flag

نشست مدیرعامل سازمان بنادر با مدیرعامل شرکت هندی IPGL برای تسریع در اجرای توافقنامه چابهار/ اعلام برنامه اپراتور هندی برای استقرار و نصب تجهیزات به روز در بندر چابهار

با هدف تسریع در روند اجرایی و عملیاتی کردن توافقنامه سه جانبه چابهار و به منظور برطرف سازی موانع و چالش های موجود برای افزایش ترافیک کالا در بندر شهید بهشتی و ترانزیت کالا از چابهار به کشورهای منطقه و فرامنطقه ای، مدیرعامل شرکت هندی IPGL به عنوان اپراتور خارجی بندر شهید بهشتی با مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی دیدار و گفت وگو کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، علی اکبر صفایی در این دیدار با تاکید بر سیاست اصلی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر افزایش حداکثری همکاری های تجاری و اقتصادی با کشورهای همسايه اظهار داشت: سازمان بنادر و دریانوردی و وزارت خارجه ایران مذاکراتی را به طور مستقیم با کشورهای هند، پاکستان، امارات، عمان و قطر در مورد استفاده از ظرفیت های بندر چابهار، به منظور ترانزیت کالا به کشورهای آسیای مرکزی(CIS) داشته اند.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه موافقت نامه چابهار باید هرچه سریع تر نهایی و اجرایی شود و به امضای طرفین برسد، تاکید کرد: هدف ما این است که موافقت نامه بین المللی چابهار با چالش های کمتری، عملیاتی شود. 
صفایی با بیان اینکه امکان ترانزیت کالا از طریق چابهار برای هند فراهم شده است، تصریح کرد: در حال حاضر از بخش کوچکی از ظرفیت بندر چابهار استفاده می شود که این مساله نارضایتی سازمان بنادر را در دو سال گذشته از اجرای  قرارداد کوتاه مدت، با شرکت هندی IPGL به همراه داشته است. 

 

شرکت IPGL به صورت مستقیم در بندر چابهار فعال شود
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی خاطر شان کرد: هدف نهایی و محوری این سازمان، افزایش ترافیک کالای ورودی به بندر چابهار است که باید در قرارداد اصلی نیز به آن پرداخته شود. 
صفایی تاکید کرد: انتظار می رود شرکت هندی IPGL  به عنوان اپراتور بندری، مستقیما در بندر چابهار فعالیت داشته باشد؛ از اینرو با تشکیل کمیته مشترک، هرچه سریع تر تغییرات لازم در قرارداد بلند مدت صورت گیرد و نسخه نهایی آن برای امضای طرفین ظرف یک ماه آینده آماده شود. 
 
اتخاذ راهکارهای اجرایی برای اجرای بدون چالش موافقت نامه بین المللی چابهار
راجیو جلوتا؛ مدیر عامل شرکت IPGL (اپراتور بندری بندر شهید بهشتی چابهار) در این دیدار با اشاره به پتانسیل مطلوب بندر چابهار برای ارتباط و تعامل تجاری با کشورهای حوزه CIS اظهار داشت: با توجه به ماهیت قرارداد چابهار بین دوکشور، لازم است با اتخاذ راهکارهای اجرایی، موانع به سرعت برطرف شود.
وی اعلام کرد: حضور تجهیزات به روز و کارآمد در بندر شهید بهشتی چابهار به افزایش تردد کشتی های بزرگ در بندر چابهار کمک خواهد کرد که برای تسریع در این امر پیشنهادهایی از طرف شرکت IPGL ارائه خواهد شد.
مدیر عامل شرکت IPGL گفت: در حال حاضر دولت هند برای کالاهای ارسالی خطوط کشتیرانی هند به مقصد چابهار تسهیلات و تخفیف 30 درصدی در تعرفه ها در نظر گرفته است که در صورت افزایش ترافیک، میزان تسهیلات نیز افزایش خواهد یافت.
 
تدوین نقشه راه آینده حضور IPGL در بندر چابهار
جلیل اسلامی؛ معاون اموربندری و اقتصادی نیز در این نشست تاکید کرد:  مساله اصلی در بندر شهید بهشتی، فعال شدن قرارداد اصلی چابهار و افزایش ترافیک ورودی به این بندر چابهار است.
به گفته وی، تدوین یک برنامه مشخص از نقشه راه آینده حضور IPGL در بندر چابهار، یکی از رویکردهای سازمان بنادر قلمداد است که باید  به سرعت مورد رسیدگی قرار گیرد.
یکشنبه ۸ اسفند ۱۴۰۰
10:57
چاپ