اسماعیل حسین زهی،نایب رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، سازمان بنادر و دریانوردی
نایب رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بر ضرورت ایجاد شهرک‌های اقماری در نزدیکی بنادر و سواحل تاکیدکرد و گفت: ضرورت دارد 75 درصد جمعیت کشور به نوار ساحلی سوق داده شوند و شهرک های اقماری در نزدیکی بنادر و سواحل ایران ایجاد شود.
 
اسماعیل حسین زهی، در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، با اشاره به اینکه در ایران کمتر از 10 درصد جمعیت کشور در نزدیکی سواحل زندگی می کنند و متاسفانه مردم در جایی که آب نیست متمرکز شده اند، اظهار داشت: در این راستا باید به سمت استانداردهای جهانی حرکت کنیم و 75 درصد جمعیت کشور را به نزدیکی نوار ساحلی سوق دهیم و اینگونه شاهد اشتغالزایی و پویایی اقتصاد ایران در حوزه دریایی و بندری با توجه به ظرفیت های بی نظیر کشور باشیم.
وی ادامه داد: بیش از 80 درصد تبادلات تجاری ایران با کشورهایی است که از مزیت دریایی و بندری برخوردار هستند و بنابراین ناگزیر به سرمایه گذاری حداکثری در بنادر کشور هستیم و در این میان ضرورت دارد شهرک های اقماری در نزدیکی بنادر و سواحل، ایجاد شود.
نایب رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در برخی کشورها که حتی جمعیت و مساحت بسیار کمی دارند نظیر سنگاپور و مالزی، عموم درآمدها از مسیر دریا است، گفت: ایران از پتانسیل بسیار بالایی در حوزه دریایی برخوردار است به گونه ای که در جنوب، به آب های آزاد دسترسی داریم و در شمال امکان صادرات به کشورهای حاشیه دریای خزر و همسایگان آنها فراهم است.
حسین زهی با تاکید بر اینکه اقتصاد ایران باید دریامحور شود، عنوان کرد: ضرورت دارد، شرایط مساعدی را به منظور سرمایه گذاری بخش خصوصی در حمل و نقل دریایی شاهد باشیم و با اعمال معافیت های مالی و ارائه تسهیلات مناسب شرایط را به گونه ای پیش ببریم که بخش خصوصی به سرمایه گذاری و فعالیت اقتصادی در حوزه دریایی و بندری ترغیب شود.
وی افزود: یکی از بهترین فضاهای تجاری برای فعالان اقتصادی، دریا است از اینرو با بهره مندی از کشتی های غول پیکر در کوتاه ترین زمان و کمترین هزینه کالا جابجا می شود، این امر برای سرمایه گذاران بخش خصوصی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و نباید از آن غافل شد.
۲۷ مهر ۱۴۰۰ ۱۱:۰۱
کد خبر : ۵۵,۸۶۸

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید