با تست ادراک رنگ، از ملزومات دریانورد شدن آشنا شوید
در یک سفر دریایی، دریانوردان ملزم به انجام طیف وسیعی از وظایف و آشنایی با انواع نمادها، نشانگرها، نقشه ها و سیگنال های ناوبری هستند؛ بنابراین داشتن بینایی خوب در این حرفه بسیار مهم است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی به نقل از سی تایم، حرفه دریانوردی با شگفتی های بیشماری همراه است. این صنعت رو به رشد و رو به گسترش فرصت های متنوعی را برای افراد علاقه مند فراهم می کند. 
یکی از پیش شرط های وارد شدن به این حرفه این است که متقاضیان برای آزمون های متعددی که صلاحیت آنها را تأیید می کند، اقدام کنند. یکی از این آزمایش ها  تست ادراک رنگ(کوری رنگ) Ishihara است که عملکرد بینایی فرد را مشخص می کند. ایشیهارا یک تست قابل اعتماد است که دریانوردان باید در طول مراحل استخدام آن را انجام دهند.
حوادث در دریا به دلیل نقص بینایی یک مساله جدی است و می تواند عواقب ناگواری را به دنبال داشته باشد. 
یک فرد کور رنگ نمی تواند به عنوان افسر دریایی فعالیت کند چرا که باید بتواند انواع رنگ ها به درستی از هم تشخیص دهد. 
در یک موتورخانه استاندارد کشتی، همه تجهیزات دارای کدهای رنگی هستند و بر اساس رنگ آن ارزیابی، کنترل و مدیریت می شوند. از شعله مشعل، خطوط لوله و رنگ روغن کاری گرفته تا سیم کشی در پنل ها همگی دارای رنگ استاندارد و متمایز هستند؛ به همین دلیل افرادی که مشکل بینایی و تشخیص رنگ دارند، امکان فعالیت درچنین مشاغلی را ندارند.
آزمایش کوری رنگ Ishihara توسط پزشک ژاپنی، دکتر Shinobu Ishihara در سال 1917 طراحی شد. او استاد دانشگاه توکیو بود و از آن زمان این آزمایش به عنوان یک پیش نیاز برای دریانوردان در صنعت دریانوردی تبدیل شده است.
این آزمایش به پزشکان اجازه می دهد تعیین کنند که آیا فرد می تواند رنگ های مختلف را تشخیص داده و آنها را تمیز دهد یا خیر. 
برخی از افراد کاملاً کور رنگ هستند، به این معنی که نمی توانند هیچ رنگی را تشخیص دهند، در حالی که برخی دیگر فقط چند رنگ را تشخیص می دهند. 
هدف آزمایش Ishihara این است که ببیند آیا افرادی که مایل به حرفه دریانوردی هستند می توانند رنگ های زرد، سبز و قرمز را تشخیص داده و تمیز دهند.
کوررنگی مشکل چندان شایعی نیست؛ با این حال، از آنجا که دریانوردان باید بینایی کاملی داشته باشند، وجود این اختلال در دریانوردان قبل از ورود به این حرفه باید تشخیص داده شود.
در تست استاندارد ایشیهارا در مجموع 38 صفحه وجود دارد. اعداد و ارقام به صورت تصادفی و پراکنده به صورت نقطه های رنگی بر روی این صفحات قرار دارند که تشخیص آنها تا حدودی مشکل است. اگر فردی نتواند تفاوت رنگ در صفحات و اعداد رنگی را تشخیص دهد، کور رنگ نامیده می شود. نقاط روی صفحه مدور ممکن است دارای رنگ های زرد و سبز باشند. اعدادی که در امتداد نقاط رنگی قرار دارند نیز می توانند قرمز یا قهوه ای باشند.
شما نیز می توانید نمونه ای از این تست را به صورت آنلاین از طریق لینک https://colormax.org/color-blind-test/ انجام دهید. کافی است در صفحه باز شده، اعداد موجود بر روی هر دایره را در زیر تصویر وارد کنید و در نهایت نتیجه تست خود را مشاهده کنید.

رسانه جدید

۱ مهر ۱۴۰۰ ۱۱:۰۴
کد خبر : ۵۵,۴۸۲

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید