وزیر بنادر و کشتیرانی هند وارد تهران شد توسعه فعالیت‌های ترانزیتی اولویت مهم بندر شهید رجایی است/احداث بندر جدید در سواحل منجر به تحول در منطقه شود پایان بیست و یکمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و پاکستان با امضای ۴ یادداشت تفاهم همکاری/ امضای سندهمکاری دریانوردی بین تهران و اسلام آباد دیدار رستم قاسمی با وزیر دریانوردی پاکستان/ اعلام آمادگی ایران برای انتقال تجربیات در توسعه بنادر تبیین شاخصه‌های عفاف و حجاب در مجتمع بندری امام(ره) آغاز لایه برداری شمال کانال آشوراده خلیج گرگان عملیات موفقیت‌آمیز سبک‌سازی یک فروند کشتی حامل کالای اساسی‌ در بندرامام(ره) جذب ۸۰ میلیارد تومان برای توسعه بندر امیرآباد بازدید معاون اجرایی رییس جمهور از بندر شهید رجایی/ طرح‌های سازمان بنادر و دریانوردی در هرمزگان اثرگذاری ملی و منطقه‌ای دارد/ برنامه کلان دولت سیزدهم حمایت از اقتصاد دریامحور با دیپلماسی منطقه‌ای است مطالعات تفصیلی مدیریت بحران و پدافند غیر عامل بندر چابهار نهایی شد
احسان خاندوزی،وزیر امور اقتصاد و دارایی،سازمان بنادر و دریانوردی
وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: با مصوبه هیات دولت تعداد سفر‌های دریایی لنج داران به ۶ سفر در سال افزایش پیدا می کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، احسان خاندوزی در سفر به جنوب غرب خوزستان و در حاشیه بازدید از پایانه گمرکی بنادر اروندکنار و بندر چوئبده، اظهارداشت: با مصوبه هیات دولت قرار است تعداد سفر‌های دریایی لنج داران از ۳ به ۶ سفر در سال افزایش پیدا کند. 
وی افزود: قرار است کالا‌های ته لنجی ضابطه مند و با ثبت آمار وارد شود و پلیس اقتصادی و گمرک مانع واردات برخی کالا‌ها در شهر‌های مرزی نشود. 
وزیر اقتصاد گفت: ضرورت دارد، گمرک در این منطقه به ظرفیت اسمی خود دست پیدا کند و دوباره فعال شود.
تدوین آیین نامه‌ای برای فعالیت تجاری مرزنشینان
وزیر اقتصاد همچنین در سفر به آبادان با تاکید بر اینکه به دنبال قانونی کردن ورود کالای ملوانی هستیم، خاطرنشان کرد: ستاد مبارزه با قاچاق کالا در کنار وزارت صمت و کشور مکلف به آماده سازی آیین نامه‌ای برای ساماندهی مبادلات مرزنشینان به ویژه در بحث ته لنجی شده اند.
 وی افزود: با تصویب این آیین نامه کالا‌های ته لنجی از گروه کالا‌های قاچاق خارج خواهند شد و تعداد سفر‌های سالانه که محدود شده و نارضایتی زیادی ایجاد کرده بود افزایش خواهد یافت.

وی بیان کرد: متاسفانه محدود بودن سفرهای سال لنج‌داران موجب نارضایتی و بیکاری شده است که با راه انداختن آن، کالاها امکان ورود قانونی پیدا خواهند کرد و با انواع کالاهایی که وزارت صمت برای استان‌ها جداگانه ابلاغ خواهد کرد، اتفاق بسیار مثبتی با توجه به افزایش رونق و درآمد منطقه‌ای صورت خواهد گرفت. 

خاندوزی ادامه داد: امیدواریم این موضوع در کنار دیگر برنامه‌هایی که در استان خوزستان در حال پیگیری و انجام است، به رفع مسئله بیکاری و رونق اقتصادی کمک کند.

بندر خرمشهر از ظرفیت‌های مهم اقتصادی کشور
وزیر اقتصاد همچنین در بازدید از بندر خرمشهر، با بیان اینکه بنادر کشور از ظرفیت‌های مهم اقتصادی کشور به شمار می‌روند، اظهار داشت: بندر خرمشهر در کنار دیگر بنادر کشور از ظرفیت‌های مهم اقتصادی کشور است از اینرو دولت سیزدهم توجه ویژه ای به بنادر کشور دارد.

اعمال تخفیفات 35 درصدی سود بازرگانی 

 همچنین نوراله اسعدی؛ مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر در جریان بازدید وزیراقتصاد از بندر خرمشهر، اظهار داشت: دوگانگی مقررات و قوانین منطقه آزاد با سرزمین اصلی موجب بروز مشکلات عدیده میان سازمان‌های دولتی در آبادان و خرمشهر شده است.

وی با تاکید بر اینکه رونق خرمشهر و بندر آن خواست همگانی است، بیان کرد: بندر خرمشهر از زیرساخت‌های کامل و به روزی برخوردار است اما وجود دستورالعمل‌های متعدد و دست و پا گیر باعث بی‌رغبتی سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری شده است.

مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر عنوان کرد: اگر به دنبال ایجاد رونق در بنادر خرمشهر و آبادان هستیم، باید مزیت‌هایی برای این بنادر مدنظر قرار گیرد و یکی از مهمترین مزیت‌ها، اعمال تخفیف سود بازرگانی تا سقف 35 درصد است. 

وی گفت: بندر خرمشهر آخرین نقطه آبی کشور است و برای رونق آن، ضروری است که هزینه حمل کالا برای صاحبان کالا کاهش داده شود. 

اسعدی عنوان کرد: برقراری مزایای منطقه آزاد اروند همانند گذشته و رفع مشکلات ثبت و سفارش برای گروه‌های متعدد کالا از دیگر مزیت‌های لازم برای رونق بنادر خرمشهر و آبادان است. 

وی خواستار در نظر گرفتن ورود کالاهای خاص به مقصد بندر خرمشهر شد.

بهره گیری از بندر تجاری شادگان

وزیر اقتصاد و دارایی ضمن بازدید از زیرساخت‌ها و امکانات بندر تجاری شادگان با فعالان اقتصادی و بازرگانان این بندر گفت و گو کرد.

وی اظهار کرد: امیدوارم امکان بهره‌گیری بیشتر از زیرساخت‌ها بندر شادگان با هدف رونق اقتصاد و تجارت فراهم شود.

۹ تیر ۱۴۰۱ ۱۴:۳۶
کد خبر : ۵۸,۶۲۳

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید