نادر پسنده،مدیرکل ایمنی و خفاظت دریایی سازمان بنادر،روز جهانی هیدروگرافی
مراسم گرامیداشت روز جهانی هیدروگرافی و قدردانی از هیدروگرافان نمونه کشور، ۳۱ خردادماه در تهران برگزار می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، مراسم روز جهانی هیدروگرافی با حضور مدیرعامل سازمان بنادر، روسای سازمان های نقشه برداری کشور، جغرافیای نیروهای مسلح و ستاد کل نیروهای مسلح به عنوان اعضای کمیته ملی هیدروگرافی و همچنین نمایندگان سایر سازمان ها و ارگان های ذیربط و شرکت های فعال در عرصه هیدروگرافی، روز سه شنبه 31 خرداد ماه به میزبانی سازمان بنادر و‌ دریانوردی برگزار می شود.
 
 به گفته مدیرکل ایمنی و خفاظت دریایی سازمان بنادر، در این مراسم گزارشی از اقدامات انجام شده در خصوص خدمات هیدروگرافی در کشور ارائه خواهد شد و سخنرانان به بیان دیدگاه ها و راهکارهای ارتقای هیدروگرافی کشور در راستای اهداف و استراتژی های میان مدت و بلند مدت سازمان بین المللی هیدروگرافی خواهند پرداخت.
 
نادر پسنده افزود: همزمان با برگزاری این رویداد از روز یکشنبه 29 خرداد ماه جاری، به مدت 4 روز، نمایشگاه جانبی دستاوردهای فنی، تجهیزاتی و پژوهشی مرتبط با هیدروگرافی و تولید نقشه های دریانوردی در لابی ساختمان مرکزی سازمان بنادر دایر خواهد شد.
 
وی با اشاره به  قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۲۰۰۵ میلادی مبنی بر " ارتقای ایمنی دریانوردی به ویژه در مناطقی با شرایط ناوبری بین المللی و یا در مناطق آسیب پذیر یا حفاظت شده دریایی با همکاری سازمان بین المللی هیدروگرافی" اظهار داشت: در این قطعنامه، سازمان بین المللی هیدروگرافی بر برگزاری روز جهانی هیدروگرافی با هدف معرفی شایسته فعالیت های این سازمان در تمامی سطوح و افزایش پوشش اطلاعات هیدروگرافی در سطح جهان تاکید کرده است. 
وی افزود: روز ۲۱ ژوئن مقارن با ۳۱ خرداد ماه هر سال، با هدف افزایش آگاهی همگانی در خصوص نقش مهم هیدروگرافی در زندگی هر فرد ، به عنوان روز جهانی هیدروگرافی نام گذاری شده و به همین منظور هر ساله مراسمی برای بزرگداشت این روز توسط سازمان بین المللی هیدروگرافی و کشورهای عضو این سازمان برگزار می شود. 
رییس دبیرخانه کمیته ملی هیدروگرافی خاطر نشان کرد: سازمان بین‌المللی هیدروگرافی(IHO ) بر این باور است که هیدروگرافی می تواند اساس توانمندی تمامی فعالیتهای بشر در سطح، زیر سطح و یا بستر دریا و یک عامل غیر قابل انکار در پایش و نظارت، مدیریت و حاکمیت شایسته و مناسب در دریاها و آبراهه ها باشد.
۲۵ خرداد ۱۴۰۱ ۱۰:۵۳
کد خبر : ۵۸,۴۴۵

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید