آینده روشن و رو به رشد مجتمع بندری انزلی/ بنادر انزلی و کاسپین مکمل یکدیگر هستند آغاز عملیات خارج سازی 6فروند مغروقه آبراه اروند و خور موسی بزرگترین بنادر پاکستان را بشناسید ابقاء ایران به عنوان عضو اصلی شورای بین‌المللی هیدروگرافی تا سال ٢٠٢٣/ تقدیر از سازمان بنادر و دریانوردی ایران برای تولید یکصد نقشه الکترونیکی دریانوردی بین‌المللی لزوم توسعه تجارت دریایی و بندری ایران با جهان/ نگاه ویژه به توانمندی‌های داخلی کشور در راستای توسعه دریایی و بندری تأثیر چالش های بنادر چین بر روی صنعت کشتیرانی جهان و جابجایی کالا قرائت گزارش تأخیر چندماهه در ترخیص کالاهای اساسی پهلوگیری ۴ فروند کشتی حامل کالای اساسی در بندر شهید رجایی «دریا» بهترین فرصت برای فعالیت اقتصادی است/ ضرورت ایجاد شهرک‌های اقماری در نزدیکی بنادر و سواحل/ 75 درصد جمعیت کشور به نزدیکی سواحل سوق پیدا کنند تخلیه و بارگیری بیش از 976 هزار تن فرآورده‌های نفتی در بندر امام(ره) از ابتدای سال/ رشد 336 درصدی ترانزیت نسبت به سال قبل
سرمایه‌گذاری در حوزه دریایی   عزّت‌آفرینی است
 
فرارسیدن «روز دریانورد» را به همه دریانوردان شریف و سخت‌کوش تبریک عرض می‌کنم و به ارواح طیبه‌ دریانوردان شهید ایران اسلامی درود می‌فرستم. جامعه بزرگ دریانوردان، نماد اقتدار و سربلندی کشور جمهوری اسلامی ایران هستند. دریا و دریانوردی در زمره‌ی مولفه‌های قدرتی هر کشور محسوب می‌شود. ظرفیت دریایی کشورهایی که به دریا و آب‌های آزاد متصل هستند، نامحدود است. ما هر چقدر در این حوزه سرمایه‌گذاری کنیم، به یکی از مولفه‌های قدرتی خودمان، قدرت بیشتری بخشیده‌ایم و توان ملی را افزایش و ارتقا داده‌ایم و همچنین برای این‌که کشور بتواند تراز و جایگاه خودش را روزبه‌روز در دنیا ارتقا بدهد، عزت‌آفرینی کرده‌ایم. ما از قدرت دفاعی‌مان به‌عنوان قدرت دریایی راهبردی نام می‌بریم و در بخش نفتکش و کشتیرانی تجاری نیازمند این هستیم که به‌عنوان ظرفیت بزرگ‌مقیاس که بتواند در اقصی نقاط دنیا نقش ایجاد کند، هدف‌گذاری کنیم و از این طریق، خودمان را برای به‌دست‌آوردن سهم بیشتر بازار تقویت کنیم.
گرچه در سال‌های اخیر به حوزه دریا توجه شده، اما همچنان ظرفیت نامحدودی در اختیار ما قرار دارد. استعداد، علاقه‌مندی و عشق به خدمت در این حوزه همراه با سیاست‌های پابرجا و اعتمادآفرین، می‌تواند فرصت توسعه را به کشور جمهوری اسلامی ایران و مردم بدهد تا از آن بهره‌مند شوند.
ما در بحث دریانوردی و خدمات دریایی کاملا فرصت‌های دست‌نخورده و یا ازدست‌رفته‌ای داریم که باید با این نگاه و سیاست به آن بپردازیم و برای آن برنامه‌ی اجرایی دقیق و واقع‌بینانه‌ای داشته باشیم. ما در توسعه ظرفیت‌هایی که در پشتیبانی اقتصاد دریامحور وجود دارد، در سال‌های اخیر بنادر خودمان را گسترش داده و تجهیز کرده‌ایم. ظرفیت بنادر در دولت یازدهم و دوازدهم حداقل 100 میلیون تن افزایش پیدا کرده است و این روند افزایشی در حوزه‌های پسکرانه که بنادر را به بنادر نسل سوم تبدیل کرده تا ما بتوانیم ظرفیت تولید بار را افزایش دهیم، کاملا قابل مشاهده است. نشانه‌های موفقیت این رویکرد، حجم سرمایه‌گذاری‌هایی است که در یک سال و نیم اخیر حداقل ۱۵ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری جدید برای بنادر جلب و جذب شده که با سرعت خوبی در حال اجراست. امروز اقتدار دریایی و حضور دریانوردان نظامی جمهوری اسلامی ایران در اقصی نقاط آب‌های جهان برای نشان‌دادن حضور و نقش امنیتی و نظامی ایران بر جهانیان آشکار شده است.
ما در بخش تجاری نیز نیاز داریم برای توسعه منابع انسانی، مردم کشورمان را بیشتر به این سمت جذب کنیم. در عین حال باید بتوانیم فرصت‌سازی کنیم تا با برخورداری مناسب و با کیفیت و یا یک نظام آموزشی، مهارت و نیروی انسانی قابلی را در کشور آموزش داده و تقویت کنیم و از این طریق در مسیر تحقق شعار سال گذشته که «ناوگان ایرانی ـــ دریانورد ایرانی» بود، گام برداریم و از این طریق بتوانیم نقشی که برای اقتصاد دانش‌بنیان که می‌خواهد اقتصاد دریامحور را پشتیبانی کند، به نتیجه برسانیم.
برکت تحریم موجب شد که شرکت‌های کشتیرانی ما به صنایع داخلی روی بیاورند. شرکت‌های کشتی‌سازی ایران در سال‌های 1398 و 1399 سال‌های پرکاری را طی کردند که برای صنایع کشتی‌سازی حرکت موثری به‌شمار می‌آمد. امیدوارم در آینده ما بتوانیم شاهد توسعه ناوگان دریایی و تقویت نیروی انسانی کارآمد و توسعه فرصت‌های شغلی در زمینه اقتصاد دریامحور باشیم و کشور جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یکی از کشورهای مطرح در حوزه دریا و دریانوردی بتواند سهم بزرگ و بیشتری را از اقتصاد خودش و جهانی تسهیل کند و آن را به‌‎طور روزافزون ارتقا بدهد.
در پایان، مجددا «روز جهانی دریانورد» را به جامعه بزرگ دریانوردان و به‌ویژه خانواده‌ی صبور آن‌ها تبریک می‌گویم و به آن‌ها افتخار می‌کنم. صبوری و همراهی آن‌هاست که دریانوردان ما را دریانورد کرده است. آن‌ها کوهی استوار هستند و به خدمت، مصمم. اقتداری که ما امروز داریم، متاثر  از صبوری و همراهی خانواده‌‌های دریانوردان است. |
۷ شهریور ۱۴۰۰ ۰۹:۴۵
کد خبر : ۵۵,۱۴۰

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید