| حمید منوچهری | رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بندر ترکمن |
جزیره آشوراده و گردشگری دریایی
شهرستان بندر ترکمن جاذبه‌های گردشگری غنی و بسیاری دارد. جزیره آشوراده یکی از پتانسیل‌های زیبای گردشگری دریایی است که در این شهرستان قرار دارد و اگر روی آن برنامه‌ریزی‌های صحیح و همه‌جانبه صورت گیرد، گردشگری این منطقه را متحول خواهد کرد. طرح گردشگری جزیره آشوراده در حال حاضر با تلاش‌های مسئولان ارشد کشوری و استانی در مرحله پیگیری قرار دارد. اگر این طرح در آینده انجام شود، بندر ترکمن را به قطب بزرگ گردشگری کشور تبدیل می‌کند.
در حوزه‌ی گردشگری کشاورزی برنامه‌های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در شهرستان ترکمن، استفاده از ظرفیت کشاورزی و شیلات است که به صورت دومنظوره در خلیج گرگان و دریای خزر در حال رونق و توسعه است. به این صورت که از ظرفیت مراکز پرورش ماهی در قفس به‌عنوان بهترین پتانسیل گردشگری کشاورزی و دریایی در شهرستان استفاده شود. ما از پتانسیل دریا در بحث ماهیان شیلاتی استفاده کرده‌ایم. در حال حاضر طرح پرورش ماهی در قفس را داریم که از آن استفاده می‌کنیم.
ظرفیت دیگری که در این شهرستان بندری وجود دارد این است که به گفته‌ی کارشناسان، بهترین آب‌ها برای ورزش‌های آبی، مربوط به خلیج گرگان و اطراف جزیره آشوراده است که در بندر ترکمن قرار دارند. علاوه بر این‌ها، ما در بحث اعتبارات دولتی، یک اعتبار میلیاردی را برای طرح دریا در نظر گرفته‌ایم و همچنین جاده دسترسی به دریا را آسفالت کرده‌ایم. در ساحل و اسکله هم، جاده سلامت احداث کرده‌ایم که این جاده با استقبال بسیار خوبی مواجه شده است. در اسکله یک سری آلاچیق‌های چوبی نیز درست کرده‌ایم که مسافران برای استراحت در آن‌ها مستقر شوند، ولی بحث پسروی آب دریا کاملا برنامه‌های ما را به ‌هم ریخت و عقب انداخت.
ما در این مدت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی را ترغیب کردیم تا در حوزه دریایی نیز سرمایه‌گذاری کنند و در حال حاضر مشاهده می‌کنیم که در ساحل خلیج گرگان بسیاری از پروژه‌ها را بخش خصوصی اداره می‌کند. به‌طور مثال، بخش خصوصی در کنار ساحل، هتل «ستاره»ی بندر ترکمن و مجتمع گردشگری «ترکمن‌مال» را ایجاد کرده که این اماکن باعث رونق آن منطقه شده‌اند. علاوه بر آن، ما به دو طرح گردشگری در دریا نیز مجوز داده‌ایم تا بخش خصوصی در این حوزه هم فعالیت کند. البته طرح‌های بخش خصوصی در حوزه‌ی گردشگری دریایی انجام شده‌اند.
بحث اتوبوس دریایی را هم مطرح کرده‌ایم و فکر می‌کنیم در بلندمدت امکان انتقال مسافر از این بندر به بنادر شهرهای همسایه امکان‌پذیر شود و ما می‌توانیم روی این پروژه فکر کنیم. ما بیشتر دنبال این هستیم که سرمایه‌گذاران بخش خصوصی را تقویت کنیم.
گرچه بیشتر طرح‌های ما به‌خاطر عقب‌نشینی آب دریا با مشکل روبه‌رو شده و این مسئله در بسیاری موارد برنامه‌های ما را به تعویق انداخته است، اما طرح گردشگری جزیره آشوراده که بزرگ‌ترین طرح ما در این شهر بندری است، همچنان پیش می‌رود. خوشبختانه یک سری برنامه و طرح در حوزه‌های مختلف داریم. پارکینگ بازارچه گردشگری ما در ایام مهرماه ـ که ماه خیلی خوبی برای گردشگری نیست ـ سه هزار قبض ماشین گرفته بود. البته این آمار بسیار بیشتر است، چون یک عده هم بیرون از پارکینگ ساحل، ماشین‌های خود را پارک می‌کنند. ما در شهر ـ بندر ترکمن برای جذب مسافر هیچ مشکلی نداریم و مسافران زیادی برای گردشگری به بندر ترکمن سفر می‌کنند.
معتقدم اگر شرایط فراهم شود و ما بتوانیم طرح‌های خودمان را در این شهر اجرایی کنیم، بندر ترکمن بهتر از کیش خواهد شد؛ چراکه دسترسی به این‌جا بهتر از جزیره کیش است. تنوع زیبایی جزیره آشوراده بسیار زیاد است و اگر طرح‌های مختلف در آن اجرایی شود، پیشرفت زیادی خواهد داشت. ما از سرمایه‌گذاران مختلف دعوت می‌کنیم که در این پروژه‌ها سرمایه‌گذاری کنند. فرهنگ ترکمن بسیار غنی است و جای زیادی برای کار دارد.   |
۳۰ آذر ۱۴۰۰ ۱۱:۱۶
کد خبر : ۵۶,۵۴۰

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید