سوخت کم‌سولفور نیم درصد برای ناوگان ملی دریایی تامین شد/ برنامه‌ریزی برای توسعه ساحل و فراساحل سوخت‌رسانی در بندر سلخ در جزیره قشم بیانیه سازمان بنادر درباره توقیف بار کشتی ایرانی در آب‌های یونان/ اقدام یونانی‌ها؛ دزدی دریایی و برخلاف موازین بین‌المللی است/ دولت یونان فورا به تعهدات بین‌المللی خود عمل کند زیرساخت بانکرینگ در بندر چابهار ایجاد می‌شود/ توزیع روزانه ۱۲۰۰ تن سوخت‌ کم‌سولفور به ناوگان ملی از سایت بندر شهید رجایی آمادگی بندر تیاب برای جذب سرمایه گذار جهت احداث انبارهای نگهداشت کالا / ساخت اسکله چند منظوره بندر سیریک درحال اتمام است ضرورت تسهیل تردد کشتی‌های با پرچم ایران به تمامی بنادر روسیه/ تسریع در راه‌اندازی خط منظم کشتیرانی رو-رو بین بنادر روسیه و بنادر شمالی ایران/ اعلام آمادگی ایران برای سرمایه گذاری در خرید و ساخت کشتی برای فعالیت در خزر روسیه و‌ ایران برای توسعه همکاری دریایی مصمم هستند/ حداکثر بار از دریای خزر باید به بنادر ایران برسد/ لزوم عمیق‌سازی دریای خزر برای افزایش حمل‌ونقل دریایی اولین سالگرد تدفین شهیدان گمنام در بندر شهید رجایی برگزار شد کاهش ۲ میلیون تنی کالای اساسی انباشته در بندر امام خمینی(ره)/ خروج کالا از بندر امام با سرعت در حال انجام است برنامه سازمان بنادر برای مقابله با کرونا و بیماری‌های عفونی در بنادر و روی کشتی در سال ۱۴۰۱/ تداوم نظارت و کنترل شیوع بیماری‌های عفونی در بنادر بازرگانی و مسافری امضای ۱۲ سند همکاری در حوزه های مختلف بین ایران و عمان
ارتقاء ایمنی دریانوردی بندر چابهار با بهره برداری از چندین پروژه تا پایان امسال/ شناور ناجی و مادرسار به ناوگان دریایی بندر چابهار افزوده می شود/دستاوردهای دفاع مقدس و امنیت و اقتدار جمهوری اسلامی برک
مراسم گرامیداشت روز جهانی دریانوردی با حضور فرماندار ویژه شهرستان چابهار و جمعی از مسئولین، مدیران و فرماندهان ارشد ارگان های دریایی شهرستان چابهار و کنارک در بندر شهید بهشتی چابهار برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان، بهروز آقایی، مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در مراسم گرامیداشت روز جهانی دریانوردی که صبح (چهارشنبه ۲۱ مهرماه) در سالن آمفی تئاتر بندر شهید بهشتی برگزار شد ضمن ارج نهادن به رشادت های شهدا و شهدای دریانورد گفت:

خدا را شاکریم و با تلاش مضاعف قدر و ارج می داریم که به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی امروز یکی از پر ترافیک ترین ناوگان دریایی کشور را داریم.

وی تصریح کرد: با بیش از ۸ و نیم میلیون تن ظرفیت کالای غیرنفتی، بیش از ۱۲ میلیون تن ظرفیت تجهیزاتی و بیش از ۶۴۰ هزار تی ای یو عملیات کانتینری در سال افتخار ملی در بندر چابهار اتفاق افتاده است و مهم تر اینکه ۳۵ هزار تی ای یو عملیات کانتینر یخچالی می توانیم انجام دهیم.

 

آقایی با بیان اینکه عملیات تخلیه و بارگیری نسبت به مدت مشابه قبل ۱۵ درصد رشد داشته افزود: بندر چابهار محدودیتی در پذیرش سایز کشتی و تخلیه و بارگیری ایمن انواع کالا و کشتی ندارد.

وی خاطرنشان کرد: در سنوات گذشته سهم کشور در تجارت دریایی در خارج از حوزه خلیج فارس ۲ درصد بوده که امروز تنها در کالای اساسی، ۱۱ درصد از واردات کالای اساسی در بیرون از حوزه خلیج فارس وارد کشور می شود و این نشان از ایفای نقش بندر چابهار به عنوان پشتیبان بنادر جنوبی کشور است.

 

مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در حوزه ایمنی و دریانوردی از افزوده شدن شناور ناجی و مادرسار به شناورهای جستجو و نجات و ایمنی بندر چابهار طی امسال و سال آینده خبر داد که در راستای اقدامات سازمان بنادر در حوزه ایمنی دریانوردی در بندر چابهار انجام می گردد.

وی همچنین درباره دو پروژه کلان در دست اجرای بندر چابهار افزود: پروژه پوشش کامل رادیویی سواحل استان شامل احداث و نصب پنج سایت، دکل و تجهیزات آن در سواحل استان طی دو ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید و بر این اساس همه دریانوردان در منطقه A1 دریایی می توانند با ساحل ارتباط بدون اختلال برقرار کنند‌.

وی با بیان اینکه پروژه برج کنترل ترافیک دریایی چابهار در راستای ایمنی تردد و ترافیک دریانوردی نیز در یک ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید گفت: ترافیک های دریایی  VTS و AIS و قسمت کنترل در ساختمان برج بزرگترین بندر اقیانوسی کشور جانمایی و انسجام خواهند یافت.

 

آقایی با توجه به اهمیت حوزه دریایی و ایمنی دریانوردی خاطرنشان کرد: دو سایت فرعی MRCC در اسکله های شرق و غرب بندر احداث که ساختمان فرعی جستجو و نجات دریایی در پسابندر با بیش از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی تا انتهای امسال به بهره برداری خواهد رسید.

مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان از همه فعالان عرصه دریایی نیروهای نظامی و امنیتی و دریانوردان که با تلاش و همدلی در بعد اقتصادی و تحریم، کشور را سرافراز و پایدار در حوزه تجارت دریایی نگه داشتند تشکر و قدردانی کرد.

گرامیداشت روز دریانوردی

 

ناخدا یکم رزاقی، معاون هماهنگ کننده منطقه سوم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در مراسم گرامیداشت روز جهانی دریانوردی در بندر شهید بهشتی، با بیان دستاوردهای عظیم نیروی دریایی در طول ۸ سال دفاع مقدس، عملیات های دریایی و حضور موثر در عملیات ها؛ دستیابی به نهضت قطعه سازی، خودکفایی، سامانه سازی و ساخت شناورهای سنگین را از دیگر دستاوردهای نیروی دریایی در دفاع مقدس عنوان کرد‌.

وی با توجه به اهمیت عملیات اسکورت کاروان حال حاضر نیروی دریایی در شمال اقیانوس هند و خلیج عدن بعنوان دیگر دستاوردی دیگر؛ به اهتزاز درآوردن پرچم جمهوری اسلامی ایران در آبهای دوردست، تامین امنیت تردد کشتیهای تجاری و نفتکش با هدف برقراری امنیت پایدار دریایی بین المللی، حفاظت از منافع جمهوری اسلامی ایران در آبهای مورد علاقه، اثبات امکان حضور مقتدرانه نیروی دریایی ارتش در هر جایی که منافع جمهوری اسلامی ایجاد کند را از دستاوردهای نیروی دریایی ارتش خواند.

وی همچنین از صبوری و دلسوزی خانواده های کارکنان نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران و فعالان صنعت دریانوردی در ماموریت ها قدردانی کرد.

گرامیداشت روز دریانوردی

 

رحمدل بامری، معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان چابهار در این مراسم با نثار سلام و درود به ارواح مطهر و منور شهیدان، روح ملکوتی و تابناک معمار کبیر انقلاب حضرت امام (قدس سره الشریف) و  آرزوی صحت و سلامت و طول عمر با عزت و برکت برای مقام عظمای ولایت و امامت روز جهانی دریانوردی را به دست اندرکاران و فعالان عرصه دریانوردی تبریک گفت و بیان کرد: امروز عزت، عظمت، سربلندی، افتخار و اقتدار در امنیت دریایی و جمهوری اسلامی با جانفشانی شهدا در نیروی دریایی ارتش و سپاه پاسداران، مجموعه دریابانی، مرزبانی و در حوزه دریایی و بنادر و همه عزیزانی که مایه افتخار و نقش آفرین بودند و خانواده های این عزیزان به ارمغان آمد.

بامری افزود: امنیت و اقتدار امروز حاصل تلاش همه عزیزان در کلیه مشاغل دریایی، امنیت دریایی، نیروهای نظامی و انتظامی، سپاه، ارتش، نیروی انتظامی و مرزبانی است و همه در این افتخار سهم دارند و این ارزش را نظام جمهوری اسلامی و مقام عظمای ولایت ارمغان آورده است‌ و برکت خون شهداست.

فرماندار ویژه چابهار از اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در برپایی باشکوه و هر ساله نمایشگاه دفاع مقدس و در صحنه اقدام و عمل قدردانی کرد و گفت: انقلابی بودن رکن اصلی است و بر خدمتگزاری در کنار هم برای عاقبت بخیری تاکید کرد.

وی با اشاره به سرمایه گذاری های بی بدیل انجام شده در منطقه و ناوگان حمل و نقلی اظهار کرد: امروز بندر چابهار بعنوان یکی از مهمترین بنادر، هم در ایجاد زیرساختها و تامین تجهیزات لجستیکی است و هم اراده کارکرد بندر در صحنه اقدام و عمل انقلابی است.

 

سرهنگ موسوی، فرمانده پایگاه امام علی (ع) نیروی دریایی سپاه همچنین با سلام و درود به روح پرفتوح امام راحل، شهدای انقلاب و دفاع مقدس، شهدای مدافع حرم و مدافع وطن و شهدای سلامت، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان دریا برای اقتدار کشور از حماسه آفرینی نیروهای دریایی ارتش و سپاه، بنادر و دریانوردی بعنوان سربازان اقتصادی برای اقتدار کشور در عرصه های اقتصادی و امنیتی قدردانی کرد‌.

 

سرهنگ ورمزیار، فرمانده پایگاه دریابانی نیز با اشاره به بیان مقام معظم رهبری به سواحل مکران، بعنوان گنج پنهان و در کانون توجه قرار گرفتن بندر چابهار گفت: یکی از طرح های عظیمی که توسط سازمان بنادر و دریانوردی در حوزه انظباط بخشی ترددهای دریایی تدوین شد طرح یکپارچه سازی سواحل و نظم بخشی به شناورها تحت عنوان (ICZM) است‌.

وی با بیان اینکه اجرای چنین طرح های عظیمی اراده جهادی می طلبد افزود: وظیفه خود می دانیم با نقش آفرینی در کنار سازمان بنادر و دریانوردی بعنوان متولی اصلی این طرح، برای کمک به موضوعات اقتصادی و جامعه صیادی نقش موثر ایفا نماییم‌.

 

گفتنی است در این مراسم پیام دبیر کل سازمان بین المللی دریانوردی با عنوان "دریانوردان محور آینده کشتیرانی" قرائت و در پایان از دریانوردان نمونه ارگان های دریایی و اداره کل بنادر و دریانوردی استان با اهدای لوح سپاس تقدیر شد‌‌.

گرامیداشت روز دریانوردی

۲۲ مهر ۱۴۰۰ ۱۱:۱۷
کد خبر : ۵۵,۷۲۸
Loading

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید