عمان به موافقتنامه چابهار افزوده می‌شود لایروبی نگهداری کانال دسترسی بندر بوشهر با سرعت بیشتر ادامه می یابد مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر معارفه شد رونق بنادر کشور با توسعه دریامحور محقق می شود/ تربیت جوانان متخصص در اولویت سازمان بنادر و دریانوردی پیشرفت۹۰ درصدی عملیات لایروبی اسکله های بندر آبادان برگزاری موفق مانور همزمان مهار نشتی گاز آمونیاک و اطفائ حریق در بندر بوشهر کاربرد بویه ساخت داخل در حوضچه بندر شهید رجایی با موفقیت آزمایش شد/ طراحی و ساخت 101 فروند علائم کمک ناوبری بااتکا به توان داخلی قزاقستان خواستار افزایش همکاری ‌های بندری با ایران شد/ ایران می‌تواند هاب بزرگ ترانزیتی منطقه باشد/ امکان ترانزیت ۶ میلیون تن کالا به صورت ریلی به ایران دیدار مقامات بندری و ریلی قزاقستان با معاون بندری سازمان بنادر/ ایران هیچ محدودیتی در حوزه کانتینری ندارد/ ۲پیشنهاد ایران به هیات قزاق برای افزایش همکاری‌های بندری/ کاهش قابل توجه قیمت تمام شده ترانزیت از ایران برای قزاقستان چالش کمبود نیروی انسانی متخصص دریایی به راهکارهای اجرایی نیاز دارد/ برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی مجدد قانون بورسیه برای رشته‌های دریایی و دریانوردی/ اشاعه فرهنگ دریایی از طریق رسانه‌ها و درج مطالب در کتاب‌‌های درسی
تخلیه و بارگیری کالا در بندرامام خمینی(ره) ۱۸ درصد افزایش یافت
میزان تخلیه و بارگیری کالاهای نفتی وغیرنفتی در بندر امام خمینی(ره) از ابتدای امسال تا ۲۰ تیر جاری به ۱۳ میلیون تن رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۱۸ درصد رشد نشان می‌دهد.
عادل دریس روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه روند تخلیه و بارگیری کالا در بندر امام خمینی(ره) ادامه دارد افزود: کمبود کامیون برای حمل کالاهای اساسی به نقاط مختلف کشور همچنان مهمترین چالش در این مجتمع بندری است.
وی گفت: از ابتدای امسال تاکنون در مجموع چهار میلیون و ۸۵۸ هزار تن کالای اساسی شامل گندم ، برنج ، شکر خام ، روغن خوراکی ، سویا ، کنجاله ، ذرت و جو در بندر امام خمینی(ره) تخلیه شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال هفت درصد افزایش نشان می‌دهد.
مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان ادامه داد: افزایش واردات کالاهای اساسی (غلات و نهاده‌های دامی) به معنای اطمینان از ذخایر مطمئن کشور در این زمینه است.
دریس، موجودی فعلی کالاهای اساسی در بندر امام خمینی (ره) را ۳.۵میلیون تن بیان کرد و افزود: با احتساب کالاهای افزون بر ۱۰ فروند کشتی که در لنگرگاه‌ها و اسکله‌های این بندر در انتظار تخلیه محموله خود هستند، مجموع کالاهای اساسی در این بندر به پنج میلیون تن می‌رسد.
وی با بیان اینکه روند و سرعت حمل کالاهای اساسی از بندر امام خمینی(ره) به سایر نقاط کشور از هفته گذشته شتاب گرفته بیان کرد: برای ایجاد توازن در تخلیه بار از کشتی و حمل کالا به مناطق مختلف کشور ، روزانه به ۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه کامیون نیاز داریم.

گفته‌ می‌شود برای حمل کالاهای اساسی از بندر امام خمینی (ره) از کامیون‌های حمل مصالح ساختمانی و نیز ظرفیت‌های سپاه ، ارتش جمهوری اسلامی ایران و دیگر نیروهای مسلح کشور استفاده می‌شود.
حدود ۸۵ درصد حجم کالاهای اساسی مورد نیاز کشور از طریق بندر امام خمینی(ره) وارد کشور می‌شود. ظرفیت سالانه تخلیه و بارگیری کالاهای نفتی و غیرنفتی در بندر امام خمینی(ره) حدود ۵۰میلیون تن است.
به گزارش ایرنا بالا بودن حجم کالاهای اساسی تخلیه شده در انبارها و فضاهای روباز بندر امام خمینی(ره) به چالشی مهم در این بندر تبدیل شده است.
در ماه‌های اخیر هیات‌هایی از سازمان بازرسی کشور ، معاون وزیر کشور ، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ، اعضای کمیسیون کشاورزی ، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ، استاندارد ، شرکت پشتیبانی امور دام کشور برای بررسی و حل چالش حمل کالاهای اساسی از بندرامام خمینی (ره) به این بندر سفر کرده‌اند.
چندی پیش غلامرضا بلوطی میرزا ناظر گمرکات خوزستان با رد شایعه فاسد شدن بخشی از کالاهای اساسی در بندر امام خمینی(ره) که در معرض تابش مستقیم آفتاب هستند گفت: هم اکنون همه تشریفات اداری و گمرکی ۱.۴میلیون تن کالای اساسی در بندر امام خمینی(ره) انجام شده و آماده حمل از این بندر است ولی حمل کالاهایی که در فضای غیرمسقف و باز نگهداری می‌شونددر اولویت هستند.
پارسال حدود ۱۳.۷میلیون تن غلات و نهاده های دامی وارد کشور شد.

۲۳ تیر ۱۴۰۰ ۱۹:۰۱
خبرگزاری ایرنا |
کد خبر : ۵۴,۷۶۲

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید