شش پروژه بزرگ دریایی و بندری در هرمزگان 24 تیرماه بهره برداری می شود
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان از برنامه ریزی صورت گرفته به منظور افتتاح شش پروژه بزرگ دریایی و بندری در این استان از طریق ارتباط ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور در روز پنج شنبه 24 تیرماه جاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، "علیرضا محمدی کرجی ران" با بیان جزییاتی در این رابطه اظهار داشت: با سفر مهندس راستاد معاون وزیر راه و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به استان هرمزگان و از طریق ارتباط ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور در جلسه هیات دولت، پروژه های دریایی و بندری کشور صبح روز پنج شنبه 24 تیرماه به صورت نمادین در بندر شهید رجایی افتتاح می شوند.

وی با بیان اینکه از مجموع 15 مورد پروژه آماده افتتاح، 6 پروژه دریایی و بندری سهم استان هرمزگان است، گفت: این پروژه ها شامل افتتاح یک پست اسکله و 31هکتار بارانداز پایانه کانتینری بندرشهید رجایی با اعتبار 472 میلیارد تومان، سه پست اسکله نفتی(بخش عملیات عمرانی) با اعتبار151میلیارد تومان، دو فروند لایروب هاپرساکشن 4000 مترمکعبی با اعتبار 85 میلیون یورو و یک فروند قایق طناب گیر با اعتبار 800 هزار یورو می شود که در مجموع برای آنها، سه هزار و 197 میلیارد تومان سرمایه گذاری( با محاسبه ارزش روز ارزی و ریالی) از محل منابع داخلی سازمان بنادر و دریانوردی صورت گرفته است.

 

وی افزود: همچنین پروژه ساختمان مرجع دریایی بندر جاسک با اعتبار 7.9 میلیارد تومان و سیستم جامع اطفاء حریق بندر لنگه به ارزش 4.7 میلیارد تومان از دیگر پروژه های افتتاحی در استان هرمزگان است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با تشریح اهمیت این پروژه ها گفت: علیرغم همه محدودیت های ناشی از تحریم های بین المللی و شیوع گسترده ویروس کرونا، خوشبختانه با اتکاء بر دانش فنی و بومی متخصصان و بندرسازان ایرانی از مجموع سه پست اسکله فاز سوم طرح توسعه بندر شهید رجایی، یک پست اسکله به همراه محوطه بارانداز آن به مساحت 31 هکتار، آماده بهره برداری شده است.

 وی افزود: با تکمیل فاز3 این بندر، امکان پهلوگیری همزمان3 کشتی نسل هفتم اقیانوس پیما با آبخور 17.5 متر و طول 400 متر با بیش از 18 هزار و 400 TEU کانتینر فراهم می شود و قدرت رقابتی بزرگترین بندر بازرگانی کشور با بنادر رقیب در منطقه افزایش بسزایی خواهد یافت؛ همچنین این طرح موجب ارتقای جایگاه بندر شهید رجایی در میان 100 بندر برتر دنیا خواهد شد.

به گفته این مقام مسئول، ظرفیت اسمی تخلیه و بارگیری ترمینال کانتینری بندرشهید رجایی با اجرای کامل فاز سوم از ۶,۳به۸.۴میلیون TEU افزایش پیدا می کند. این مگاپروژه یکی از طرح‌های بزرگ بندرسازی در کشور است که هم از نظر تجهیزات فنی و هم روند ساخت و سازهای عمرانی دارای پیچیدگی‌های خاص و ویژگی‌های منحصر به فردی است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با بیان جزییاتی در خصوص پروژه سه پست اسکله نفتی در بندر خلیج فارس، از اتمام عملیات عمرانی آن خبر داد و گفت: ساخت این اسکله‌ها با قابلیت پذیرش شناورهای بزرگ نفتی با اتکاء بر توان داخلی صورت گرفته، اکثر تجهیزات مورد نیاز در داخل کشور و بخشی از آن توسط شرکت های دانش بنیان ایرانی ساخته شده است. این اسکله ها به طول یک هزار و 300 متر، 850 متر عرشه و 16 متر عمق در ضلع شرقی حوضچه  بندر شهید رجایی واقع شده و شامل احداث جاده، پل دسترسی و همچنین خطوط انتقال است.