اعلام فرصت های سرمایه گذاری، مجتمع بندری امام(ره)،سازمان بنادر و دریانوردی
فرصت های سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران بخش خصوصی در بندرامام(ره) اعلام شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، با توجه به تنوع کالایی در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) و همچنین تمرکز بر واردات کالاهای اساسی، عمده سرمایه گذاری در حوزه فعالیت‌های لجستیکی نگهداری کالاهای اساسی بوده اما در بخش‌های نگهداری فرآورده‌های نفتی، کالاهای صادراتی، صنایع تبدیلی و ... نیز سرمایه گذاری قابل توجهی صورت گرفته است.
در حال حاضر با انجام سرمایه گذاری بخش خصوصی، ظرفیت‌های ایجاد شده در بخش کالاهای اساسی حدود 4.2 میلیون تن است که شامل انبارهای سرپوشیده، مخازن نگهداری روغن خام خوراکی و سیلوهای نگهداری غلات است.
طی چند سال اخیر با حجم عظیمی از واردات کالاهای اساسی که در سال 1400 به 17.5 میلیون تن رسید، از حیث فضای نگهداری کالا، بندر امام خمینی(ره) توانست بدون هرگونه دغدغه، جریان ورود و خروج کالا را پشتیبانی کند.
در بخش نگهداری فرآورده های نفتی و ترانزیت نیز با ایجاد 350 هزار تن ظرفیت در جا توان عملیاتی حداقل 5 میلیون تن انواع فرآورده وجود دارد و نیز در بخش احداث کارخانجات صنعتی- تولیدی و صنایع تبدیلی، چند فقره قرارداد با بخش خصوصی به ارزش سرمایه گذاری بالغ بر 9.695 میلیارد ریال منعقد شده و در جریان انجام عملیات اجرایی است.
در حال حاضر پروژه های بزرگ سه‌گانه احداث پایانه های مکانیزه غلات با حجم سرمایه گذاری تقریبی 30.000 میلیارد ریال در جریان است که تا 3 سال آینده این بندر در حوزه واردات غلات به صورت کاملاً مکانیزه و پیشرفته عمل خواهد کرد که در مجموع 570 هزار تن سیلوی نگهداری و ترانزیتی غلات در این 3 پروژه احداث خواهد شد.
در حوزه صنایع پایین دستی نفت نیز قرارداد احداث کارخانه تولید قیر به ارزش سرمایه گذاری 4180 میلیارد ریال در دست اجرا است که انتظار می‌رود روند افزایش تمایل به سرمایه‌گذاری در این حوزه نیز باعث ایجاد سرمایه‌گذاری جدید شود.
تاکنون ارزش تعهد شده قراردادهای سرمایه‌گذاری به طور تقریبی 55000 میلیارد ریال بوده که ارزش روز آن چندین برابر خواهد بود. با رویکرد تکمیل زنجیره بازرگانی کالاها، منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) می توان  به عنوان یکی از استراتژیک‎ترین مبادی ورودی و خروجی کشور، محل مناسبی جهت سرمایه گذاری در صنایع باشد.
۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۱۱:۲۰
کد خبر : ۵۷,۹۴۳

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید