تشریح، اقدامات سازمان بنادر،ارتقاء خدمات هواشناسی دریایی
عضو هیأت عامل و معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به ارتقاء خدمات هواشناسی دریایی به منظور افزایش ایمنی دریانوری و افزایش رضایت دریانوردان، اقدامات مهم سازمان بنادر و سازمان هواشناسی کشور در راستای ارتقا این خدمات را تشریح کرد.
جلیل اسلامی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی در رابطه با ارتقاء خدمات هواشناسی دریایی، اظهار داشت: در راستای اجرای قوانین ملی و بین المللی از جمله فصل پنجم کنوانسیون سولاس و با توجه به سیاست گذاری صورت گرفته در خصوص ارتقاء خدمات هواشناسی دریایی به منظور افزایش ایمنی دریانوری منطقه و افزایش رضایت دریانوردان از اطلاعات هواشناسی دریایی که به صورت روزانه و مطابق با پروتکل های بین المللی توسط ایستگاه های ساحلی مخابرات دریایی در کشور منتشر می شود، اقدامات مهمی در یک سال گذشته از سوی سازمان بنادر و دریانوردی با همکاری و استفاده از ظرفیت سازمان هواشناسی کشور انجام شد.
 
اقدامات مهم سازمان بنادر و سازمان هواشناسی کشور
 
وی افزود: تدوین سیاست کلی سازمان بنادر و دریانوردی و سازمان هواشناسی کشور در خصوص نحوه ارتقاء خدمات هواشناسی دریایی در استان های ساحلی کشور از طریق برگزاری منظم و مدون جلسات مدیریتی در سازمان از جمله اقدامات صورت گرفته بود.
 
معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی اظهارداشت: از دیگر اقدامات صورت گرفته می توان به احصاء نیازهای بنادر تابعه و دریانوردان در زمینه اطلاعات کاربردی هواشناسی دریایی ضمن سهولت در دسترسی به اطلاعات مذکور در دو بخش ساده (مورد نیاز شناورهای غیرکنوانسیونی و سنتی) و پیشرفته (مورد نیاز شناورهای کنوانسیونی در مناطق دریایی پر خطر)، اشاره کرد.
وی تصریح کرد: فعال کردن کمیته های هواشناسی دریایی در استان های ساحلی کشور با حضور نمایندگان ادارات کل هواشناسی استان و برخی ذی نفعان دریایی با هدف ارتقاء کیفیت خدمات مذکور در بنادر تابعه، سنجش میزان رضایت دریانوردان از خدمات ارائه شده و همچنین تبادل دانش متخصصان هر دو سازمان در جهت بهره برداری از آخرین روش ها و تکنولوژی های بروز هواشناسی دریایی، از دیگر مواردی است که طی یکسال گذشته محقق شد.

تدوین پیش نویس دستورالعمل توسعه هواشناسی کاربردی
 
اسلامی ادامه داد: علاوه بر این، پیش نویس دستورالعمل توسعه هواشناسی کاربردی (تهک دریایی) با هدف یکپارچه سازی صدور هشدارها و توصیه های دریایی متناسب شریط خاص هر بندر با در نظر گرفتن نوع شناورها متردد به بنادر و آبراه های حساس که نیاز به پیش بینی دقیق اطلاعات هواشناسی دریایی را دارند، تدوین شد. 
وی با اشاره به بازبینی فرمت ارسال پیام های هواشناسی دریایی در قالب فرمت کاربردی و مورد نیاز دریانوردان و ذی نفعان دریایی، خاطرنشان کرد: احصاء مناطق دریایی که نیاز به پیش بینی اطلاعات هواشناسی دریایی به صورت نقطه ای دارند در قالب زون بندی های مشخص به تفکیک مناطق نزدیک به ساحل و دور از ساحل از دیگر موارد صورت گرفته است.
 
بارگذاری اطلاعات هواشناسی دریایی در سامانه جامع دریایی
 
معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی عنوان کرد: بارگذاری اطلاعات هواشناسی دریایی در سامانه جامع دریایی به جهت سهولت و دسترسی سریع بنادر به این نوع پیام ها و انتشار نقشه های پیش بینی روزانه مدل عددی، پارامتر، ارتفاع و جهت موج به صورت انیمیشن در بازه های زمانی شش ساعته در منطقه خلیج فارس و دریای خزر (خروجی مدل SWAN) با هدف سهولت در تشخیص وضعیت جوی دریایی توسط دریانوردان و مدیران ذی ربط، دیگر مسائلی است که مورد توجه قرار گرفته است.
اسلامی با بیان اینکه قابلیت بهره برداری سامانه های نظارت الکترونیکی سازمان به دریافت برخط و آنلاین اطلاعات هواشناسی دریایی با کاربرد آن در عملیات های جستجو و نجات دریایی (شبیه سازی و پیدا کردن مسیر حرکت و موقعیت افرادی که در سوانح دریایی مفقود می شوند) ایجاد شده است، اظهار داشت: بهره برداری در عملیات های مقابله با آلودگی از طریق شبیه سازی حرکت آلودگی های زیست محیطی در دریا و اقدام به موقع عوامل ذی ربط بنادر در جهت پاکسازی آن مدنظر قرار گرفت.
وی افزود: بهره برداری از شناورهای دیده بان هواشناسی یا VOS امکان ارسال برخط و آنلاین اطلاعات هواشناسی مسیر حرکت کشتی ها به مراکز تحلیل و پردازش اطلاعات سازمان هواشناسی را فراهم می آورد و می توان با اقدام به موقع و صدور توصیه های لازم، دریانوردان در مسیر حرکت را از طوفان و یا تغییر وضعیت جوی دریایی مطلع کرد.
۹ خرداد ۱۴۰۰ ۰۹:۰۰
کد خبر : ۵۴,۲۹۵

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید