جست و جو و نجات در دریای خزر،سازمان بنادر و دریانوردی
یازدهمین نشست بررسی پیش‌نویس توافقنامه جست و جو و نجات در دریای خزر با حضور ۵ کشور برگزار و در مورد فرآیندهای تسهیل جستجو و نجات دریایی با مسئولیت هر دولت ساحلی توافق شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانى سازمان بنادر و دریانوردى، یازدهمین نشست بررسی پیش‌نویس توافقنامه جستجو و نجات در دریای خزر در تاریخ ۲۲ فروردین  ۱۴۰۱ در حالى برگزار شد که در این نشست مجازی، هیات‌های کارشناسی هر پنج کشور حاشیه دریای خزر به بررسی موارد مرتبط با همکاری کشورهاى مربوطه در خصوص ارائه خدمات مطلوب جستجو و نجات دریایی در دریای خزر پرداختند. 
 
هیات جمهوری اسلامی ایران با مدیریت اداره کل ایمنی و حفاظت دریایی سازمان بنادر و دریانوردی و حضور موثر نمایندگان وزارت امور خارجه و سایر ارگان‌های مرتبط در این نشست شرکت داشتند و به بیان نظرات و مواضع ایران در این رابطه پرداختند.
 
این موافقتنامه بین دولت های جمهوری اسلامی ایران، جمهوری آذربایجان، جمهوری قزاقستان، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکمنستان بوده و با هدف تحکیم همکاری و هماهنگی اقدامات طرف ها در زمینه جستجو و نجات در دریای خزر و ارتقاء ایمنی دریانوردان و تسریع در نجات جان افراد مضطر در دریا است.
 
گفتنی است این اجلاس با اتکا به روابط دوستی میان کشورهای حاشیه دریای خزر و اصول و موازین حقوق بین الملل در این زمینه خواهد بود؛ همچنین در این موافقتنامه سازمان بنادر و دریانوردی از طرف وزارت راه و شهرسازی با سایر کشورها و با هماهنگی جمهوری ترکمنستان به عنوان دبیرخانه توافقنامه در حال مذاکرات تخصصی است.  
 
باید خاطرنشان کرد اساسی ترین بخش مذاکرات در این موافتنامه، توافق بر فرآیندهای تسهیل جستجو و نجات دریایی با مسئولیت هر دولت ساحلی است و این امید می رود که با نهایی شدن موافقتنامه، گام موثری از سوی همه کشورهای حاشیه دریای خزر در ارتقای ایمنی دریانوردی در دریای خزر برداشته شود.
۲۳ فروردین ۱۴۰۱ ۱۰:۳۰
کد خبر : ۵۷,۷۴۹

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید