رونق بنادر آبادان با صادرات و ترانزیت کالا/ ظرفیت‌های خوبی در بندر آبادان ایجاد شده است/ سفر دریایی از آبادان به کویت و‌ قطر بازدید معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی از بنادر بوشهر بارگیری و ترانزیت در بندر نفتی خلیج فارس به مرز 2 میلیون تن رسید/ صادرات قیر به عمان، امارات و هند بارگیری نخستین محموله صادراتی مصالح ساختمانی در منطقه ویژه اقتصادی بندر نوشهر رشد چشمگیر تجارت با همسایگان با افزایش ناوگان دریایی در جنوب و شمال ایران/ آغاز ترانزیت ۱۰ میلیون تنی کالا از روسیه از طریق ایران/ پیگیری حذف صدور ویزای سفر به کویت هم اندیشی تعاونی های لنج داران و مدیر بنادر و دریانوردی آبادان طرح جامع بندر ریگ بوشهر به تصویب سازمان بنادر رسیده است پایش الکترونیک آب‌های بنادر بوشهر، چابهار، انزلی و شهید رجایی با رادارهای ساخت شرکت‌های دانش‌ بنیان داخلی/ عزم سازمان بنادر برای استفاده از مجموعه های دانش بنیان در حوزه تجهیزات بازدید مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از بندر خرمشهر مدیرکل حقوقی سازمان بنادر و دریانوردی منصوب شد
سوخت شناور مسافری
عضو هیات عامل و معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به مصوبه تازه هیات وزیران مبنی بر یارانه‌ای شدن 80 درصد سوخت مصرفی شناورهای مسافری که در مسیرهای بین‌المللی تردد می‌کنند، گفت: این تصمیم موجب کاهش چشمگیر هزینه شناورهای مسافری و رونق جدی صنعت حمل و نقل دریایی کشور می‌شود.
مجید علی نازی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین موارد در رونق صنعت حمل و نقل مسافری دریایی، اقتصادی شدن حمل و نقل دریایی و کاهش هزینه های مترتب بر شناورها است، اظهار داشت: بیش از 40 درصد از هزینه های مترتب بر عملیات کشتی ها، مربوط به سوخت است.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه شناورهای بزرگ مصرف سوخت بالایی دارند، این مسئله موجب می شود هزینه های سوخت بسیار زیاد باشد و مشکلات عدیده ای در اقتصادی شدن صنعت حمل و نقل دریایی، ایجاد کند.
معاون امور دریایی سازمان بنادر  با بیان اینکه با گران شدن نرخ بلیت، افزایش نرخ تسهیلات و نیز افزایش هزینه های صنعت حمل و نقل دریایی، استقبال عمومی نسبت به استفاده از این مد حمل و نقل کاهش می یابد، عنوان کرد: باید راهکارهایی در نظر گرفته می شد تا هزینه ها تا حد ممکن کاهش یابد و این گونه مردم به استفاده از شناورها برای انجام سفرهای دریایی ترغیب شوند.
علی نازی افزود: پیگیری های صورت گرفته از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، وزارت راه و شهرسازی و به ویژه سازمان بنادر و دریانوردی موجب شد تا شاهد تصویب یارانه ای شدن 80 درصد سوخت مصرفی شناورهای مسافری که در مسیرهای بین المللی فعالیت می کنند در هیات وزیران باشیم.
وی بیان کرد: یارانه ای شدن 80 درصد سوخت مصرفی شناورهای مسافری، در کنار تسهیلات و تخفیفات ارائه شده به این شناورها از سوی سازمان بنادر و دریانوردی در هزینه های دریایی و بندری که بیش از 90 درصد است، هزینه های عملیاتی این ناوگان مسافری را با کاهش چشمگیر روبرو می کند و موجب می شود، شاهد صرفه اقتصادی در صنعت حمل و نقل دریایی باشیم. 
معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: با توجه به مزیت های سفرهای دریایی، جذابیت ها و زیبایی های سواحل و بنادر جنوبی کشور در خلیج فارس و دریای عمان و نیز ارتباط دوستانه مردم جنوبی ایران با همسایگان حاشیه خلیج فارس، شاهد رونق جدی و ارتقای صنعت حمل و نقل دریایی در آینده نزدیک خواهیم بود.
علی نازی همچنین خاطرنشان کرد: با کاهش هزینه ها، افزایش درآمدها و اقتصادی شدن صنعت حمل و نقل دریایی، امکان رسیدگی، تعمیر و نگهداری و نوسازی شناورها افزایش می یابد و باعث می شود سفرهای ایمن، امن و با کیفیت بیشتر را شاهد باشیم.
گفتنی است؛ به تازگی هیات وزیران با محاسبه یارانه‌ای نرخ سوخت شناورهای مسافری از مبدأ بنادر ایران یا به مقصد بنادر کشور بدون در نظر گرفتن پرچم کشتی ها، موافقت کرد .
به این ترتیب وزارت نفت مکلف شد سوخت یارانه‌ای به کشتی‌ها یا شناورهای مسافری یا تفریحی دارای مجوز از وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اختصاص دهد.
این مصوبه برای همه شناورهای مسافری مسیرهای داخلی و خارجی اعم از مبادی بنادر ایران یا به مقصد بنادر کشور و بدون در نظر گرفتن پرچم آن شناور قابل اجرا است و بر این اساس، ۸۰ درصد قیمت سوخت مصرفی شناورهای مسافری یارانه‌ای و ۲۰ درصد آن به نرخ بانکرینگ خواهد بود.
۱۸ خرداد ۱۴۰۱ ۲۱:۵۲
کد خبر : ۵۸,۳۶۶

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید