اختصاص یدک کش جدید به بندر امام(ره) برگزاری موفق مانور اطفاء حریق به صورت دستی در بندر بوشهر واگذاری فرصت های سرمایه گذاری از طریق مزایده/ تاکید بر حل چالش های سرمایه گذاران در بنادر با نگاه بلندمدت و حفظ منافع ملی و درچارچوب اقتصاد دریامحور/ سرمایه گذاری 19 هزار میلیاردی بخش خصوصی در بندرامیرآباد صدور مجوز ساخت اسکله گردشگری در بندر ماهشهر مانور موفق اطفای حریق مخازن مایعات نفتی در مجتمع بندری انزلی تعیین تکلیف 30 کانتینر بلاتکلیف در بندر بوشهر آغاز شد بررسی و شناسایی عوامل آلودگی ساحل کنگان ادامه دارد منابع مالی؛ حلقه مفقوده زنجیره تامین نیروی انسانی حمل‌ونقل دریایی/ ضرورت حمایت ویژه مجلس در تسهیل جذب نیرو سازمان بنادر تکریم و معارفه مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان برگزار شد/ضرورت هم افزایی ارگانهای دریایی در بزرگترین استان ساحلی ایران/ بسترسازی برای گسترش زیربناهای بندرگاهی و پسکرانه‌ای "دیپلماسی اقتصادی" سیاست‌ راهبردی دولت در تجارت بین المللی/ نقش کلیدی بنادر کوچک در تامین معیشت ساحل‌نشینان/ ضرورت ارتباط هوشمندانه سازمان‌های همکار در ترانزیت کالا
فعالیت 24 ساعته بنادر کشور در شرایط سخت کرونایی/ رشد 13 درصدی تخلیه و بارگیری کالا در مجتمع بندری انزلی/  رشد ١٠٠ درصدی صادرات و توسعه کشتیهای دوسر بار
مدیر کل بنادر و دریانوردی گیلان در گفت و گو با رادیو با اشاره به فعالیت 24 ساعته بنادر کشور در شرایط سخت کرونایی گفت: در 6 ماهه نخست سال شاهد رشد 13 درصدی تخلیه و بارگیری کالا در مجتمع بندری انزلی بودیم.
به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان، صبح پنجشنبه 8 مهر ماه دکتر حمیدرضا آبایی در گفتگو با رادیو که به مناسبت روز جهانی دریانوردی با شعار "دریانوردان در کانون آینده کشتیرانی" برگزار شد با اشاره به رشد 13 درصدی میرزان تخلیه و بارگیری در 6 ماهه نخست سال جاری اظهار داشت: در بخش صادرات و واردات حمل و نقل دریایی 300 فروند کشتی به مجتمع بندری انزلی وارد شده اند که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل 13 درصد رشد را نشان می دهد .
وی وظیفه سازمان بنادر و دریانوردی را به لحاظ حاکمیتی حمکرانی و اعمال مقررات بین المللی بر همه پهنه های آبی کشور دانست، افزود : اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان به عنوان متولیان امر تخلیه و بارگیری هرکالایی که وارد سرزمین اصلی و از کشور خارج شود، شناخته شده است.
مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان با بیان اینکه در شرایط سخت کرونایی و تحریم پرسنل حوزه بنادر و دریانوردی در بخش کشتیرانی (شرکت های ایرانی و خارجی ) و اپراتوری بنادر زحمات بسیاری را متحمل شدند خاطرنشان کرد:  دریانوردی به جهت صعوبت کاری و دوری از خانواده و تحمل مشکلات برای رساندن مایحتاج مردم پیشه سخت و دشواری است که همواره باید مورد تقدیر قرار گیرد.  
آبایی با اشاره به فعالیت 24 ساعته بنادر کشور در شرایط سخت کرونایی تصریح کرد: بنادر استان گیلان و سراسر کشور فقط دو روز اول سال و عاشورا تعطیل هستند و در طول سال به ارائه خدمات مشغول هستند . نتیجه این تلاشها موجب شد در 6 ماهه اول سال 99 نسبت مدت مشابه 98 میزان 38 درصد افزایش داشته و در سال 1400 نسبت به مدت مشابه سال گذشته با 13 درصد رشد در تخلیه و بارگیری دست یابد .
مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان در ادامه خواستار لغو اخذ مالیات بر ارزش افزوده از بنادر واقع در منطقه آزاد انزلی شد و عنوان داشت: سایر بنادر از معافیت پرداخت 9 درصد ارزش افزوده بهره می برند اما بنادر انزلی و کاسپین به دلیل لغو معافیت مالیاتی نمی توانند از این مزیت استفاده کنند که این امر مشکلاتی را در خصوص جذب بار و ارائه تخفیفات به کشتی ها و کالاها ایجاد کرده است .
آبایی از نمایندگان محترم مردم فهیم استان گیلان در مجلس شورای اسلامی درخواست نمود برای برقراری مجدد این معافیت مالیاتی سازمان بنادر و دریانوردی را یاری کنند و در سال اینده با تدابیر نمایندگان این مشکلات رفع شود.

 رشد ١٠٠ درصدی صادرات و توسعه کشتیهای دوسر بار 

وی به رشد ١٠٠ درصدی صادرات و توسعه کشتیهای دوسر بار اشاره کرد و گفت: به جهت تردد کشتی های کشورهای آذربایجان ، قزاقستان ، ترکمنستان ، روسیه  و ایران در دریای خزر امیدواریم ترانزیت و صادرات کالاها در محدوده اوراسیا و با ورود ایران به سازمان همکاری های شانگهای توسعه بیشتری یابد .
مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان مهمترین اقلام صادراتی از مجتمع بندری انزلی را کالاهای ساختمانی محصولات کشاورزی و کنستانتره میوه و مواد پتروشیمی اعلام کرد و اظهار کرد: به جهت حجم کم محصولات کشاورزی اغلب این کالا ها از مجتمع بندری انزلی حمل نمی شوند و عدم دلیل آن در استان گیلان نبود متولی مشخص برای صادرات و فورواردی حمل و نقل چند وجهی اعلام نمود و تولید کننده ترجیحا محصولات خود را راسا با یک یا چند کامیون از راه زمینی حمل می کند .
آبایی تاکید کرد : برای رونق کشتی های رو رو و جلب نظر این فعالان اقتصادی می توان کامیونهای حامل کالای آنها را از این طریق جابجا کرد زیرا حمل و نقل دریایی کامیونها با کشتیهای رو رو به لحاظ کاهش هزینه و همچنین استهلاک صرفه بیشتری دارد .  
وی افزود : اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان برای رونق کشتیرانی رو رو 11 سفر برای این کشتی فراهم کرد که به دلیل مشکلات متعدد و ناهماهنگی بین دستگاههای متولی نظیر سوخت این تردد با موانعی روبرو شد که امیدواریم با هماهنگی های انجام شده این بخش فعال تر شود و مشکلاتی نظیر انچه در کشور اذربایجان برای حرکت کامیون های کشورمان ایجاد شده از این ظرفیت بهره مند شد .
مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان با تاکید بر حمل و نقل کانتینری نیز گفت : با این روش کالای سالم ، امن و ارزان تر به دست مصرف می رسد اما متاسفانه این روش در دریای خزر هنوز جایگاه اصلی خود را نیافته است .
آبایی با اشاره به سیاست کشور در تخصیص ارز به واردات کالاهای اساسی و غلات گفت : خوشبختانه با هماهنگی های خوبی که انجام شده از ورود 830 هزار تن کالایی که در این بندر تخلیه و بارگیری شده 507 هزار تن کالای غلاتی  است که نسبت به سال گذشته  رشد 20 درصدی در تامین کالاهای اساسی کشور رشد داشتیم.
مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان با بیان اینکه در تامین کالاهای اساسی تاکید بر غلاتی نظیر گندم بوده است گفت : گندم بعنوان یکی از کالاهای اساسی در کشور مورد توجه قرار گرفته و خوشبختانه با حمایت ها و هماهنگی های خوبی که با بازرگانی دولتی و سازمان غله انجام شده توانستیم در مجتمع بندری انزلی حدود 225 هزار تن گندم خوراکی و مایحتاج مردم را تخلیه کنیم .
آبایی اضافه کرد : کل این مقدار بصورت حمل یکسره از بندر انزلی با هماهنگی با سیلوهای استان و استان همجوار و همکاری گمرک و اداره کل راهداری بصورت حمل یکسره به انبارهای اختصاصی منتقل شد .
وی این اقدام را ارزنده خواند و افزود : استان گیلان با متوسط بارندگی 186 روز در سال توانست بر این شرایط سخت تخلیه غلات فائق آمده و رکورد 18 ساعته برای تخلیه یک کشتی 6 هزار تنی را تجربه کند .  

تغییر رویکرد مجتمع بندری به از اهن الات به غلات

مدیر كل بنادر و دریانوردی استان گیلان تاکید کرد : با فراهم کردن تجهیزات جدید بدنبال ایزوله رطوبتی در زمان بارندگی هستیم تا عملیات تخلیه و بارگیری بدون توقف از کشتی های با استفاده از لوله های مکنده و سیستم انتقال در حالت ایزوله از پای اسکله به سیلوی غلات منتقل شود و امیدواریم ظرف 2 ماه اینده به این مهم دست یابیم .  
آبایی با اشاره به تغییر رویکرد مجتمع بندری به از اهن الات به غلات گفت : با تغییر ماهیت کالایی در بندر انزلی به سمت غلات ، سیلوها و انبارهایی برای نگهداری غلات اماده کردیم  که در قبل این انبارها در شرایط مناسبی نبودند و اقدامات خوبی جهت بازسازی انها انجام شده است .
وی خاطر نشان کرد : طی سه سال گذشته ظرفیت سیلوی بندر از 15 هزار تن به  190 هزار تن افزایش یافت که اگر بهره برداری از این سیلوها به طور کامل انجام شود ظرفیت بسیار خوبی را در تخلیه و بارگیری غلات خواهیم داشت.

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان در ادامه به حمایت سازمان بنادر و دریانوردی جهت خرید کشتی با وام های کم بهره از محل وجوه اداره شده سازمان بنادر و دریانوردی اشاره کرد و گفت : این سازمان وام های بلند مدت کم بهره جهت خرید کشتی های مسافری، کانتینری و رو رو تا ٩٠ درصد قیمت کشتی برای متقاضیان در نظر گرفته است تا شرایط کشتیرانی با پرچم ایرانی در دریای خزر را بهبود بخشد .

آبایی در بخش دیگری یکی از مهمترین کارکرد های سازمان بنادر و دریانوردی را صدور گواهی نامه های بین المللی و شایستگی دریانوردی در تمام  رسته های دریایی دانست و افزود : این سازمان بر اساس کنوانسیون بین المللی بعنوان متولی آموزش دریانوردان اقدام به برگزاری آموزشهای مختلف می کند و آنچه برای ما خیلی مهم است این موضوع است که از توان بخش خصوصی بهره ببریم .

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان گفت : در حال حاضر از توان چندین آموزشگاه تخصصی در سطوح مختلف کشور استفاده می کنیم و در استان گیلان نیز چند آموزشگاه اقدام به آموزش فنون دریایی می کنند . در حال حاضر و در شرایط کرونایی این اموزشها به صورت مجازی برگزار می شود و در موارد خاص آزمونها و کلاسها بصورت عملی انجام می شود .  

وی تاکید کرد : ما در بهره گیری از توان این نیروها ، ظرفیت محدودی برای جذب داریم و به علت شرایط سخت دریانوردی در کشتی ها و مشکلاتی که وجود دارد بسیاری حاضر به فعالیت در این رشته نیستند.

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان در خصوص رونق گردشگری دریایی نیز گفت : دریای خزر به دلیل شرایط هیدرودینامیکی دریای غیر قابل پیش بینی است به همین دلیل گردشگری دریایی رونق چندانی نیافته است .

 ترمینال مسافربری بین المللی در بندرانزلی

آبایی با بیان اینکه تردد در دریای خزر اغلب با مقاصد روابط تجاری، صید و صیادی و نظامی انجام می شود گفت : در بخش گردشگری دریایی اقدامات خوبی در سالهای اخیر انجام شده و امیدواریم با راه اندازی مارینای دریایی رونق خوبی را در گردشگری دریایی رقم بزنیم .

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان به ظرفیت خوب بندر گردشگری چمخاله با پیشرفت 55 درصدی در بخش زیر ساختی این بندر گفت : می توان با استفاده از ظرفیت گردشگری دریایی در استانهای ساحلی دریای خزر کرانه گردی از استارا تا انتهای بندر ترکمن را راه اندازی کرد .

وی گفت : امیدواریم مسافران بتوانند از طبیعت زیبای سه استان شمالی کشور گیلان ،مازندران و گلستان استفاده کنند و با تهیه بلیط با خودرو خود همراه با خانواده وارد کشتی شده و از شهری به شهر دیگر سفر کنند .  

آبایی با بیان اینکه اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان بستر های لازم را برای رونق این مهم فراهم کرده است گفت : در بندرانزلی ترمینال مسافربری بین المللی وجود دارد و اگر بتوانیم عرصه را برای ورود کشتی های بین المللی فراهم کنیم می توانیم زائرین کشور اذربایجان به عراق را به جای استفاده از مرز زمینی آستارا که مشکلات عدیده ای برای ما ایجاد می کنند با استفاده از کشتی  از بندر باکو به بندر انزلی منتقل کنیم .

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان به مشکلات تردد تجار و بازرگانان ایرانی به کشور روسیه اشاره کرد و افزود : بدنبال رفع موانع و هموار کردن مسیر تردد برای کشتی های گردشگری هستم .

وی با تقدیر از زحمات همه کسانی که در زنجیره تامین و  لجستیک حمل و نقل دریایی فعالیت می کنند این روز بر همه دریانوردان و دریا دلانی که در صنعت دریانوردی فعالیت می کنند تبریک گفت و اظهار داشت: صنعت دریانوردی و حمل و نقل دریایی مرهون زحمات همه کسانی است که به سازمان بنادر و دریانوردی کمک می کنند از جمله شرکتهای کشتیرانی، گمرک و سازمانهای نظارتی و حاکمیتی مانند استاندارد ،جهاد کشاورزی و دامپزشکی و بیمه و …که از جامعه بندری و دریایی هستند، قدردانی و تشکر ویژه نمود.

 

۸ مهر ۱۴۰۰ ۱۸:۳۵
کد خبر : ۵۵,۵۷۸
Loading

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید