لزوم انتقال دانش و تشریک مساعی کارشناسان سازمان بنادر در امور دریانوردی/ اختصاص لایروب هاپرساکشن هزارمترمکعبی به بنادر شمالی در آینده‌ای نزدیک/ تأکید بر آموزش و همکاری های بین المللی PSC با بنادر کشورهای دیگر نشست هم اندیشی مدیرکل بندر امیرآباد با صاحبان کالا جهت ارتقاء خدمات بندری پیام تسلیت مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در پی درگذشت مهندس رستم قاسمی بندر آبادان مزین به حضور شهدا شد/ ورود پیکر پاک ۱۱۱ شهید به بندر آبادان تعطیلی و محدودیت تردد شناورها در آبهای کیش از فردا/ پیش بینی تلاطم دریا و کاهش اختلال در تردد ایمن دریانوردی استقرار مواکب خدمات رسانی در روز استقبال از پیکر شهدا/ پیکر ۱۰۰ شهید دفاع مقدس فردا از آبراه اروند وارد بندر آبادان می شوند کارگاه آموزش تئوری و عملی اطفای حریق در بندرترکمن برگزار شد بندر آبادان میزبان پیکر ۱۰۰ شهید وطن/ شرایط استقبال از پیکر شهدا در بندر آبادان مهیاست رونق فعالیت‌های بازرگانی در بندر تجاری شادگان/ ورود بیش از ۱۴۰ فروند شناور سنتی به بندر از ابتدای سال حمل‌ونقل دریایی کشور مظلوم واقع شده است/ ضرورت اشاعه فرهنگ دریایی / اقتصاد دریامحور مغفول مانده است
در نشست هیات اقتصادی و تجاری ازبکستان با مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی عنوان شد:
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، علی اکبر صفایی، روابط اقتصادی ایران و ازبکستان
نشست هیات اقتصادی و تجاری کشور ازبکستان با مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با تاکید بر تقویت همکاری‌های بازرگانی دریایی، تشکیل کارگروه ویژه تفاهم‌نامه چابهار و ایجاد مرکز لجستیک کالا و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ازبکستان در بندر شهید بهشتی، برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، در این نشست که معاون وزیر سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی و معاون وزیر حمل‌ونقل ازبکستان به همراه‌ سفیر ازبکستان در تهران حضور داشتند، علی‌اکبر صفایی بر اراده دولت جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اتصال کشور ازبکستان به آب‌های آزاد و آمادگی تهران برای جلب مشارکت سرمایه‌گذاری تاشکند در پسکرانه‌های بنادر شمال و جنوب ایران تاکید کرد.
 
معاون وزیر راه و شهرسازی ایران با بیان اینکه شرایط و بستر توسعه همکاری‌های تجاری، به ویژه در حوزه ترانزیت با کشور ازبکستان فراهم است، تاکیدکرد: یکی از رویکردهای اقتصادی ایران در بخش توسعه‌همکاری‌های تجاری، فعال‌سازی ترانزیت کالا از غرب چین به کمک حمل‌ونقل ریلی ازبکستان و حمل دریایی در خزر و بندر امیرآباد است.
 
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه ایران آمادگی دارد تا از طریق کشورهای عربی قطر، عمان، امارات و هند، مسیر ترانزیتی کالاهای وارداتی و صادراتی ازبکستان را توسعه دهد.
 
وی با اعلام خبر علاقه‌مندی کشور افغانستان برای توسعه همکاری‌های تجاری با کشورهای همسایه از طریق بندر چابهار و تامین امنیت این مسیر، اظهار داشت: درحال حاضر، در هر ۱۰ روز یک کشتی کانتینری حامل کالاهای ترانزیتی، از مبدا هند به بندر چابهار اعزام می‌شود که برنامه داریم سایر کشورها را نیز به این محور اضافه کنیم.
 
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، با بیان اینکه بندر چابهار با ظرفیت ۱۲ میلیون تن، برای ارائه خدمات کانتینری، نفتی و فله آمادگی کامل زیرساختی و تجهیزاتی دارد، خاطرنشان کرد: دولت ازبکستان می‌تواند از ظرفیت‌های موجود در پسکرانه بندر شهید بهشتی چابهار برای ایجاد ارزش‌افزوده و ایجاد یک دروازه تجاری گسترده با کشورهای همجوار استفاده مطلوب کند.
 
وی تاکیدکرد: کشور ازبکستان به عنوان دروازه‌ای برای واردات کالاهای غرب چین، برای تجارت خارجی ایران حائز اهمیت خواهد بود.
 
توسعه همکارهای سه‌جانبه تهران، تاشکند، دهلی‌نو
بختیار رحیم‌اف؛ معاون وزیر سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی ازبکستان، از آمادگی و عزم تاشکند برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی با تهران خبر داد و گفت: سال گذشته حجم مبادلات بازرگانی و اقتصادی ایران و ازبکستان، ۲۵۱ میلیون تن بوده که باید به ۴ برابر افزایش پیدا کند.
 
وی با بیان اینکه توسعه همکاری‌های اقتصادی با ایران در دستور کار دولت ازبکستان قرار دارد، گفت: سیاست راهبردی ما در بندر چابهار، استفاده مطلوب از ظرفیت‌های این بندر، در چارچوب همکاری سه‌جانبه با ایران و هندوستان است.
 
معاون وزیر سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی ازبکستان، با بیان اینکه بندر چابهار باید به راه‌آهن متصل شود، افزود: ایجاد یک مرکز لجستیک برای بسته‌بندی کالاهای صادراتی و وارداتی در بندر چابهار، یکی از اهداف ما در توسعه روابط اقتصادی با ایران است.
 
تهران؛ شریک استراتژیک برای تاشکند
جسوربیک چارییف؛ معاون وزیر حمل و نقل ازبکستان نیز در این نشست گفت: پتانسیل خیلی عظیمی برای ایران و ازبکستان در حوزه همکاری‌های تجاری وجود دارد.
 
وی با بیان اینکه ایران را شریک استراتژیک در روابط خود می‌دانیم، افزود: ماهیت ژئوپلیتیک ایران، نه تنها برای ازبکستان، بلکه برای کلیه کشورهای آسیای میانه موثر خواهد بود.
 
معاون وزیر حمل و نقل ازبکستان از تشکیل کارگروهی برای اجرایی‌سازی تفاهم‌نامه همکاری ترانزیتی بین ایران و ازبکستان خبر داد.
 
براساس این گزارش، هیات ازبکستانی در این سفر سه روزه، از بندر چابهار و زیرساخت‌های بندری، دریایی و تجهیزاتی این بندر بازدید خواهد کرد.
۳ بهمن ۱۴۰۰ ۱۴:۵۲
کد خبر : ۵۶,۹۰۴

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید