پیشنهاد معافیت مجدد مناطق آزاد از مالیات بر ارزش افزوده از سوی نمایندگان مجلس
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه معافیت مالیات بر ارزش افزوده بر فعالیت اقتصادی در بنادر و مناطق آزاد تاثیر بسزایی دارد، گفت: پیشنهاد معافیت مناطق آزاد از مالیات بر ارزش افزوده از سوی برخی نمایندگان مجلس تهیه شده و امیدواریم به زودی مورد بررسی و موافقت قرار گیرد.
اسماعیل حسین زهی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، در رابطه با اینکه در سـال ۱۴۰۰ مناطق آزاد تجاری – صـنعتی مشـابه سـرزمین اصـلی مشـمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده خواهند بود و این امر در مورد بنادری که به مناطق آزاد الحاق شده اند، صدق خواهد کرد، اظهار داشت: نکته بسیار مهم این است که باید بین سرزمین اصلی و مناطق آزاد از نظر فعالیت های اقتصادی تفاوت هایی وجود داشته باشد تا اینگونه بخش خصوصی و حتی مردم رغبت کرده و به منظور فعالیت اقتصادی، اقدام کنند.
وی ادامه داد: سرمایه گذاران بخش خصوصی به مسائل اقتصادی از جمله معافیت های مالیاتی، ارائه تسهیلات از جمله زمین و... توجه دارند و باید با لحاظ مشوق ها و معافیت ها زمینه فعالیت فعالان اقتصادی را در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و نیز نوار ساحلی و بنادر فراهم کرد.
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کشور از ظرفیت های بی نظیر دریایی و بندری برخوردار است و باید به نحو مطلوب از این پتانسیل در جهت پویایی اقتصاد کشور بهره برد، عنوان کرد: به طور حتم معافیت مالیت بر ارزش افزوده بر فعالیت اقتصادی در مناطق و محدوده بنادر آزاد تاثیر بسزایی دارد و قطعا چنین مشوقی موجب جذب سرمایه گذاران و مردم می شود، بنابراین امیدواریم نمایندگان مجلس شورای اسلامی به این مسئله توجه جدی داشته باشند چرا که نتیجه آن منفعت اقتصادی مردم و کشور است.
امیدوار به تجدید نظر هستیم
حسین زهی توضیح داد: در رابطه با معافیت مناطق آزاد، هر طرحی که به هیات رییسه مجلس شورای اسلامی پیشنهاد شود، اعلام وصول و بررسی خواهد شد و امیدواریم که در این زمینه تجدید نظر شود و اینگونه مناطق آزاد از پرداخت 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده معاف شوند.
وی افزود: پس از آن طرح ارائه شده در صحن اعلام وصول می شود و اگر یک فوریتی یا دو فوریتی باشد به کمیسیون مربوطه ارجاع می شود و در نهایت به صحن مجلس می رود.
بنادر کشور اهمیت بسیار بالایی در حوزه صادرات و واردات دارند
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بنادر کشور و محدوده های بندری از اهمیت بسیار بالایی در حوزه صادرات و واردات، تخلیه و بارگیری و سایر فعالیت های اقتصادی برخوردار هستند، گفت: باید توجه داشته باشیم که نوار ساحلی 75 درصد جمعیت جهان را به خود اختصاص داده اند و بنادری که به دریای آزاد متصل هستند ظرفیت اقتصادی آنها چندین برابر است که به طور مثال می توان به بندر چابهار اشاره کرد.
حسین زهی ادامه داد: باید زمینه فعالیت اقتصادی در بنادر و مناطق آزاد فراهم شود و موانعی در زمینه حضور بخش خصوصی به منظور سرمایه گذاری و فعالیت ایجاد نشود.
۵ خرداد ۱۴۰۰ ۱۱:۲۶
کد خبر : ۵۴,۲۶۳
اخبار مرتبط

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید