تکریم و معارفه مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان برگزار شد/ضرورت هم افزایی ارگانهای دریایی در بزرگترین استان ساحلی ایران/ بسترسازی برای گسترش زیربناهای بندرگاهی و پسکرانه‌ای "دیپلماسی اقتصادی" سیاست‌ راهبردی دولت در تجارت بین المللی/ نقش کلیدی بنادر کوچک در تامین معیشت ساحل‌نشینان/ ضرورت ارتباط هوشمندانه سازمان‌های همکار در ترانزیت کالا تخلیه‌وبارگیری 55 میلیون تن کالا در بنادر کشور تا نیمه مرداد/ رشد 4.6 درصدی کالاهای کانتینری دولت برای ساماندهی نیروی انسانی سازمان بنادر لایحه بدهد/ مجلس با تمام توان در کنار سازمان بنادر است/ در صورت عدم ورود دولت، مجلس طرح خواهد داد پیام مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به مناسبت 17 مرداد روز خبرنگار انتقال دو پروژه سرمایه‌گذاری نیمه تمام ‌به بخش خصوصی در بندر امام/ ١.٨ میلیون تن به ظرفیت سالانه نگهداری کالا در بندر امام افزوده می شود عملیات خارج سازی خطرسازترین مغروقه دهانه اروند آغاز شد اختصاص اعتبار ۲۸۴ میلیاردی برای تعمیرات اساسی سیستم‌های سرمایشی و شبکه برق بنادر استان بوشهر پیام مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به مناسبت تاسوعا و عاشورای حسینی بازدید معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه از بندر امیرآباد/ بندرامیرآباد یکی از ظرفیت های استراتژیک دولت برای فعال کردن کریدور شمال – جنوب / فرآیند های صادراتی کالا تسهیل شود/ ضرورت توسعه زیرساخت های حمل و نقل جاده ای از بندرامیرآباد به بندرشهید رجایی و بالعکس
کار در سازمان بنادر حالت ویژه‌ای دارد

در سال 1367 به جمع صمیمی و تخصصی سازمان بنادر و دریانوری ملحق شدم. در دانشکدهی حقوق دانشگاه شهیدبهشتی ترم آخر را میگذراندم که به توصیه یکی از همدانشگاهیهایم به سازمان بنادر مراجعه کردم و بعد از چند مصاحبه و آشنایی متقابل مسیر خود را به سمت دریا و بنادر پیدا کردم. البته برگزاری همایش همزمان روز دریانوردی در سالن اجتماعات دانشگاه شهیدبهشتی و بازدید از نمایشگاه جانبی آن و گفتوگوی صمیمانه با صیادان شیلات و نحوه بافتن تور ماهیگیری در این انتخاب بیتاثیر نبود تا من هم به تور سازمان بنادر و دریانوردی بیفتم.

 

ابتدا در قسمت حقوقی دفتر سازمانهای تخصصی دریایی مشغول به کار شدم. جایی که با اکثر کنوانسیونهای دریایی آشنا شدم و در بخشهای مختلف معاونت دریایی سازمان، ادارهکل دریایی، ادارهکل ایمنی و حفاظت دریایی و ادارهکل استانداردهای آموزشی، فعالیت کردم. از ابتدا به دریا و آب علاقهمند بودم و وقتی با وظایف و نحوهی کار سازمان آشنا شدم علاقه بیشتری به ماموریتهای کاری سازمان بنادر پیدا کردم. همینکه در بسیاری از مواقع نگاه کاری و شرایط ایجادشده ضرروت پیدا میکرد که همیشه افق دید خود را بهسوی دریا بگشایم، همیشه برای من جذابیت داشت و از انتخاب شغل و حرفهام راضی بودم. اعزام به دانشگاه جهانی دریانوردی موجب شد که به وظایف حاکمیتی مرجع دریایی کشور و اجرای الزامات قانونی بر روی کشتیها و اعمال قوانین مقررات در آبهای تحت حاکمیت اشراف پیدا کنم. خوشبختانه در طول تحصیل در این دانشگاه با کارمندان و دریانوردان دیگر کشورها آشنا شده و بعدها این ارتباط برای من بسیار سودمند بود.

 

همکاری در بین کارشناسان خبره دریایی که بسیار متعصب به حرفه و کار خود بودند نعمتی بود که من در دوران خدمتم از آن بهرهمند بودم و از همکاران خود هر روز درس تازهای میآموختم.

 

تجربه انتخاب ایران در شورای سازمان بینالمللی دریانوردی در سالهای 1993 و 1995 میلادی که در یک شرایط بسیار سخت و در یک رقابت سنگین با کشورهای مطرح دریایی اتفاق افتاد و ایران برای سه دوره متوالی بهعنوان یک کشور دریایی فعال در منطقه خلیج فارس و دریای عمان در سطح بینالمللی مطرح و انتخاب شد، یکی از تجریههای بسیار شیرین و موفقیتآمیز من در دوران خدمت محسوب میشود. ایران به دنبال انتخابشدن در این شورا توانست چندین پروژه آموزشی و مطالعاتی را برای برگزاری هماهنگ کند که اثرات بسیار مهمی را در پیشرفت دریایی کشور به همراه داشت.

 

علاقه به کاری که انتخاب میکنیم و سعی در جمعآوری همه اطلاعات مرتبط و تخصصی و همچنین تعصب نسبت به کار و روحیهی انجام کار گروهی و با همدیگر مشارکت علمی داشتن، عواملی هستند که بهخصوص در کارهای دریایی بسیار مهم و تاثیرگذار هستند. این روحیهی کار گروهی را در اجرای بسیاری از الزامات قانونی مانند طرح ملی جستوجو و نجات دریایی و همچنین طرح مقابله با آلودگیهای نفتی و غیر نفتی میتوانیم شاهد باشیم که یکی از عوامل بسیار حیاتی برای موفقیت محسوب میشود.


برای من تلخ
ترین لحظهها زمانی اتفاق افتاد که بعد از سالها تلاش، وقتی خواستیم بالگردهای ویژه جستوجو و نجات دریایی را که برای انجام ماموریتهایی دریایی در خارج از کشور ساخته شده بودند، تحویل بگیریم، مشمول اولین تحریمها قرار گرفتیم و آن بالگردها را به ایران تحویل ندادند و سازمان بنادر و دریانوردی که بهدنبال تقویت ناوگان خود بود، نتوانست از آن بالگردها استفاده کند.

 

کار در سازمان بنادر و دریانوردی و بهخصوص در بخش دریایی بهمنظور تنوع و تخصص، حالت ویژهای دارد و هر روز باید منتظر یک اتفاق و یا یک رخداد جدید باشیم. این اتفاق موجب میشود که علاقه ویژه و خاصی به کار، شغل و حرفه دریایی پیدا کنم که با هر نگاهی به دریا و یا کارها و ماموریتهای سازمان، یاد آن روزها و خاطرههای فراموشنشدنی آن میافتم. البته در حال حاضر همکاران مجرب و متخصص دریایی در سازمان به بهترین شکل دارند وظایف و ماموریتهای دریایی را انجام میدهند.

 

در حال حاضر در چند پروژه مطالعاتی برای بخش دریایی کشور بهعنوان مشاور دریایی مشغول هستم و از اینکه همچنان میتوانم تجارب خود را که در طی سالها کار در سازمان بنادر و دریانوردی کسب کردهام، به اشتراک بگذارم خوشحال هستم. قطعا استفاده از تجربههای ارزشمند و مفید کارشناسان دریایی میتواند بسیار سودمند باشد.

 

در حال حاضر حدود یک و نیم میلیون دریانورد در سراسر جهان مشغول به فعالیت در این حوزه هستند و شعار سال جاری روز جهانی دریانوردی که «دریانوردان در کانون آینده کشتیرانی» است نشان میدهد که همچنان توجه به عنصر انسانی در صنعت دریانوردی، بهخصوص با شیوع ویروس کرونا از اهمیت ویژهای برخوردار است و باید به نیروی انسانی توانمند و متخصص در بخشهای دریایی کشور توجه بیشتری شود. با آرزوی موفقیت برای تمام دستاندرکاران، مدیران و دریانوردان کشور.    
۲۵ مهر ۱۴۰۰ ۱۵:۲۳
کد خبر : ۵۵,۸۴۳

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید