لزوم انتقال دانش و تشریک مساعی کارشناسان سازمان بنادر در امور دریانوردی/ اختصاص لایروب هاپرساکشن هزارمترمکعبی به بنادر شمالی در آینده‌ای نزدیک/ تأکید بر آموزش و همکاری های بین المللی PSC با بنادر کشورهای دیگر نشست هم اندیشی مدیرکل بندر امیرآباد با صاحبان کالا جهت ارتقاء خدمات بندری پیام تسلیت مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در پی درگذشت مهندس رستم قاسمی بندر آبادان مزین به حضور شهدا شد/ ورود پیکر پاک ۱۱۱ شهید به بندر آبادان تعطیلی و محدودیت تردد شناورها در آبهای کیش از فردا/ پیش بینی تلاطم دریا و کاهش اختلال در تردد ایمن دریانوردی استقرار مواکب خدمات رسانی در روز استقبال از پیکر شهدا/ پیکر ۱۰۰ شهید دفاع مقدس فردا از آبراه اروند وارد بندر آبادان می شوند کارگاه آموزش تئوری و عملی اطفای حریق در بندرترکمن برگزار شد بندر آبادان میزبان پیکر ۱۰۰ شهید وطن/ شرایط استقبال از پیکر شهدا در بندر آبادان مهیاست رونق فعالیت‌های بازرگانی در بندر تجاری شادگان/ ورود بیش از ۱۴۰ فروند شناور سنتی به بندر از ابتدای سال حمل‌ونقل دریایی کشور مظلوم واقع شده است/ ضرورت اشاعه فرهنگ دریایی / اقتصاد دریامحور مغفول مانده است
علیرضا قربانی،مدیرکل فنآوری اطلاعات و ارتباطات سازمان بنادر ،اجرایی شدن امضای الکترونیکی
مدیرکل فنآوری اطلاعات و ارتباطات سازمان بنادر و دریانوردی از اجرایی شدن امضای الکترونیکی، از آغاز سال جدید در سامانه‏های عملیاتی و اسناد تجاری خبر داد و آن را گام بزرگی در راستای اجرای قانون تجارت الکترونیک و توسعه دولت الکترونیک برشمرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، علیرضا قربانی با بیان اینکه امضای الکترونیکی، امضای دیجیتال و یا گواهی الکترونیکی، همان شناسه دیجیتال یک موجودیت مانند فرد، نرم افزار، سازمان، و غیره در تعاملات الکترونیکی است، افزود: همانگونه که در تعاملات غیر الکترونیکی، کارت ملی یا شناسنامه، شناسه یک فرد محسوب می شود، در گواهی تعاملات الکترونیکی، گواهی الکترونیکی شناسه فرد قلمداد می شود.
به گفته مدیرکل فنآوری اطلاعات و ارتباطات سازمان بنادر و دریانوردی، این سازمان در راستای اجرای تکالیف قانونی در حوزه تجارت و دولت الکترونیک، با اجرای امضای الکترونیکی، تبادل اسناد الکترونیکی و ارتقای سطح امنیت و اصالت سنجی داده و اسناد،  نسبت به کاهش و حذف جعل مدارک و هویت اقدام کرده است.
وی تاکیدکرد: به منظور جلوگیری از نفوذ به سامانه ها و پیشگیری از جعل هویت، اسناد و مدارک در فضای مجازی، امضای دیجیتال یکی از امن‏ترین راهکارها به شمار می‏آید.
 وی توضیح داد: برخلاف امضای دستی که همیشه ثابت است امضای دیجیتال هر سند برای آن سند منحصر به فرد است. درواقع امضای دیجیتال هر سن دادامه محتوای آن سند است و امکان جداسازی امضای دیجیتال از سند به منظور استفاده مجدد روی سندی دیگر یا جایگزین کردن آن با امضای دیگر وجود ندارد.
قربانی با اشاره به کاهش هزینه ها ناشی از  به کارگیری امضای الکترونیکی، اظهار داشت: سازمان بنادر و دریانوردی علاوه بر فراهم کردن زیرساخت و تجهیزات سخت افزاری لازم نسبت به دریافت مجوز مرکز صدور امضای دیجیتال از مرکز توسعه تجارت وزارت صمت اقدام کرده و مرکز  یادشده را در ساختمان ستاد مرکزی راه اندازی کرده است.
وی افزود: در  مرکز صدور امضای دیجیتال علاوه بر مدیران سازمان و بنادر، گواهی الکترونیکی فعالان حوزه دریایی و بندری از جمله شرکت های حمل و نقل دریایی ثبت و مورد تایید قرار می گیرد. 
در حال حاضر اسناد تجاری که در سامانه‏های این سازمان از جمله سامانه جامع دریایی، سامانه مدیریت عملیات کالای متفرقه و سامانه کنترل کالای کانتینری ثبت و با امضای دیجیتال تبادل می‏شود، شامل اعلامیه ورود شناور و بارنامه دریایی (مانیفست) می‏شود. همچنین توسعه امضای دیجیتال در خصوص دیگر اسناد و سامانه ها نیز در دست اقدام است.
۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۱۱:۳۰
کد خبر : ۵۷,۸۸۸

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید