردند.
گفتنی است، این نشست مشترک به ریاست خسرو سرایی؛ مدیرکل ترانزیت، لجستیک و توافقنامه های سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان رئیس هیات ایرانی و آنا دوردیف؛ معاون رئیس آژانس دولتی بنادر و دریانوردی ترکمنستان برگزار شد و نمایندگان سفارت ایران در عشق آباد، مدیران کل بنادر شمالی و همچنین مدیران ارشد بنادر و دریانوردی ترکمنستان و رئیس بندر ترکمن باشی نیز حضور داشتند.
۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۵:۴۵
کد خبر : ۵۴,۰۹۳

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید