رهایی
ناصر تقوایی در کنار فیلم‌های بلند سینماییِ موفقی که تولید کرده، چند فیلم کوتاه نیز ساخته است که «رهایی»، محصول 1350، ازجمله‌ی آن‌هاست. این فیلم کوتاه که از شاهکارهای دهه‌ی 50 به حساب می‌آید، موفق شده جوایز متعددی را از جشنواره‌های بین‌المللی، ازجمله شیر طلایی ونیز و تندیس طلایی جشنواره فیلم سان‌فرانسیسکو دریافت کند. این نخستین جوایز سطح اول جهانی برای ناصر تقوایی بود. او در این فیلم تصاویری زیبا و واقعی از زندگی مردم جنوب در دهه‌ی 50 را نشان داده و بخش کوچکی از فرهنگ آن منطقه و زندگی در کنار دریا و شغل ماهیگیری را به تصویر کشیده است.
فیلم «رهایی» که داستان آن در یکی از بنادر جنوب اتفاق می‌افتد، درباره‌ی پسری به نام «دادا» است که ماهی قرمزی را از دریا صید می‌کند و این آغازگر اتفاقاتی است که برای او می‌افتد. یکی از دوستان او با نام «ماشا» به دادا حسادت می‌کند و ماهی را از او می‌رباید و بعد دادا با همراهی بقیه‌ی بچه‌ها با ماشا درگیر می‌شوند و سر او را می‌شکنند و ماهی را پس می‌گیرند. دادا ماهی را برمی‌دارد و در زیرزمین خانه، میان تنگی بلورین جای می‌دهد. مدتی بعد پدر دادا از این ماجرا باخبر می‌شود و دادا را در همان زیرمین زندانی می‌کند. حبس‌شدن در زیرزمین، دادا را دچار رنج می‌کند و همین باعث می‌شود که دادا درک کند ماهی نیز به مانند او دوست دارد آزاد و رها باشد. از این رو دادا با همکاری دوستی که سرش را شکسته، از انباری فرار می‌کند و ماهی را به دریا می‌اندازد تا آزادانه زندگی کند. او در نهایت به سمت خورشید قرمزی که میان آسمان و دریا شناور است حرکت می‌کند و فیلم تمام می‌شود.
تقوایی با تعریف این داستان، آزادی و رهایی انسان را  به‌عنوان یک اصل اساسی در زندگی جانداران تبلیغ می‌کند. شخصیت اصلی فیلم او موقع گرفتن ماهی از آب، احساس قهرمانانه‌ای دارد، اما پس از ماجراهایی متوجه می‌شود که دست به چه کار اشتباهی زده است. کارگردان با نمایش کات‌های مکرر از دادا و ماهی نشان می‌دهد که هر دوی آن‌ها اسیر شده‌اند و به دنبال آزادی هستند. عنوان فیلم نیز این مفهوم را به خوبی می‌رساند.
۱۶ خرداد ۱۴۰۱ ۱۱:۰۸
کد خبر : ۵۸,۲۹۷

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید