رونق بنادر آبادان با صادرات و ترانزیت کالا/ ظرفیت‌های خوبی در بندر آبادان ایجاد شده است/ سفر دریایی از آبادان به کویت و‌ قطر بازدید معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی از بنادر بوشهر بارگیری و ترانزیت در بندر نفتی خلیج فارس به مرز 2 میلیون تن رسید/ صادرات قیر به عمان، امارات و هند بارگیری نخستین محموله صادراتی مصالح ساختمانی در منطقه ویژه اقتصادی بندر نوشهر رشد چشمگیر تجارت با همسایگان با افزایش ناوگان دریایی در جنوب و شمال ایران/ آغاز ترانزیت ۱۰ میلیون تنی کالا از روسیه از طریق ایران/ پیگیری حذف صدور ویزای سفر به کویت هم اندیشی تعاونی های لنج داران و مدیر بنادر و دریانوردی آبادان طرح جامع بندر ریگ بوشهر به تصویب سازمان بنادر رسیده است پایش الکترونیک آب‌های بنادر بوشهر، چابهار، انزلی و شهید رجایی با رادارهای ساخت شرکت‌های دانش‌ بنیان داخلی/ عزم سازمان بنادر برای استفاده از مجموعه های دانش بنیان در حوزه تجهیزات بازدید مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از بندر خرمشهر مدیرکل حقوقی سازمان بنادر و دریانوردی منصوب شد
عادل دریس،مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان،مکانیزه‌سازی ترمینال‌ها،سازمان بنادر و دریانوردی
مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان، با اشاره به رویکردهای توسعه‌ای و تجهیزاتی بندر امام خمینی(ره) در حوزه مکانیزه‌سازی ترمینال‌ها و توسعه‌ سهم ریلی در جابه‌جایی، تاکیدکرد: ظرفیت انبارش و نگهداری درجای کالاهای اساسی در بندر امام ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تن است که 3 میلیون و 400 هزار تن به غلات و 400 هزار تن هم به روغن خوراکی اختصاص دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، عادل دریس توسعه و بهره‌مندی بیشتر از ظرفیت ریلی در بندر مجتمع بندری امام ‌خمینی(ره) در راستای پدافند غیرعامل و زیرساخت های جاده ای را از سیاست‌های راهبردی برشمرد و گفت: بر این مبنا، تعداد ایستگاه‌های بارگیری کالا از 10 ایستگاه در سه سال اخیر، به 19 ایستگاه رسیده و سهم ریلی در بندر امام از ابتدای سال تاکنون، یک میلیون و 950 هزار تن بوده است. 
 
ایجاد شهر لجستیک غلات بر اساس سند بالا‌دستی
 
وی افزود: برای بندر امام(ره) به واسطه اینکه میزبان عمده کالاهای اساسی در شهر بندری است، بسیار مهم است که کشتی‌ها حداقل زمان را در پای اسکله سپری کنند و کالاها هرچه سریع تر تخلیه، شوند.
مدیر منطقه آزاد اقتصادی بندر امام خمینی(ره) اظهار داشت: با روشی که در حال انجام است به طور متوسط 8 تا 10 روز زمان می برد که یک کشتی متوسط تخلیه شود، اما با برنامه ریزی که صورت گرفت و در راستای طرح جامع مصوب، ایجاد و راه‌اندازی چند پایانه مکانیزه غلات در دستورکار قرار گرفت.
 
حرکت به سمت مکانیزه شدن ترمینال‌ها و پایانه‌ها 
 
مدیرکل بنادر خوزستان افزود: مطابق برنامه، مکانیزه‌سازی پایانه شماره 4 بندر بیش از 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و ظرفیت سالانه 4 میلیون تن برای آن اختصاص داده شد.
به گفته دریس، ظرفیت درجای این پایانه 170 هزار تن و میزان سرمایه گذاری 600 میلیارد تومان است. 
وی افزود: پایانه ترمینال ۳ هم 150 هزار تن ظرفیت درجا دارد که نقشه‌اش استخراج شده و بخشی از تجهیزات آن نیز وارد کشور شده است.
به گفته دریس، برای پایانه شماره 2، برنده مزایده مشخص شده است که هفته آینده ابلاغ می‌شود، قریب به 1400 میلیارد تومان برای پایانه شماره 2 سرمایه‌گذاری خواهد شد. 
 
کاهش زمان انتطار کشتی‌ها به ۵ روز 
 
مدیرکل بنادر خوزستان اظهار کرد: با احداث این پایانه ها زمان تخلیه یک کشتی 60 هزار تنی به حداکثر 5 روز خواهد رسید که در قیمت تمام شده کالا نقش بسزایی خواهد داشت. 
 
تغییر نسل بندر امام و ایجاد شهر لجستیک
 
وی تغییر نسل در بنادر کشور به ویژه بندر امام(ره) را یکی از رویکرد جدی سازمان بنادر برشمرد و گفت: بر اساس، سند بالادستی، ایجاد شهرک لجستیک غلات، از برنامه‌های جدی دولت در مجتمع بندری امام(ره)محسوب می‌شود که ایجاد ارزش افزوده در بندر برای تبدیل به بنادر نسل سوم، در حال اجراست. 
 
رشد ۲۲ درصدی تخلیه کالاهای اساسی 
 
دریس درخصوص کالاهای اساسی که عمده فعالیت بندر امام(ره) را تشکیل می‌دهد، گفت: تاکنون 8 میلیون 450 هزار تن کالای اساسی در بندر اما تخلیه شده که 22 درصد رشد را نسبت به سال گذشته نشان می دهد. 
 
ایفای مسئولیت‌های اجتماعی 
 
مدیرکل مجتمع بندری منطقه ویژه اقتصادی امام خمینی(ره)، در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان‌ کرد: به جز فعالیت های توسعه‌ای و عملکردی، بنادر استان خوزستان در ایفای مسئولیت‌های اجتماعی خود نیز خدمات ارزنده‌ای داشته‌اند که احداث جاده کمربندی بندر امام - آبادان با 80 درصد پیشرفت فیزیکی؛ تعمیرات بزرگراه بندر امام خمینی،؛ عملیات زیرسازی رمپ و لوپ های تقاطع غیرهمسطح بندر امام خمینی و توسعه گردشگری دریایی در استان خوزستان از جمله موارد ایفای مسئولیت های اجتماعی قلمداد می‌شود.
 
توسعه تجهیزاتی و عمرانی بندر امام به رغم تحریم و کرونا
 
دریس گفت: عملیات لایروبی کانال خورموسی، تعمیرات اساسی اسکله های 27 تا 34 و اسکله های 11 و 12 بخش دیگری از پروژه های توسعه‌ای است که در شدیدترین شرایط تحریمی و گسترش شیوع کرونا در حال انجام است. 
وی افزود: در بخش تجهیزات هم در سال گذشته 4 مکنده 600 تنی و یک جرثقیل ۸۰ تنی خریداری شد و در اختیار مجتمعع بندری گذاشته شد.
۱ مهر ۱۴۰۰ ۰۸:۳۱
کد خبر : ۵۵,۴۷۷

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید