علی‌اکبر صفایی،مدیرعامل سازمان بنادر،ساخت سیلوهای جدید
معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به افزایش حجم تخلیه و بارگیری کالا و همچنین ورود کالاهای اساسی به بنادرکشور، گفت: امکان سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی وجود دارد و در این خصوص سازمان بنادر حمایت های لازم را از سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، علی‌اکبر صفایی در بازدید از پروژه های عمرانی و سرمایه گذاری مجتمع بندری امام خمینی(ره)، اظهارداشت: ٧٠ درصد از کالاهای اساسی که نیاز کشور است، از طریق بندر امام خمینی(ره) تامین می‌شود، از همین رو این بندر جایگاه مهمی در اقتصاد ملی  دارد. 
وی با تاکید بر اینکه بندر امام خمینی(ره) بستر مناسبی برای حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی فراهم کرده است، گفت: برای شتاب در تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی و همچنین نگهداری کالاها، از بخش خصوصی فعال دعوت می شود تا برای ساخت و تامین تجهیزات مورد نیاز این بخش با دولت مشارکت و در این حوزه سرمایه گذاری کنند.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ظرفیت انبارهای سرپوشیده موجود در بنادر کشور را سه میلیون تن عنوان کرد و افزود: میزان ذخیره سازی غلات در سیلوهای موجود بنادر به بیش از ٣٠٠ هزار تن رسیده و در این راستا ساخت سیلوهای جدید تا ظرفیت ٨٠٠ هزار تن در دستور کار قرار گرفته است.
وی با تاکید بر اینکه سرمایه گذاری در زمینه ایجاد سیلوهای پیشرفته در بنادر کشور روند روبه رشدی پیدا کرده است، تصریح کرد: هدف از احداث این سیلوها ایجاد مراکز توزیع استاندارد و تامین کننده سریع نیاز استان‌های کشور به غلات است، لذا اجرای این پروژه ها، به صاحبان کالا کمک می کند تا نگهداری محموله های آنها در شرایط بهتری باشد.
 مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه طی سال های گذشته در زمینه تامین تجهیزات استراتژیک به منظور تخلیه غلات اقدام جدی صورت نگرفته بود، گفت: تامین این تجهیزات، سرعت در تخلیه کالاهای اساسی به ویژه در بخش غلات را بهبود می بخشد و در این زمینه از بخش خصوصی دعوت به همکاری می شود.
وی با اشاره به آماده بکار بودن تجهیزات موجود در بنادر ضروری است، افزود: تامین تجهیزات یکپارچه برای تسریع در روند تخلیه کالاهای اساسی با جدیت در دستور کار قرار دارد.
صفایی با بیان اینکه در تخلیه کالاهای اساسی ناوگان حمل و نقل ریلی و جاده ای باید همکاری و آمادگی لازم را داشته باشند، گفت: افزایش بهره وری در حوزه تخلیه و بارگیری کالا با استفاده از ظرفیت و همکاری های بین بخشی دستگاه های مربوطه در امر تخلیه، حمل و توزیع کالای اساسی به دست می آید؛ روزانه  هزار تن کالای اساسی در بندر امام (ره) تخلیه می شود که برای جابجایی این میزان کالا به5 هزار دستگاه کامیون نیاز است.
وی به لزوم تایید استاندارد کالاهای ورودی به کشور اشاره و خاطرنشان کرد: در صورتی که زمینه لازم برای استقرار مرکز آزمایشگاهی در بندر امام خمینی(ره) فراهم شود، روند ورود کالاها به داخل کشور با سرعت عمل بیشتری همراه می شود؛ از همین رو سازمان بنادر آمادگی تامین زمین و تجهیزات مورد نیاز برای احداث آزمایشگاه استاندارد کالاهای وارداتی در بندر امام خمینی(ره) را دارد.
۲۳ خرداد ۱۴۰۱ ۱۵:۲۴
کد خبر : ۵۸,۴۲۲

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید