اختصاص یدک کش جدید به بندر امام(ره) برگزاری موفق مانور اطفاء حریق به صورت دستی در بندر بوشهر واگذاری فرصت های سرمایه گذاری از طریق مزایده/ تاکید بر حل چالش های سرمایه گذاران در بنادر با نگاه بلندمدت و حفظ منافع ملی و درچارچوب اقتصاد دریامحور/ سرمایه گذاری 19 هزار میلیاردی بخش خصوصی در بندرامیرآباد صدور مجوز ساخت اسکله گردشگری در بندر ماهشهر مانور موفق اطفای حریق مخازن مایعات نفتی در مجتمع بندری انزلی تعیین تکلیف 30 کانتینر بلاتکلیف در بندر بوشهر آغاز شد بررسی و شناسایی عوامل آلودگی ساحل کنگان ادامه دارد منابع مالی؛ حلقه مفقوده زنجیره تامین نیروی انسانی حمل‌ونقل دریایی/ ضرورت حمایت ویژه مجلس در تسهیل جذب نیرو سازمان بنادر تکریم و معارفه مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان برگزار شد/ضرورت هم افزایی ارگانهای دریایی در بزرگترین استان ساحلی ایران/ بسترسازی برای گسترش زیربناهای بندرگاهی و پسکرانه‌ای "دیپلماسی اقتصادی" سیاست‌ راهبردی دولت در تجارت بین المللی/ نقش کلیدی بنادر کوچک در تامین معیشت ساحل‌نشینان/ ضرورت ارتباط هوشمندانه سازمان‌های همکار در ترانزیت کالا
تأکید وزرای خارجه 6 کشور بر استفاده از بندر چابهار در راستای توسعه تجارت
وزرای امور خارجه ترکمنستان، قرقیزستان، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان و هند در نشست «هند و آسیای مرکزی» بر افزایش تجارت بین کشورها و استفاده از بندر چابهار تاکید کردند.

«رشید مردوف» معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه، در سومین نشست گفت و گوهای هند و آسیای مرکزی شرکت کرد. در این نشست وزرای خارجه هند، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان نیز حضور داشتند.

در این نشست سران وزارت امور خارجه از نقش گفت‌وگوی هند و کشورهای آسیای مرکزی به عنوان بستری موثر برای همکاری و تعامل در مورد مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی یاد کردند.

وزیر امور خارجه ترکمنستان خاطرنشان کرد گفت‌وگو بین هند و آسیای مرکزی طبیعی و بی‌طرفانه است.

وی تاکید کرد مردم ما دارای تجربه روابط تاریخی حسن همجواری، درک متقابل و سنت‌های مشترک هستند. در شرایط مدرن، این تجربه می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای در ایجاد روابط سیستمی و بلندمدت بین کشورهای آسیای مرکزی و هند داشته باشد.

مرداف به توسعه مداوم تعاملات بین 6 کشور در زمینه‌های مختلف و پتانسیل قابل توجه برای همکاری، به ویژه در بخش‌هایی مانند داروسازی، فناوری اطلاعات، کشاورزی، انرژی و صنعت نساجی اشاره کرد.

وی همچنین بر اهمیت پروژه خط لوله گاز تاپی تاکید کرد.

مرداف در پایان سخنان خود عنوان کرد: نشست امروز اقدام کلیدی برای نشست آتی آسیای مرکزی و هند در ژانویه سال آینده است.

در این نشست، وزیران خارجه در مورد وضعیت افغانستان تبادل نظر و بر حمایت از حل و فصل مسالمت آمیز و باثبات و بر احترام به حاکمیت، وحدت و تمامیت ارضی و عدم مداخله در امور داخلی آن تاکید کردند.

شرکت کنندگان خاطرنشان کردند که یک اجماع منطقه‌ای گسترده در مورد افغانستان وجود دارد که تشکیل یک دولت فراگیر است که مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر حفظ حقوق زنان، کودکان و سایر اقوام ملی در صدر برنامه‌های آن باشد و نقش مرکزی سازمان ملل متحد، کمک‌های بشردوستانه فوری به افغانستان خواهد بود.

در این گفت و گو، همچنین چگونگی افزایش تجارت بین هند و آسیای مرکزی را مورد بحث و بررسی قرار دادند که حجم آن در حال حاضر بسیار کم و به کمتر از 2 میلیارد دلار می‌رسد که بیشتر آن سهم صادرات نفت قزاقستان به هند است.

در این راستا، امکان استفاده از بندر چابهار که از طریق حمل‌ونقل جاده‌ای و ریلی با کشورهای آسیای مرکزی از طریق ایران مورد توجه قرار گرفت. همچنین به ظرفیت‌های کریدور ترانزیتی بین‌المللی شمال - جنوب که از بندر عباس می‌گذرد، اشاره شد.

در پی نتایج سومین نشست گفت و گوهای آسیای مرکزی - هند، بیانیه مشترکی به تصویب رسید.

در این بیانیه مشترک آمده است: هند از علاقه کشورهای آسیای مرکزی برای استفاده از خدمات پایانه شهید بهشتی بندر چابهار برای تسهیل تجارت خود با هند و خارج از آن استقبال می‌کند.

بر اساس این بیانیه، در این گفت‌وگو همچنین مقرر شد امکان ایجاد کارگروه‌های مشترک برای رسیدگی به موضوعات جابجایی آزاد کالا و خدمات بین هند و کشورهای آسیای مرکزی بررسی شود.

۲ دی ۱۴۰۰ ۰۹:۲۶
خبرگزاری فارس |
کد خبر : ۵۶,۶۶۸

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید