موانع حمل یکسره کالا از بندر امام رفع شود/ روند حمل کالاهای وارداتی و صادراتی از خوزستان تسریع می شود/ فرآیندهای کاذب و دست و‌پاگیر در حوزه های مدیریتی و قانونی باید شناسایی و رفع شود بزرگترین بنادر آفریقای جنوبی را بشناسید کارنامه درخشان سازمان بنادر در پایداری تجارت دریایی کشور و مدیریت تحریم/ تأکید بر مکانیزه‌سازی و ارتقای خدمات به ذینفعان/ برون‌سپاری خدمات دریایی با دقت و قوت پیگیری می‌شود استفاده از پهبادها برای مانتیور امنیت بندر آنتروپ نجات خلبان هواپیمای تفریحی توسط تیم جستجو و نجات دریایی بندر نوشهر حمل یکسره بیش از ۸ هزار تن کالای اساسی از بندر چابهار ورود کالای ملوانی به بندر خرمشهر ارتقاء ایمنی بنادر صیادی با تعامل سازمان بنادر و سازمان شیلات/ به‌روزرسانی جرایم قانون حفاظت از دریاها و رودخانه های قابل کشتیرانی در برابر آلودگی نفتی ظرفیت بنادر بازرگانی کشور 260 میلیون تن است/ بنادر ایران می‌تواند هاب‌ ترانشیپی منطقه شود رتبه بیست و ششم کشور در صید و صیادی جهان/ تحقق بومی‌سازی دانش پرورش ماهی در قفس
مهدی غفاری فرمانده شناور از اتحادیه مالکان کشتی ایران

1

 

لطفا خودتان را معرفی کنید و توضیح دهید از چه زمانی و چطور وارد حرفه دریانوردی شده‌اید؟

کاپیتان مهدی غفاری، متولد شهر ـــ بندر انزلی هستم. به‌دنیاآمدن و بزرگ‌شدن در یک شهر ساحلی و بندری خودبه‌خود باعث می‌شود که شما علاقه‌ی ویژه‌ای به دریا پیدا کنید. علاوه بر این‌ها، من در خانواده‌ای بزرگ شده‌ام که پدرم عضو نیروی دریایی و دایی‌ام کاپیتان کشتی بودند و همین مسئله باعث علاقه بیشتر و انتخاب رشته دریانوردی توسط من شد.

فکر می‌کنید چه دلایلی باعث شد که شما به‌عنوان دریانورد نمونه انتخاب شدید و تاثیر چنین عناوینی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

وقتی به من اعلام کردند که دریانورد نمونه شده‌ام، ابتدا باورش سخت بود؛ چون بعد از ۱۶ سال کار، این افتخار نصیب من شد. امسال از نظر کاری، سال دشوار و سختی بود. من با علم به این‌که می‌دانستم قرار است با مشکلات خاصی دست‌وپنجه نرم کنم، این مسئولیت را پذیرفتم چون دوست داشتم توانایی‌های خودم را بسنجم. اگر کمک خدا و پرسنل زحمت‌کش نبود، ما نمی‌توانستیم سالم از این مشکلات عبور کنیم. به نظرم انتخاب دریانورد نمونه، باعث روحیه‌گرفتن دریانوردان می‌شود.

راجع به مشکلات و جذابیت‌های حرفه دریانوردی توضیح دهید و بگویید دوری از خانواده را چگونه تحمل می‌کنید؟

در مورد شغل دریانوردی، مسائل پنهانی وجود دارد که مردم عادی و حتی برخی مسئولان از آن بی‌خبرند. در تمام دنیا به دریانوردان نگاه خاصی می‌شود ولی در کشور ما، دریانوردی جزء مشاغل ناشناخته است. امیدوارم با اقداماتی که در حال انجام است، تمامی زوایای شغل دریانوردی به مردم معرفی شود. دوری از خانواده، یکی از مشکلاتی است که برای دریانوردان وجود دارد و ما دریانوردان با واژه‌های «دلتنگی» و «صبر» به‌خوبی آشنا هستیم. سعی می‌کنیم دلتنگی خودمان را با نگاه‌کردن به عکس‌ها و فیلم‌ها کمی رفع کنیم.

یک روز عادی در کشتی را چگونه سپری می‌کنید؟

من معمولا صبح‌ها که از خواب بیدار می‌شوم ابتدا به پل فرماندهی سر می‌زنم و گزارش کاری را از افسر دریافت می‌کنم و پس از آن کارهای عادی خودم مانند چک‌کردن شرایط جوی و مسیر کشتی را انجام می‌دهم. این کار من معمولا تا پاسی از شب ادامه دارد.

یک خاطره شیرین یا تلخ از دریا برای ما بگویید.

یک روز قرار بود دریا خراب شود و من زودتر از این اتفاق به سمت پناهگاه رفتم ولی متاسفانه دریا به‌قدری خراب بود که پناهگاه هم به ما کمک نکرد و دریا ما را با سرعت به سمت خشکی برد. پرسنلی که در جلوی کشتی در حال لنگرکشیدن بودند، با خطرات زیادی روبه‌رو شدند و موج دریا روی کشتی می‌آمد. البته خدا را شکر می‌کنم پرسنل باتجربه و کارکشته‌ای هم‌سفر من بودند که جا دارد از آن‌ها تشکر ویژه کنم؛ چراکه از جان، ‌مایه گذاشتند.

به‌عنوان یک دریانورد نمونه چه مطالبه‌هایی از مسئولان دارید؟

یکی از مسائلی که ما دریانوردان را اذیت می‌کند، مسئله‌ی قراردادها و بیمه‌هاست. امیدوارم با اقداماتی که مسئولان دارند انجام می‌دهند، این مشکل حل شود.

اگر در روز دریانورد بخواهید به همکارانتان و کسانی که می‌خواهند وارد این حرفه شوند پیامی بدهید، آن پیام چیست؟

به کسانی که می‌خواهند وارد این حوزه شوند توصیه می‌کنم به‌صورت آکادمیک وارد شوند و سعی کنند از تجربیات دیگران نیز استفاده کنند. ما از تجربه‌های دیگران استفاده می‌کنیم تا بتوانیم زندگی بهتری در دریا داشته باشیم. توصیه دیگری که دارم این است که همکاران به‌صورت جدی مسائل ایمنی را رعایت کنند. در پایان هم یک تشکر ویژه‌ از همسرم می‌کنم که در تمام این مدت، سختی‌ها و مشکلات را به‌تنهایی به دوش کشید و نگذاشت من احساس تنهایی باشم.  |

۷ شهریور ۱۴۰۰ ۱۵:۰۶
کد خبر : ۵۵,۱۶۳

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید