ضروت حمایت ویژه دولت و مجلس از مقوله دریا/ اقتصاد دریایی، گره گشای اقتصاد کشور است/ روی ایجاد بندر راهبردی جاسک تمرکز کنیم توسعه دریانوردی می‌تواند اقتصاد ایران را به ثبات برساند/ نیروی متخصص و نوسازی ناوگان ۲ عامل اصلی توسعه دریانوردی کشور/ دریانوردی زودبازده‌ترین مسیر سرمایه گذاری در اقتصاد دنیا است نگرش نهادها و سازمان‌ها باید از اقتصاد زمینی به اقتصاد دریامحور تغییر کند/ سیاست جدی مجلس برای پررنگ کردن نقش دریا در برنامه هفتم و بودجه ۱۴۰۲ 20 میلیارد دلار طی 4 سال در پروژه‌های ریلی و بندری سرمایه گذاری می شود/ سیاست راهبردی وزرات راه برای استفاده از ظرفیت ترانزیتی و لجستیکی کشور صنعت دریایی کشور، هرگز، حرکت رو به عقب نداشته است/ برنامه‌ریزی برای به‌کارگیری تکنولوژی‌های جدید در لجستیک و هوشمندسازی بنادر وضعیت دریایی کشور با قانون مدیریت خدمات کشوری منجمد شده است/ مشکل نیروی انسانی حوزه دریایی در برنامه هفتم توسعه و قانون بودجه 1402 حل شود/ سازمان بنادر به عنوان محور دریایی باید اختیار عمل داشته باشد با حضور وزیر راه و شهرسازی از دریاییان نمونه کشور قدردانی شد/ اسامی 42 دریایی نمونه در سال 1401 اقتدار آینده کشورها به مدیریت دریا، بستگی دارد/ امنیت غذایی به امنیت دریا گره خورده است یک افسر ارشد دریایی کشور : دریانوردی؛ شغلی مقدس، سخت و مظلومانه است/ توسعه ناوگان حمل‌ و نقل دریایی، موقعیت دریانوردی کشور را ارتقاء می‌بخشد تخلیه و بارگیری 23 میلیون تن کالای نفتی و غیرنفتی در بندر امام (ره) / افزایش 65 درصدی ترانزیت خارجی، 57 درصدی ترانشیپ و 27 درصدی کابوتاژ در بندر امام خمینی طی بازه زمانی شش ماهه
استقبال قطر از گسترش همکاری های دریایی و ایجاد یک خط کشتیرانی مشترک با ایران
عبدالله محمد الخنجی، رییس سازمان توسعه و مدیریت بنادر قطر در راس هیات عالیرتبه دریایی و بندری با علی‌اکبر صفایی، معاون وزیر راه و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در تهران دیدار کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، علی اکبر صفایی در این دیدار ضمن اعلام آمادگی سازمان بنادر و دریانوردی برای توسعه روابط تجاری و افزایش همکارهای بندری و دریایی با دوحه گفت: تمام گزینه‌ها برای توسعه همکاری اقتصادی و تجاری بین تهران و دوحه، بدون هیچ محدودیتی، بر روی میز خواهد بود.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به پتانسیل و موقعیت مناسب بنادر بوشهر، دیر، کنگان و جزیره بندری نگین در استان بوشهر برای سرمایه‌گذاری، تاکید کرد: پیشنهاد ما ایجاد یک مرکز لجستیکی توسط بخش خصوصی قطر در بندر بوشهر، برای کنترل هرچه بیشتر زنجیره تامین صادارات کالا از بوشهر به قطر است.
مدیرعامل سازمان بنادر با اعلام آمادگی این سازمان برای ترانشیپ کالا بین دیگر کشورها از جمله امارات و قطر تاکید کرد: خطوط کشتیرانی می توانند از پتانسیل و فرصت کشتیرانی بین بنادر ایران و قطر استفاده کرده کالاهای مورد نیاز را از قطر و از طریق بنادر ایران به روسیه و کشورهای اسیای میانه  ارسال کنند. 
معاون وزیر راه و شهرسازی با حائز اهمیت دانستن تامین سوخت کم سولفور برای شناورهای باری و مسافری عنوان کرد: قطر و ایران می توانند در زمینه بانکرینگ و تهیه سوخت کم سولفور مورد نیاز ناوگان خود نیز همکاری داشته باشند.
*علاقه‌مندی دوحه برای سرمایه‌گذاری در بنادر دیر و بوشهر
در این نشست همچنین عبدالله محمد الخنجی، رییس سازمان توسعه و مدیریت بنادر قطر هدف از سفر به ایران را ملاقات با مقامات ایرانی و بازدید از بنادر بوشهر و دیر اعلام کرد و گفت:  بنادر دیر و بوشهر دروازه اصلی تجارت بین قطر و ایران هستند و سرمایه‌گذاری در این بنادر در کنار افزایش عمق اسکله ها و تعریض کانال دسترسی این بنادر می تواند به افزایش حجم واردات و صادرات بین دو کشور کمک کند.
الخنجی افزود:  از آنجایی که 99 درصد مراودات تجاری بین ایران و قطر از طریق بنادر بوشهر و دیر انجام می شود، این دوبندر در همکاری های تجاری بین دو کشور اهمیت بالایی دارند.
مدیرعامل سازمان توسعه و مدیریت بنادر قطر با بیان اینکه بخش خصوصی قطری می‌توانند با پتانسیل های موجود در بنادر ایران آشنا شوند و با توجه به نیازهای خود اقدامات و سرمایه گذاری‌های لازم را انجام دهند، بر لزوم بازدید بخش خصوصی قطر از بنادر ایران تاکید کرد. 
وی ادامه داد: یکی از رویکردهای جدی دولت قطر، فراهم کردن امکان تردد کشتی های بزرگ‌تر بین بنادر دو کشور و افزایش حجم تجارت و  کاهش هزینه‌ها و قیمت تمام شده کالا است. 
عبدالله محمد الخنجی خاطر نشان کرد: در نظر داریم با ارائه تسهیلات لازم به بخش‌های خصوصی ایرانی و قطری، مراودات تجاری دو طرفه را ارتقا دهیم.
به گفته معاون وزیر حمل‌ونقل قطر، بندر حمد نیز آماده ارائه هرگونه تسهیلات به خطوط کشتیرانی ایرانی برای افزایش حجم مبادلات تجاری بین دو کشور است.
۸ خرداد ۱۴۰۱ ۱۵:۳۲
کد خبر : ۵۸,۲۲۲
کلیدواژه ها: قطر کشتیرانی 
Loading

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید