پیام مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به مناسبت 17 مرداد روز خبرنگار انتقال دو پروژه سرمایه‌گذاری نیمه تمام ‌به بخش خصوصی در بندر امام/ ١.٨ میلیون تن به ظرفیت سالانه نگهداری کالا در بندر امام افزوده می شود آغاز عملیات خارج سازی مغروقه W14 از آبراه اروند اختصاص اعتبار ۲۸۴ میلیاردی برای تعمیرات اساسی سیستم‌های سرمایشی و شبکه برق بنادر استان بوشهر پیام مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به مناسبت تاسوعا و عاشورای حسینی بازدید معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه از بندر امیرآباد/ بندرامیرآباد یکی از ظرفیت های استراتژیک دولت برای فعال کردن کریدور شمال – جنوب / فرآیند های صادراتی کالا تسهیل شود/ ضرورت توسعه زیرساخت های حمل و نقل جاده ای از بندرامیرآباد به بندرشهید رجایی و بالعکس افتتاح بندرچند منظوره بندر خمیر آرزوی دیرینه مردم است/ تاکید بر رعایت الزامات زیست محیطی بررسی توسعه ظرفیت‌های گردشگری دریایی در سواحل شرق خوزستان اجرای طرح مطالعاتی بندر پل رونق معیشت اهالی منطقه را به دنبال خواهد داشت/ طرحهای توسعه ای سازمان بنادر به رفاه بیشتر ساحل نشینان منجر شود دیدار مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور ایثارگران با مدیر کل و ایثارگران اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان
امضای قرارداد خواهرخواندگی بنادر آستارای گیلان و آستراخان روسیه
مراسم امضای قرارداد خواهرخواندگی بنادر آستارای گیلان و آستراخان روسیه طی مراسمی با حضور مقامات دو طرف و به صورت وبینار برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان، عصر سه شنبه 4 آبان ماه مراسم امضای قرارداد خواهرخواندگی بنادر آستارای گیلان و آستراخان روسیه طی مراسمی به صورت وبینار و با حضور مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان، سرکنسول ایران در آستاراخان، رئیس اداره تواقفنامه های بین المللی سازمان بنادر، عضو هیات مدیره شرکت کاوه و همچنین وزیر صنعت و منابع طبیعی، رئیس آژانس روابط بین الملل استان آستاراخان و مدیر شرکت سهامی بندر دریایی آستاراخان برگزار شد.

دکتر حمیدرضا آبایی؛ مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان و مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا در این وبینار با اشاره به سهم تجارت دریایی کشورهای حاشیه دریای خزر اظهار داشت: بیش از 60 درصد تجارت دریایی جمهوری اسلامی ایران در حوزه دریای خزر با کشور روسیه است.

وی افزود: کشور جمهوری اسلامی ایران در سازمان بین المللی دریانوردی (IMO)، به عنوان یک کشور مهم در حوزه دریایی تلقی می‌ گردد و توسعه روابط با توجه به قوانین (IMO) و اعلام خواهرخواندگی بین بنادر ایران و روسیه از جمله ظرفیت هایی است که می تواند در گسترش تجارت دو کشور موثر باشد.

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان با اشاره به ظرفیت های بخش خصوصی خاطرنشان کرد: با حضور شرکت کاوه (بهره بردار بندر آستارا) شاهد رشد روز افزون این بندر مهم هستیم.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا  با بیان اینکه این بندر دارای 3 مرز دریایی، ریلی و جاده ای بوده، اذعان داشت: این بندر با دارا بودن 60 هکتار اراضی، 280 متر اسکله، جرثقیل های 100 تن، مکنده غلات با ظرفیت 300 تن بر ساعت، سیلو غلات 16 هزار تنی، وجود 38 سوکت برق برای کانتینرهای یخچالی و به دلیل وجود در کریدور شمال به جنوب و همچنین وجود قوانین و تسهیلات مناطق ویژه اقتصادی نقش بسزایی در صادرات کالاهای ایرانی و ترانزیت کالا ایفا می کند.

آبایی با اشاره آمادگی بنادر گیلان در راستای جذب سرمایه گذار، گفت: آماده پذیرش سرمایه گذاران در راستای افزایش حمل و نقل دریایی در بنادر گیلان هستیم.

خسرو سرایی، مدیر کل ترانزیت، لجستیک و توافقنامه های سازمان بنادر و دریانوردی نیز گفت: هر دو بندر شاخصه های منحصر به فردی برای توسعه اقتصادی و توسعه ترانزیت دارند و اطمینان دارم با تقویت بخش خصوصی در دو بندر افزایش توسعه اقتصاد دو کشور را شاهد خواهیم بود.

سرایی افزود: با امضای این قراردادخواهر خواندگی از امروز انتظار داریم مبادله تجاری بین دو کشور افزایش یابد. 

از امروز شاهد توسعه صادرات کالاها و ترانزیت از طریق این دو بندر خواهیم بود

مهدی آکوچکیان؛سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در آستراخان گفت: با این قرارداد خواهرخواندگی، شاهد افزایش مبادله کالا بین این دو بندر راهبردی ایران و روسیه و در نتیجه توسعه روابط اقتصادی دو کشور خواهیم بود.

وی افزود: انتظار داریم با توجه به ظرفیت های مشترک و ویژه این دو بندر و افزایش همکاری‌ها،  از امروز شاهد توسعه صادرات کالاها و ترانزیت از طریق این دو بندر باشیم.
آکوچکیان گفت: مطمئن هستم با افزایش کالا بین این دو بندر، کریدور بین المللی شمال- جنوب هر چه زودتر عملیاتی خواهد شد و شاهد صادرات کالاهای ایرانی و ترانزیت کالا از هند به روسیه و اروپا و از اروپا به شرق از طریق ایران باشیم.

آماده هرگونه همکاری با جمهوری اسلامی ایران هستیم
 دِنیس آفاناسیِف وزیر صنعت، حمل و نقل و منابع طبیعی استان آستراخان در این مراسم گفت: ارتباطات نزدیک بین دو بندر و منافع مشترکی از جمله خدمات بندری آستراخان و آستارا، دو کشور را به هم نزدیک می کند.

وی با بیان اینکه شاهد رشد با ثبات مبادلات بین ایران و آستراخان هستیم، افزود: سال گذشته سه میلیون و ۳۰ تن  مبادله کالا بین آستراخان و ایران وجود داشت که نسبت به سال قبل ۱۵ درصد افزایش یافت و انواع کالا از ایران به روسیه و شمال اروپا مبادله شد.

وی با بیان اینکه همکاری و ارتباطات نزدیک بنادر ایران و روسیه در دریای خزر و آستراخان اهمیت زیادی دارد و برای همین شاهد امضای خواهر خواندگی بین بندر آستارای ایران و بندر دریایی آستراخان هستیم، تصریح کرد: ما آماده همه گونه همکاری با ایران برای افزایش مبادله کالا بین دو طرف هستیم و از ایران انتظار داریم که برای انتقال کالا از آستراخان به گیلان مساعدت کند.
آناتولی اولیانوف مدیر شرکت سهامی «بندر دریایی آستراخان» هم گفت: روسیه در این بندر دارای گذرگاه مرزی است و امکان ورود کشتی های ترازیتی از کشورهای مختلف وجود دارد تا بارشان را جابجا کنند.
وی اظهار داشت: آستراخان همکاری بسیار خوبی با ایران دارد بطوری که با ۵۰ شرکت ایرانی مبادلات  اقتصادی داریم.
اولیانوف با بیان اینکه علاقمند به گسترش بیش از پیش روابط اقتصادی با ایران هستیم، اظهار داشت: روابط خواهر خواندگی در این مورد بسیار موثر هست.

 اهمیت و جایگاه اقتصادی بندر آستراخان روسیه 
 اهمیت و جایگاه اقتصادی بندر آستراخان برای جمهوری اسلامی آنچنان مهم و زیاد است که مسئولان و کارشناسان از آن به عنوان قطب راهبردی در حوزه حمل و نقل و تامین کالاهای اساسی کشور سخن به میان می آورند و 
این منطقه از جمله پایانه های مهم دریایی روسیه در دریای خزر و یکی از مهمترین نقاط مواصلات رودخانه ای برای تجارت با ایران است.  

اهمیت بندر آستارا در اقتصاد ایران   

بندر آستارا هم از لحاظ اقتصادی در سطح استان گیلان و کشور نقش پر رنگی را داراست و نخستین بندر خصوصی کشور و پنجمین بندر فعال ترانزیتی شمال کشور است. 

۵ آبان ۱۴۰۰ ۱۰:۰۱
کد خبر : ۵۵,۹۲۲
Loading

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید