flag
در اولین گردهمایی تخصصی پدافند غیرعامل و مدیریت بحران بنادر عنوان شد:

برنامه‌های گسترده سازمان بنادر برای تقویت پدافند غیرعامل و مدیریت بحران/ تاکید بر بکارگیری نیروهای متخصص و کارآمد/ انجام مطالعات تفصیلی مدیریت بحران در ۹ بندر

معاون وزیر راه و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه از شروع جنگ تحمیلی تاکنون، دشمن به دنبال اختلال و انسداد در فرآیندهای تجاری و بازرگانی کشور بوده است، تاکید کرد: به هیچ وجه نباید اجازه دهیم که فعالیت‌های دریایی، بندری و تجارت خارجی کشور، دچار توقف و انسداد شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان بنادرودریانوردی، علی‌اکبر صفایی در اولین گردهمایی تخصصی و کارگاه آموزشی پدافند غیرعامل و مدیریت بحران بنادر کشور، با بیان این مطلب اظهار داشت: برای کاهش آسیب ‌پذیری و پیشگیری خطرات انسانی و طبیعی در بنادر کشور باید موارد اجرایی در حوزه پدافند غیرعامل و مدیریت بحران، احصا، تعریف، جمع‌بندی و تصمیم‌گیری شود.
وی افزود: امروزه موضوع محوری و اصلی در حوزه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل، بحث حفاظت داده‌ها، حفاظت سیستم‌های نرم‌افزاری و حفاظت شبکه است که در این زمینه‌ها سازمان بنادر و دریانوردی برنامه‌های گسترده‌ای برای انجام دارد.
ایجاد مرکز کنترل و مدیریت بحران و پدافند غیرعامل
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با موثر خواندن برگزاری مانورهای هدفمند و ارزیابی‌های کارشناسانه تهدیدهای حوزه دریایی و بندری، اظهار داشت: لازم است این تهدیدها را پیش‌بینی کرده و با برگزاری مانورهای جدی، یافته‌ها و نواقص برآمده از این مانور‌ها را ارزیابی و اصلاح کنیم.
وی با بیان اینکه در حوزه تخصصی پدافند غیرعامل و مدیریت بحران، تخصص و کارایی نیروهای فعال در این حوزه‌ها بسیار حائز اهمیت است، از برنامه‌ریزی برای ایجاد مرکز کنترل و مدیریت بحران و پدافند غیرعامل، با تجهیزات و امکانات کامل در بنادر کشور خبر داد.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: حفظ و حفاظت از مجموعه بنادر، به عنوان دروازه‌های اقتصادی و تجارت خارجی کشور، بسیار مهم و حیاتی است و نباید اجازه دهیم حیثیت بین‌المللی ایران در حوزه حمل‌ونقل و لجستیک دریایی، دچار آسیب سیاسی و تبلیغات منفی قرار گیرد.
هدف دشمن انسداد مراکز خدمات اقتصادی است
در این نشست همچنین سردار محسن ساسانی؛ جانشین رئیس سازمان پدافند غیرعامل، استقرار ساختار پدافند غیرعامل در دستگاه‌های اجرایی را برای مدیریت، ساماندهی، طراحی تمهیدات و صیانت از اقتصاد و زیرساخت‌های کشور حیاتی برشمرد و گفت: در حال حاضر، مهم‌ترین تهدیدات اقتصادی و حمل‌ونقلی در حوزه پدافند غیرعامل، ترکیبی از تهدیدات سایبری و نرم‌افزاری با هدف ایجاد عملیات روانی و فشار حداکثری به مردم است.
وی اظهار داشت: دشمن با برنامه‌ریزی و هدف‌ قرار دادن مراکز خدماتی و اقتصادی، درصدد است تا علاوه بر ایجاد اختلال و انسداد در مراکز و زیرساخت‌های اقتصادی، عملیات روانی گسترده‌ای را روی مردم و استفاده‌کنندگان فراگیر از این مراکز خدماتی اعمال کند.
سردار ساسانی با بیان اینکه امروز، یک اقدام کوچک سایبری یک اختلال بزرگ محسوب می‌شود، افزود: سازمان‌دهی، ایجاد تشکیلات مناسب، برگزاری آموزش‌های مناسب، انجام تمرین و مانورهای تخصصی در کاهش اثرپذیری نقاط خدماتی و افزایش و ارتقای امنیت این نقاط موثر خواهد بود.
جانشین رئیس سازمان پدافند غیرعامل اقدامات صورت گرفته در سازمان بنادر و دریانوردی برای ارتقای ضریب امنیتی بنادر اعم از آموزش‌های تخصصی و مانورهای بزرگ پدافندی را بسیار راهگشا و راهبردی دانست.
ضرورت داشتن برنامه در برابر اتفاقات انسانی و طبیعی
همچنین محمدفرید لطیفی؛ معاون امور آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور، با اشاره به اهمیت و جایگاه بنادر در موضوعات استراتژیک و پشتیبانی حمل‌ونقل دریایی و کالاهای اساسی، گفت: مطابق قانون، همه دستگاه‌های اجرایی باید برنامه مدون و قابل اجرا در راستای آمادگی و پاسخ‌دهی موثر در برابر اتفاقات انسانی و طبیعی داشته باشند.
 
مهم‌ترین اقدامات وزارت راه‌ درحوزه پدافند غیرعامل
رضا نفیسی؛ رئیس مرکز تدوین مقررات، ایمنی حمل‌ونقل و پدافند غیرعامل و مدیریت بحران وزارت راه، نیز با اشاره به سطح‌بندی تاسیسات و زیرساخت‌های حوزه حمل‌ونقل به سطوح حیاتی، حساس، مهم و قابل حفاظت، گفت: نظارت بر رعایت اصول پدافند غیرعامل در طرح‌های توسعه‌ای و عمرانی، آموزش علمی و تخصصی پدافند غیرعامل، تدوین سند راهبردی پدافند غیرعامل در وزرات راه و ایجاد سامانه پیشگیری رصد، پایش، هشدار، خنثی‌سازی تهدیدات نوین و نوظهور از مهم‌ترین اقدامات در این حوزه محسوب می‌شود.
انجام مطالعات تفصیلی مدیریت بحران در ۹ بندر
در این نشست تخصصی همچنین عبدالله جعفری؛ مدیرکل HSE سازمان بنادر و دریانوردی با ارائه گزارشی از عملکرد این اداره‌کل در حوزه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل از انجام مطالعات تفصیلی مدیریت بحران در ۹ بندر اصلی کشور خبر داد.
وی مهم‌ترین رویکرد مدیریت بحران را "دستیابی به نقشه راه در پدافند غیرعامل بنادر" عنوان کرد و استقرار این سیستم را درجهت کاهش سطح آسیب‌پذیری، افزایش پایداری و تداوم فعالیت‌ها، کمک به حفظ آرامش عمومی و بی‌اثر یا کم‌اثر سازی عملیات روانی دشمنان برشمرد.
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱
15:33
چاپ