هفت میلیون تن کالا در سال 1400 در بندر شهید رجایی جابه‌جا شد/ افزایش 35 درصدی جابه‌جایی کالای اساسی/ اجرای دو خط ریلی در محوطه 200 هکتاری این بندر
معاون امور بندری و اقتصادی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: هفت میلیون تن کالا در سال 1400 از طریق حمل ریلی در بندر شهید رجایی جابه‌جا شد که نسبت به مدت مشابه آن 25 درصد افزایش به ثبت رسیده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان،"منصور خرمشکوه" در تشریح عملکرد ریلی بندر شهید رجایی در سال‌های 1400 و 1399، میزان جابه‌جایی کالا از طریق این خطوط در سال 99 را پنج میلیون و 525 هزارتن اعلام کرد و اظهار داشت: این در حالی است که در سال گذشته این رقم به هفت میلیون تن کالا با 25 درصد افزایش به ثبت رسید.

وی ادامه داد: در سال گذشته از هفت میلیون تن کالا، حدود پنج میلیون و800 هزار تن مربوط به صادرات و حدود یک میلیون و 200هزار تن نیز کالا از طریق حمل ریلی وارد این بندر شده است.

جابه‌جایی 4 هزار و 375 تن کالای اساسی در سال 1400

معاون امور بندری و اقتصادی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، میزان جابه‌جایی کالای اساسی از طریق حمل ریلی در سال گذشته را نیز حدود 4 هزار و 375 تن با 35 درصد افزایش اعلام کرد و بیان داشت: عمده‌ترین این کالاها شامل ذرت، انواع روغن‌های خوراکی، جو، گندم و برنج بوده است.

خرمشکوه در بخش دیگری از صحبت‌های خود در راستای ضرورت بهره‌‌گیری هر چه بیشتر از حمل و نقل ریلی به توسعه زیرساخت‌های بندرشهید رجایی در این بخش اشاره کرد و بیان داشت: با اجرای 2 خط ریلی جدید در سال جاری در محوطه 200 هکتاری سرعت عملکرد و رشد عملیاتی حمل و نقل ریلی بندرشهید رجایی افزایش خواهد یافت.

وی در این رابطه عنوان کرد: در سال 99 از کل عملیات بندر شهید رجایی که نزدیک 67 میلیون تن بوده، نزدیک به هشت درصد از این عملیات به وسیله حمل و نقل ریلی انجام گرفت و در سال1400 نیز این سهم به 9.6 درصد افزایش یافت.

 ساماندهی خطوط اراضی 17 هکتاری در محوطه مانوری

معاون امور بندری و اقتصادی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان با اشاره به ضرورت توسعه بهره‌برداری از حمل و نقل ریلی اضافه کرد: ساماندهی خطوط اراضی 17 هکتاری در محوطه مانوری بندر شهید رجایی با هدف دستیابی و اتصال مستقیم شرکت‌های بیشتری به خطوط ریلی، این طرح امسال عملیاتی خواهد شد.

خرمشکوه در خصوص توسعه اسکله‌های ریلی نیز با بیان اینکه؛ براساس طرح جامع بنادر و دریانوردی کشور، خطوط ریلی نیز باید در کنار اسکله‌ها توسعه یابد، یادآور شد: با راه‌اندازی خطوط ریلی ترمینال یک کانتینری، این بخش به تخلیه و بارگیری مواد نفتی و روغنی اختصاص می‌یابد.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد با توسعه زیرساخت‌های حوزه ریلی بندر شهید رجایی در سال جاری، سهم ریلی این بندر به 15 تا 20 درصد افزایش یابد.

گفتنی است؛ درحال حاضر 12 محوطه اختصاصی ریلی در بندرشهید رجایی فعال می باشد که جابجایی انواع این کالاها از طریق خطوط ریلی فرعی متصل به خطوط ریلی سراسری جابجا می‌شود.

۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۱۰:۳۱
کد خبر : ۵۸,۰۱۷

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید