وزیر بنادر و کشتیرانی هند وارد تهران شد توسعه فعالیت‌های ترانزیتی اولویت مهم بندر شهید رجایی است/احداث بندر جدید در سواحل منجر به تحول در منطقه شود پایان بیست و یکمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و پاکستان با امضای ۴ یادداشت تفاهم همکاری/ امضای سندهمکاری دریانوردی بین تهران و اسلام آباد دیدار رستم قاسمی با وزیر دریانوردی پاکستان/ اعلام آمادگی ایران برای انتقال تجربیات در توسعه بنادر تبیین شاخصه‌های عفاف و حجاب در مجتمع بندری امام(ره) آغاز لایه برداری شمال کانال آشوراده خلیج گرگان عملیات موفقیت‌آمیز سبک‌سازی یک فروند کشتی حامل کالای اساسی‌ در بندرامام(ره) جذب ۸۰ میلیارد تومان برای توسعه بندر امیرآباد بازدید معاون اجرایی رییس جمهور از بندر شهید رجایی/ طرح‌های سازمان بنادر و دریانوردی در هرمزگان اثرگذاری ملی و منطقه‌ای دارد/ برنامه کلان دولت سیزدهم حمایت از اقتصاد دریامحور با دیپلماسی منطقه‌ای است مطالعات تفصیلی مدیریت بحران و پدافند غیر عامل بندر چابهار نهایی شد
رشد  ترانزیت فرآورده‌های نفتی در  بندر امام خمینی(ره)
منطقه ویژه اقتصادی بندرامام خمینی(ره) به لحاظ برخورداری از ظرفیت‌ها و توان عملیاتی بالا در بخش‌های مختلف دریافت، ذخیرهسازی و ارسال انواع فرآورده‌های نفتی(مشتقات نفتی) و توسعه ظرفیت‌های جدید در زیرساخت‌ها، نقش مؤثری را در جریان کالای عبوری برای صاحبان کالای ترانزیتی ایفا می‌کند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان، بهروز آقایی در این خصوص بیان داشت: ارسال محموله‌های ترانزیتی از طریق بندرامام خمینی(ره) با رشد بیشتری از سرگرفته شده که این موضوع گویای ظرفیت‌های قابل توجه ترانزیتی پایانه نفتی منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) است.

بهروز آقایی اضافه کرد: این ظرفیت‌ها به واسطه ایجاد زیرساخت‌های تسهیل‌کننده حمل و نقل دریایی و بندری برای دسترسی به بازارهای بزرگ  موجود در گستره‌ی دامنه‌ی پسکرانه‌ای بین‌المللی آن فراهم شده اند.

وی مسیر ترانزیتی بندر امام و نزدیکی به مسیرهای اصلی ترانزیتی با کشورهای همسایه را به لحاظ هزینه و زمان (از نظر موقعیت جغرافیایی) را مقرون به صرفه عنوان کرد و تصریح کرد: باید توجه داشت که مشتریان اینگونه کالاها در بخش دریایی و بندری در کنار استفاده از زیرساخت های تسهیل کننده ترانزیت مواد نفتی بندر امام خمینی(ره)، سطح مطلوبی از خدمات و پشتیبانی ها را دریافت می کنند.

وی ادامه داد: پایانه نفتی منطقه ویژه اقتصادی بندری امام خمینی(ره) از مزیت‌های بازرگانی و زیرساخت‌های مطلوبی برای تخلیه و بارگیری انواع فرآورده‌های نفتی برخوردار است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان افزود: در حال حاضر منطقه ویژه اقتصادی بندری امام خمینی(ره) در جایگاه بندر اول ترانزیت مواد نفتی کشور قرار دارد که دلیل آن را می‌توان سرمایه گذاری‌های گسترده‌ای انجام شده در بخش‌های مختلف این منطقه دانست.

آقایی با بیان اینکه پایانه نفتی منطقه ویژه اقتصادی بندری امام خمینی(ره) با 2 پست اسکله تخصصی نفتی، ظرفیت پذیرش کشتی‌های تانکر به میزان 45 هزار تن را دارد گفت: همچنین در این فرآیند، امکان ذخیره‌سازی درجای 342 هزار و 810 متر مکعب انواع فرآورده های نفتی فراهم است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان خاطرنشان کرد: این اسکله‌ها نیز از تجهیزات به‌روز ایمنی و عملیاتی برای ارائه خدمات به مشتریان خود در حوزه فرآورده های نفتی برخوردار هستند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان در بخش دیگری از این گفت‌وگو از آغاز روند ارسال محموله‌های ترانزیت فرآورده‌های نفتی به مقصد کشورهای حوزه خلیح فارس خبر داد و گفت: در این راستا پایانه‌های نفتی منطقه ویژه اقتصادی بندری امام خمینی(ره) در مسیر چرخه ترانزیت این محموله‌ها قرار گرفته‌اند.

 

 

آقایی اضافه‌کرد: در طول 3 ماه اول سال جاری، ترانزیت فرآورده‌ها از این پایانه‌های نفتی در بندر امام خمینی(ره) 390 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.

وی ادامه داد: علاوه بر این، ترافیک دریایی کشتی‌های تانکر حامل محموله‌های ترانزیتی از بندر امام‌خمینی(ره) رشد 333 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته را نیز نشان می‌دهد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان با تاکید بر رشد استفاده از ظرفیت های ترانزیتی این بندر طی 3 ماه اخیر گفت: در حال حاضر ترانزیت فرآورده‌های نفتی از منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) در محموله‌های متعدد یک میلیون تنی انجام می‌شود.

 آقایی با اشاره به همجواری مجتمع بندری امام خمینی(ره) با کشورهای حاشیه دریای خلیج فارس تصریح‌کرد: این مجتمع دارای پسکرانه بندری و برخوردار از شبکه مواصلاتی گسترده جاده‌ای با مرزهای غربی کشور است و همین امر، مسیر ترانزیتی مناسب برای انتقال فرآورده‌های ترانزیتی نفتی را بیش از پیش فراهم کرده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان موضوع ترانزیت کالا از بندر امام خمینی(ره) را زمینه‌ساز رشد اقتصادی برای منطقه عنوان‌کرد و گفت: این مجتمع بندری آمادگی توسعه فعالیت‌های ترانزیتی ویژه کالاهای مختلف به خصوص در حوزه فرآورده‌های نفتی را دارد.

یادآور می‌شود حجم تردد شناورهای تانکر حامل محموله‌های ترانزیت نفتی در سه ماهه نخست سال جاری رشد 59 درصدی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته نشان می‌دهد.

۸ تیر ۱۴۰۱ ۱۴:۲۱
روابط‌عمومی |
کد خبر : ۵۸,۶۰۱

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید