مطالعات تفصیلی مدیریت بحران و پدافند غیر عامل بندر چابهار نهایی شد تعلیق مجوز شرکت گلنکور سنگاپور برای بانکرینگ کاهش 50 درصدی سوانح دریایی در پهنه آبی شرق هرمزگان تصویب آمایش سرزمین مبتنی بر طرح‌‌های توسعه اقتصادی کشور در دریا، سواحل، بنادر و آب‌های مرزی در مجمع تشخیص مصلحت نظام/ استقرار واحدهای اقتصادی، صنعتی و جمعیتی متناسب در سواحل جنوب کشور رشد 115 درصدی ترانزیت کالا از طریق بندرامیرآباد / تشکیل کارگروه تخصصی افزایش جذب کالا و تسهیل فرآیندها در بندر هوشمندسازی فرآیند مدیریت مصرف برق در بندر امام(ره) تعمیر یک شناور خدماتی در بندر بوشهر توسط متخصصان داخلی پیام مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به مناسبت 26 مرداد، سالروز بازگشت آزادگان سرافراز به میهن اسلامی نشست مدیرکل و‌مدیران بنادر و دریانوردی هرمزگان با استاندار/ طرح‌های سرمایه‌گذاری سازمان بنادر در هرمزگان نقش کلیدی در توسعه اقتصاد ملی و معیشت ساحل نشینان دارد برگزاری نشست کارگروه فرعی لایروبی حوزه جنوب غرب کشور به میزبانی بندر بوشهر
مدیران موسسات آموزش دریانوردی در ایران از روز جهانی دریانوردی می‌گویند
تخصص در تربیت متخصص
 اشاره   بندر و دریا  |  تاریخ دریانوردی ایرانیان، تاریخ باشکوهی است و قدمتی به طول چندین قرن دارد که این شکوه و عظمت را مدیون دریانوردانی هستیم که در طول تاریخ، هنر و مهارت خود را بر روی آب‌های ایران و جهان به نمایش گذاشته‌اند. دریانوردان ایرانی در قرون گذشته این حرفه را به‌صورت تجربی فرامی‌گرفتند و بنا بر تجارب فراوان، استعداد و ذکاوتی که داشتند، دست به ابداعات مختلفی هم می‌زدند که ثمره‌اش برای جهانیان به یادگار مانده است، اما در عصر حاضر، آموزش دریانوردی به‌صورت آکادمیک و حرفه‌ای انجام می‌گیرد و وظیفه‌ی انجام این کار بر عهده موسسات و مراکز آموزش دریانوردی است.
در کشورمان تعداد قابل توجهی موسسه و مرکز آموزش دریانوردی وجود دارد که رشته‌های مختلف مرتبط با دریانوردی را آموزش می‌دهند. این موسسات، طی سال‌های اخیر با پیشرفت‌های چشمگیری مواجه شده‌اند و فرصت‌های بسیار خوبی را در اختیار علاقه‌مندان دریا و دریانوردی قرار داده‌اند. آن‌ها اساتید متخصص و باتجربه را به خدمت گرفته‌اند تا علاقه‌مندان حوزه‌ی دریانوردی را با آموزش‌های اثربخش، برای ورود به بازار کار آماده کنند و خوشبختانه استقبال خوبی که در این سال‌ها از این مراکز و موسسات صورت می‌گیرد، گواه کارآمدی و اثربخش‌بودن آن‌ها است.
ضرورت تربیت نیروی انسانی در حوزه‌ی دریانوردی همواره احساس می‌شود و این نیازی غیر قابل انکار است، اما شدت و حدت این ضرورت در سال‌های اخیر بیشتر شده است؛ زیرا با گذشت زمان، شناورهای تخصصی‌تری ساخته می‌شوند که لازم است دریانوردانی متخصص آن‌ها را راهبری کنند و این تخصص با آموزش‌های تئوری و عملی، توأمان در موسسات آموزش دریانوردی حاصل می‌شود؛ ضمن این‌که دامنه ارتباط‌های بین‌المللی در حوزه دریانوردی نیز به‌مرور در حال گسترش است و این موضوع لزوم آموزش‌های عمومی ازجمله آموزش زبان خارجه و روابط عمومی را نیز افزایش داده است.
اما موسسات آموزش دریانوردی در این سال‌ها با مشکلاتی نظیر سایه‌ی سنگین ویروس کرونا بر آموزش‌ و بحث تحریم صنعت دریانوردی نیز مواجه بوده‌اند و گرچه این دو معضل باعث ایجاد مشکلات و محدودیت‌هایی شده‌اند، اما موسسات آموزش دریانوردی توانسته‌اند به‌خوبی از این چالش‌ها عبور کنند. در بحث کرونا، موسسات موفق شده‌اند از جدیدترین تکنولوژی‌ها برای آموزش مجازی استفاده کنند تا دانشجویان دریانوردی با آموزش و یادگیری کافی و بایسته فارغ‌التحصیل شده و وارد بازار کار شوند. تحریم نیز مشکلاتی را برای آموزش دریانوردی ایجاد کرده که شاید مهم‌ترین آن لغو پروژه‌های مشترک مراکز آموزش دریانوردی ایرانی با مراکز خارجی باشد. با این حال هر کدام از موسسات، راهکارهای خود را برای ارتباط با مراکز بین‌المللی در پیش گرفته‌اند تا از تجارب بین‌المللی استفاده کرده و از علم روز دریانوردی عقب نمانند.
در این شماره‌ی ماهنامه‌ی «بندر و دریا» به مناسبت روز جهانی دریانوردی، به سراغ مدیران برخی از موسسات آموزش دریانوردی رفته‌ایم و با آن‌ها به گفت‌وگو نشسته‌ایم که هر یک از آن‌ها از شرایط آموزش‌های موسسه تحت مدیریت خود، چالش‌های پیش روی موسسه، وضعیت آموزش دریانوردی در ایران و تاثیر کرونا و تحریم‌ها بر آموزش دریانوردی در کشورمان سخن گفته‌اند.   |
۲۴ مهر ۱۴۰۰ ۱۵:۲۲
کد خبر : ۵۵,۷۷۹

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید