ناخداخورشید
 
«ناخداخورشید» نه‌تنها از برترین فیلم‌های دریایی ساخته شده در ایران، بلکه از برترین آثار تاریخ سینمای ایران محسوب می‌شود. این فیلم که برداشتی آزاد از داستان «داشتن و نداشتن» اثر ارنست همینگوی است، سال ۱۳۶۵ در بندر تاریخی کُنگ ساخته شد و جوایز متعددی را تصاحب کرد.
در این فیلم داریوش ارجمند در نقش «ناخداخورشید» ظاهر می‌شود، فردی که از سوی خواجه‌ماجد، ثروتمند شهر، زیر فشار قرار دارد و بعد از این‌که سرمایه‌اش را از دست داده، حالا لنج خود را هم در خطر می‌بیند. در همین حین، دلالی با نام «مسترفرحان» (علی نصیریان) از ناخداخورشید می‌خواهد چند زندانی سیاسی که در ترور حسنعلی منصور دست داشته‌اند را به آن سوی مرز ببرد. ناخداخورشید از بیم آن‌که لنج خود را از دست بدهد، پیشنهاد مسترفرحان را می‌پذیرد و سعی می‌کند هر طور که شده، این ماموریت را انجام دهد. در ادامه چند تبعیدی نیز به جمع مسافران لنج می‌پیوندند و حضور آن‌ها همه چیز را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و ناخداخورشید را ناخواسته وارد بازی سیاست می‌کند و به دردسر می‌اندازد. داستان به شکلی جذاب پیش می‌رود و در این مسیر افراد زیادی ازجمله فرحان و ملول (دستیار ناخدا) کشته می‌شوند و میان ناخداخورشید و تبعیدی‌ها نزاعی خونین درمی‌گیرد.
عمده‌سکانس‌های این فیلم حادثه‌ای و معمایی در دریا اتفاق می‌افتد و برخی از صاحب‌نظران، دریا در این فیلم را بستری برای معنابخشی به مفهوم مرگ و زندگی می‌دانند. فیلم، سراسر رازآلود است که این با صفت رازآلوده‌بودن دریا نیز هم‌سو است. نکته‌ی جالب دیگر، اقتباس بسیار زیبای ناصر تقوایی از رمان همینگوی و بومی‌کردن یک داستان غربی است. رمان همینگوی درباره‌ی یک ناخدای قایق ماهیگیری با نام «هری مورگان» در کی‌وستِ فلوریداست که به خاطر شرایط سخت اقتصادی مجبور به جابه‌جاکردن کالاهای قاچاق می‌شود. ناصر تقوایی از این خط داستانی، فیلم‌نامه‌ای کاملا ایرانی ساخته که داستان آن در دهه‌ی 1340 اتفاق می‌افتد و البته اشاراتی به اتفاقات اجتماعی و سیاسی ایران در دهه‌های 1320 و 1330 هم دارد.
از بازی درخشان بازیگران فیلم ازجمله داریوش ارجمند، علی نصیریان، سعید پورصمیمی و فتحعلی اویسی نیز نمی‌توان گذشت که برای آنان جوایز متعددی را نیز به ارمغان آورد. گفتنی است، «ناخداخورشید» در سطح جهانی نیز دیده شده و بسیاری از منتقدان بین‌المللی آن را از برترین فیلم‌های کلاسیک ایران قلمداد می‌کنند.
۱۶ خرداد ۱۴۰۱ ۱۱:۲۲
کد خبر : ۵۸,۳۰۵

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید