اختصاص یدک کش جدید به بندر امام(ره) برگزاری موفق مانور اطفاء حریق به صورت دستی در بندر بوشهر واگذاری فرصت های سرمایه گذاری از طریق مزایده/ تاکید بر حل چالش های سرمایه گذاران در بنادر با نگاه بلندمدت و حفظ منافع ملی و درچارچوب اقتصاد دریامحور/ سرمایه گذاری 19 هزار میلیاردی بخش خصوصی در بندرامیرآباد صدور مجوز ساخت اسکله گردشگری در بندر ماهشهر مانور موفق اطفای حریق مخازن مایعات نفتی در مجتمع بندری انزلی تعیین تکلیف 30 کانتینر بلاتکلیف در بندر بوشهر آغاز شد بررسی و شناسایی عوامل آلودگی ساحل کنگان ادامه دارد منابع مالی؛ حلقه مفقوده زنجیره تامین نیروی انسانی حمل‌ونقل دریایی/ ضرورت حمایت ویژه مجلس در تسهیل جذب نیرو سازمان بنادر تکریم و معارفه مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان برگزار شد/ضرورت هم افزایی ارگانهای دریایی در بزرگترین استان ساحلی ایران/ بسترسازی برای گسترش زیربناهای بندرگاهی و پسکرانه‌ای "دیپلماسی اقتصادی" سیاست‌ راهبردی دولت در تجارت بین المللی/ نقش کلیدی بنادر کوچک در تامین معیشت ساحل‌نشینان/ ضرورت ارتباط هوشمندانه سازمان‌های همکار در ترانزیت کالا
علی اکبر صفایی، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، توقیف نفتکش ایرانی،سازمان بنادر و دریانوردی
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اعلام اعتراض به توقیف نفتکش ایرانی، توسط کشور یونان و حمایت دولت آمریکا از این اقدام، گفت: اقدام غیر قانونی دولت یونان علیه کشتی ایرانی، مخالف با اهداف و مواضع سازمان جهانی دریانوردی(آیمو) به عنوان مرجع بین المللی دریانوردی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، علی اکبر صفایی در گفتگوی برخط با کی تاک لیم؛ دبیرکل سازمان بین المللی دریانوردی، تاکیدکرد: اولین بار نیست که کشتی های تجاری و نفتکش ایرانی، به طور مستقیم و غیرمستقیم توسط امریکا توقیف می شود، در سال های گذشته نیز تعدادی از کشتی های نفتکش ایرانی توسط آمریکا توقیف شد که متعاقبا سازمان بنادر و دریانوردی، به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران اعتراض خود را به بخش حقوقی "آیمو" اعلام کرد. 
 
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه اقدامات آمریکا بر خلاف امنیت و آرامش دریاها و همچنین کشتیرانی ایمن است، تصریح کرد: درپی اعمال تحریم های ظالمانه آمریکا، کشتی ها و دریانوردان ما دائما با تهدید مواجه بوده اند؛ از اینرو امیدواریم، سازمان بین المللی دریانوردی به این موضوع رسیدگی ویژه کند.
 
وی افزود: در حالی که کشتی ایرانی درخواست کمک اضطراری از مقامات یونانی داشته است، مقامات یونانی با حمایت امریکا، کشتی تجاری و باری ایران را توقیف کرده و محموله آن را تخلیه کرده اند؛ چنین اقدامی دزدی دریایی محسوب می شود. 
 
صفایی تاکیدکرد: اقدامات این چنینی، نه تنها آیمو، بلکه صنعت حمل ‌و نقل دریانوردی و ایمنی آبهای بین المللی را خدشه دار می کند.
 
وی گفت: اگرچه توقیف کشتی ایرانی، اقدامی سیاسی بوده، اما عواقب آن، سبب تضعیف اهداف، الزامات و استانداردهای آیمو در سطح جهانی خواهد شد. 
 
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی خاطر نشان کرد: با بروز چنین پدیده هایی در حوزه صنعت دریانوردی و کشتیرانی تجاری، از آیمو انتظار می رود به عنوان مرجع بین المللی دریانوردی، عکس العمل مناسب نشان دهد. 
 
آیمو، مخالف هرگونه تبعیض و تعرض به امنیت و ایمنی دریانوردی است
کی تاک لیم؛ دبیرکل سازمان بین المللی دریانوردی نیز گفت: اعضای سازمان جهانی دریانوردی، متوجه نگرانی و اعتراض ایران در خصوص اتفاقات اخیر است، ما مخالف هرگونه تبعیض و تعرض به امنیت و ایمنی دریانوردی هستیم. 
 
وی با بیان اینکه حمل و نقل دریایی و کشتیرانی نباید تحت تاثیر اقدامات سیاسی کشورها قرار گیرد، تاکیدکرد: سازمان بین المللی دریانوردی در مورد رسیدگی به موضوعات سیاسی با محدودیت هایی روبرو است، اما باید به چنین مشکلاتی رسیدگی شود. 
 
دبیرکل سازمان بین المللی دریانوردی گفت: به منظور رسیدگی به پدیده توقیف غیرقانونی کشتی های تجاری، پیام اعتراض ایران را در نشست آتی مجمع آیمو عنوان خواهم کرد تا در مورد این موضوع گفت و گو و به آن رسیدگی ویژه شود.
۱۷ خرداد ۱۴۰۱ ۱۶:۲۷
کد خبر : ۵۸,۳۴۵

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید