لزوم انتقال دانش و تشریک مساعی کارشناسان سازمان بنادر در امور دریانوردی/ اختصاص لایروب هاپرساکشن هزارمترمکعبی به بنادر شمالی در آینده‌ای نزدیک/ تأکید بر آموزش و همکاری های بین المللی PSC با بنادر کشورهای دیگر نشست هم اندیشی مدیرکل بندر امیرآباد با صاحبان کالا جهت ارتقاء خدمات بندری پیام تسلیت مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در پی درگذشت مهندس رستم قاسمی بندر آبادان مزین به حضور شهدا شد/ ورود پیکر پاک ۱۱۱ شهید به بندر آبادان تعطیلی و محدودیت تردد شناورها در آبهای کیش از فردا/ پیش بینی تلاطم دریا و کاهش اختلال در تردد ایمن دریانوردی استقرار مواکب خدمات رسانی در روز استقبال از پیکر شهدا/ پیکر ۱۰۰ شهید دفاع مقدس فردا از آبراه اروند وارد بندر آبادان می شوند کارگاه آموزش تئوری و عملی اطفای حریق در بندرترکمن برگزار شد بندر آبادان میزبان پیکر ۱۰۰ شهید وطن/ شرایط استقبال از پیکر شهدا در بندر آبادان مهیاست رونق فعالیت‌های بازرگانی در بندر تجاری شادگان/ ورود بیش از ۱۴۰ فروند شناور سنتی به بندر از ابتدای سال حمل‌ونقل دریایی کشور مظلوم واقع شده است/ ضرورت اشاعه فرهنگ دریایی / اقتصاد دریامحور مغفول مانده است
بندر شهید رجایی نقش کلیدی در توسعه اقصاد ملی دارد/ حمل یکسره کالاهای اساسی از بنادر؛ سیاست‌ جدی دولت سیزدهم/ پیگیری برای رفع گره‌های اقتصادی از زنجیره تولید
معاون هماهنگی اقتصادی رییس جمهور در سفری یکروزه به استان هرمزگان از بخش‌های مختلف بزرگ ترین بندر تجاری و راهبردی کشور بازدید کرد و حمل یکسره کالاهای اساسی از بنادر و پیگیری برای رفع گره‌های اقتصادی از زنجیره تولید را به عنوان سیاست‌ جدی دولت سیزدهم دانست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، "محسن رضایی" به همراه "مهدی دوستی" استاندار هرمزگان و هیات همراه روز پنج‌شنبه چهارم آذرماه در بدو ورود به بندر شهید رجایی با حضور در یادمان شهدای گمنام این بندر به مقام شامخ دو شهید دوران دفاع مقدس ادای احترام کردند.

معاون امور هماهنگی اقتصادی رییس جمهور در ادامه به منظور بررسی ظرفیت های بندری و همچنین رفع موانع تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی از بخش‌های مختلف مجتمع بندری شهید رجایی بازدید کرد.

رضایی ضمن بازدید از بخش‌های مختلف منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی، از جمله انبارهای ذخیره کالا، در جریان آخرین وضعیت ترخیص و روند بارگیری کالاهای اساسی قرار گرفت و فرآیند خروج کالاهای اساسی از این بندر تجاری را مورد بررسی قرار داد.

رضایی که بندر شهید رجایی به عنوان بزرگترین بندر تجاری و کانتینری ایران را نخستین ایستگاه بازدید میدانی خود  در سفرش به هرمزگان قرار دارد، در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: در تکمیل سفر معاون اول رییس جمهوری به هرمزگان، هدفم از سفر به این استان پیگیری وضعیت زلزله زدگان و پیگیری مسائل اقتصادی در بندر شهید رجایی و بنگاه‌های اقتصادی این استان است.

وی، بندر شهید رجایی را یکی از کانون‌های اصلی واردات و صادرات کالاها دانست و اظهارداشت: 81 درصد کالاهایی کانتینری و50 درصد کالاهای غیرنفتی از طریق این بندر تجاری وارد و صادر می گردد، بنابراین بندر شهید رجایی یک نقش مهم و کلیدی در توسعه اقتصاد ملی دارد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی رییس جمهور با اشاره به برنامه‌ریزی های صورت گرفته برای توسعه و گسترش زیرساخت‌های عمرانی بندر شهید رجایی، گفت: نزدیک 9 هزار کانتینر یعنی حدود 100 هزار تن کالا در این بندر بلاتکلیف مانده و همچنین مشکلاتی که در حوزه اموال تملیکی وجود دارد، باید با مدیریت صحیح سریع‌تر برطرف شود. 

رضایی با بیان اینکه، معیشت مردم بیش از آن که در خارج از کشور در محاصره باشد در داخل با تحریم‌های داخلی اقتصادی مواجه است، بروکراسی‌های اداری و فرآیندهای دست و‌پاگیر در حوزه های مدیریتی و قانونی را به عنوان چالش های جدی رونق اقتصادی کشور دانست.

وی در این رابطه حمل یکسره کالاهای اساسی از بنادر را از سیاست‌های جدی دولت سیزدهم عنوان کرد و بیان داشت: باید به سمت حمل یکسره برویم؛ به معنای آن که کشتی در بدو ورود به کشور، فرایند تخلیه محموله آن حتی یک لحظه متوقف نشود و بلافاصله کالای آن به کامیون منتقل و به مقصد حمل شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی رییس جمهور، اظهار داشت: یک بخش ایجاد تورم به نحوه حمل و نقل کالاها از بنادر برمی‌گردد، لذا برای مدیریت تورم باید موانع حمل یکسره کالا برداشته شود، ضمن اینکه مدیران استان‌ها خود باید فرآیندهای دست و‌پاگیر درحوزه های مدیریتی و قانونی را شناسایی و برطرف کنند.

رضایی اضافه کرد: درحال حاضر مشکلاتی زیادی در زنجیره تولید ثروت، سرمایه‌گذاری و همچنین تجارت وجود دارد، که رسالت اصلی ما در سفرهای استانی و بازدیدها پیگیری این امور و تاکید بر لزوم برطرف کردن این مشکلات به منظور تامین معیشت مردم، اشتغال و توسعه تجارت به ویژه تجارت دریایی است.

وی خاطرنشان کرد: زنجیره تولید ثروت که از طرفی سرمایه گذاری، تولید و تجارت را شامل و از طرفی منجر به رفاه، معیشت و آسایش مردم می‌شود، در تمام کشور دچار مشکلات فراوانی است، بنابراین وظیفه ما است که در این بازدیدهای میدانی این مشکلات را بررسی کنیم و با استفاده از کارشناسان و متخصصان برای بهبود زندگی مردم گره گشایی نماییم.