ایران از لیست کشورهای ورود ممنوع به هند خارج شد/ پرچم سفید هند برای کشتی‌های تحریمی ایران
مدیر کل بنادر ودریانوردی استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: مجموعه آدانی برای جلوگیری از ورود کالای قاچاق به بندر موندرا سختگیری‌هایی را در نظر گرفته اما در حال حاضر ایران را از لیست کشورهایی که ورود کالا از مبدا آنها به بندر موندرا ممنوع اعلام شده، خارج کرده‌اند و مشکل برطرف شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان وبلوچستان، بهروز آقایی؛ مدیرکل بنادر وردریانوردی استان سیستان و بلوچستان، |در گفت و گو با ایلنا|، درباره آخرین وضعیت پذیرش کشتی‌ و کالا از مبدا ایران در بندر موندرای هند اظهار داشت: مجموعه آدانی برای جلوگیری از ورود کالای قاچاق به بندر موندرا سختگیری‌هایی را در نظر گرفته اما در حال حاضر ایران را از لیست کشورهایی که ورود کالا از مبدا آنها به بندر موندرا ممنوع اعلام شده، خارج کرده‌اند و مشکل برطرف شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا فقط دلیل این سختگیری حمل کالای غیرمجاز بوده یا اینکه تحریم هم در این تصمیمات اثرگذار بوده‌ است، گفت: برای تبادل کالا بین هند و افغانستان، مساله تحریم مطرح نیست و مجوز مکتوب از آمریکا دارند که در ارتباطات با ایران مشمول تحریم‌ها نباشند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی افزود: در بنادر هند هر اپراتوری با هر ملیتی باید این استثنائات درباره ایران را رعایت کند و در حال حاضر هم محدودیتی برای هیچ کشتی ایرانی در بنادر هند در رابطه با تحریم‌ها وجود ندارد و در رابطه با تبادلات تجاری بین ایران و هند تحریم‌ها مانعی ایجاد نکرده ‌است.

همچنین مسعود پل مه، دبیرکل انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته، درباره موضع بنادر هند در قبال پذیرش کشتی‌های ایرانی اظهار داشت: در کشور هند فعالیت و تردد کشتی‌های ایرانی جه در شرایطی که با پرچم کشورمان در تردد باشند یا اینکه با پرچم خارجی وارد این بنادر شوند اما با تملک و مالکیت ایرانی، هیچ گونه محدودیتی اعمال نشده است.

وی ادامه داد: مواضع کشور هند برای پذیرش کشتی‌های ایرانی خارج از استثنائات تحریمی از سوی آمریکا است بلکه اساسا هند تحریم‌های اعلام شده برای همکاری با ایران و کشتی‌های ایرانی را رعایت نمی‌کند.

دبیر کل انجمن کشتیرانی درباره مشکل پیش آمده در بندر موندرای هند گفت: با پیگیری‌های سفارت جمهوری اسلامی ایران در هندوستان به ویژه آقای چگینی سفیر ایران در هند و همچنین با همکاری‌ شرکت‌های ایرانی فعال در این کشور، مشکل سختگیری‌ها نسبت به پذیرش کالا از مبدا ایران در بندر موندرا حل شده است و از نظر ما محدودیتی برای تردد به سمت این بنادر وجود ندارد.

پل مه تاکید کرد: هر چند سفارت اعلام کرده مشکل برطرف شده اما احتمال دارد هماهنگی‌ برای برخی از اقدامات اجرایی از سوی اپراتور آن بندر هنوز انجام نشده باشد.

 

۱۰ آبان ۱۴۰۰ ۱۲:۴۸
ایلنا |
کد خبر : ۵۵,۹۸۸

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید