لزوم انتقال دانش و تشریک مساعی کارشناسان سازمان بنادر در امور دریانوردی/ اختصاص لایروب هاپرساکشن هزارمترمکعبی به بنادر شمالی در آینده‌ای نزدیک/ تأکید بر آموزش و همکاری های بین المللی PSC با بنادر کشورهای دیگر نشست هم اندیشی مدیرکل بندر امیرآباد با صاحبان کالا جهت ارتقاء خدمات بندری پیام تسلیت مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در پی درگذشت مهندس رستم قاسمی بندر آبادان مزین به حضور شهدا شد/ ورود پیکر پاک ۱۱۱ شهید به بندر آبادان تعطیلی و محدودیت تردد شناورها در آبهای کیش از فردا/ پیش بینی تلاطم دریا و کاهش اختلال در تردد ایمن دریانوردی استقرار مواکب خدمات رسانی در روز استقبال از پیکر شهدا/ پیکر ۱۰۰ شهید دفاع مقدس فردا از آبراه اروند وارد بندر آبادان می شوند کارگاه آموزش تئوری و عملی اطفای حریق در بندرترکمن برگزار شد بندر آبادان میزبان پیکر ۱۰۰ شهید وطن/ شرایط استقبال از پیکر شهدا در بندر آبادان مهیاست رونق فعالیت‌های بازرگانی در بندر تجاری شادگان/ ورود بیش از ۱۴۰ فروند شناور سنتی به بندر از ابتدای سال حمل‌ونقل دریایی کشور مظلوم واقع شده است/ ضرورت اشاعه فرهنگ دریایی / اقتصاد دریامحور مغفول مانده است
مشروح نشست خبری معاون وزیر راه و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی
معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از تخلیه و بارگیری 105 میلیون تن انواع کالا در بنادر کشور و رشد 6 درصدی عملیات بندری، طی 6 ماه گذشته از سال جاری، در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، خبر داد و گفت: در همین مدت 6 میلیون و 864 هزار تن انواع کالاهای اساسی از طریق بنادر کشور پشتیبانی و تخلیه شده است تا نیازهای اصلی و مایحتاج عمومی شهروندان تامین شده باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، علی اکبر صفایی در نشست خبری با نمایندگان رسانه های جمعی به مناسبت «روز جهانی دریانوردی»  اظهار داشت: مراسم روز جهانی دریانوردی همه­‌ساله در 29 سپتامبر برابر با 7 مهرماه در کشورهای صاحب دریا و کشتیرانی برگزار می شود که مراسم امسال با حضور مدیران ارشد ارگان‌های دریایی و دریانوردان و دریاییان فعال به میزبانی سازمان بنادر و دریانوردی در 11 مهرماه جشن گرفته می شود.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به شعار امسال آیمو برای این روز «فناوری­های جدید برای کشتیرانی سبزتر» و در تشریح مهم ترین اقدمات این سازمان در حوزه های ایمنی و حفظ محیط زیست گفت: تولید دستگاه ایرانی پردازش و کنترل آب توازن کشتی ها برای جلوگیری از انتقال گونه های مهاجم آبزی و تایید آن توسط سازمان بین المللی دریانوردی؛ تولید سوخت کم­‌سولفور در داخل کشور و استفاده ناوگان ملی از این نوع سوخت؛ اقدامات لازم و تهیه دستورالعمل ساماندهی و مدیریت نظام­مند اسقاط و اسکراپ شناورها برای به حداقل رساندن صدمه به محیط زیست و اجرای سیستم برق رسانی به کشتی های پهلوگرفته در اسکله در بیشتر بنادر ایرانی در شمال و جنوب کشور از مهم ترین اقدمات سازمان بنادر قلمداد می شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اقدمات سازمان بنادر برای مقابله با آلودگی های دریایی، از بهره برداری شناور مجهز و پیشرفته مقابله با الودگی دریایی به عنوان شناور دریا پاک خبر داد و اظهار داشت: این شناور یکی از منحصر به فرد ترین تجهیزات مقابله با الودگی در خلیج فارس محسوب می شود.

وی با اشاره به سه ماموریت مهم سازمان جهانی دریانوردی ( آیمو) در ایمنی دریایی، حفظ محیط زیست دریایی و امنیت دریانوردی در دو بخش بنادر و کشتی، تاکید کرد: سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان یکی از اعضای موثر و تعیین کننده آیمو همواره در بخش­های ایمنی و امنیت دریایی و دریانوردی پیشرو بوده و اقدمات قابل توجهی چه در بخش ملی و چه در حوزه های بین­‌المللی به انجام رسانده است.

صفایی از تخلیه و بارگیری 105 میلیون تن انواع کالا در بنادر کشور و رشد 6 درصدی عملیات بندری، طی 6 ماه گذشته از سال جاری، در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، خبر داد و گفت: در همین مدت 6 میلیون و 864 هزار تن انواع کالاهای اساسی از طریق بنادر کشور پشتیبانی و تخلیه شده است تا نیازهای اصلی و مایحتاج عمومی شهروندان تامین شده باشد.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین با بیان اینکه 7 میلیون و 422 نفر از طریق بنادر مسافری جابه جابه شده اند، خاطر نشان کرد: در شش ماه گذشته، 53 هزار فروند انواع شناور ، در امنیت کامل و ایمنی مطلوب وارد بنادر ایران شدند و بدون هیچ سانحه ای از بنادر کشور خارج گشتند.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در بخش دیگری از سخنان اش با اشاره به اقدامات این سازمان در حوزه بین المللی، بازگرداندن کامل نفت ربوده شده ایران توسط آمریکا از آب های یونان را به عنوان اقتدار جمهوری اسلامی دانست و افزود: برای تسهیل تجارت و ترانزیت با کشورهای همسایه از جمله کشورهای عمان، قطر، قزاقستان، پاکستان و روسیه نشست های زیادی برگزار شد به طوری که با شکل گیری اولیه تجارت خارجی در خزر، ترانزیت برخی کالا ها تا 150 درصد رشد داشته است.

صفایی با اشاره به برنامه ریزی برای توسعه ناوگان ایران در دریای خزر و خرید 8 فروند شناور بزرگ و در دست سفاش ساخت بودن 4 فروند شناور دیگر، افزود: برای اولین بار، خط لاینر بین بنادر ایران  با بنادر روسیه و قزاقستان برقرار شده است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اقدمات مطلوب این سازمان در حوزه جستجوی نجات دریایی گفت: با عملکرد مطلوب دریایی در بخش های کنترل و بازرسی و همچنین در حوزه های لایروبی و یدک کشی، 53 هزار فروند کشتی متردد در بنادر کشور، بدون هیچ سانحه ای بنادر ایران را ترک کردند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اقدمات توسعه ای سازمان بنادر و دریانوردی از تعریف 69 میلیارد ریال پروژه دریایی و بندری از طریق بودجه این سازمان به ارزش بیش از 10 هزار میلیارد، تاکید کرد: در حوزه ملی، 58 فروند انواع شناور دریایی برای پشتیبانی و انجام فعالیت های یدک کشی، هیدروگرافی، لایروبی و طناب گیری در دست ساخت است و 40 فروند دیگر نیز در دست برنامه ریزی برای انجام مزایده و مناقصه قرار دارد.

صفایی با بیان اینکه ساخت 98 فروند شناور مورد نیاز دریایی سازمان بنادر، تقاضای بسیار خوبی را برای کشتی سازی های داخلی ایجاد کرده است، از آغاز مطالعات برای ساخت بندر بزرگ اقیانوسی مکران خبر داد و گفت: در حوزه گردشگری و به عنوان پایلوت در استان هرمزگان، زیرساخت های سه بندر حقانی، هرمز و نخل ناخدا برای رونق گردشگری دریایی توسعه می یابد.

وی با اشاره به لایروبی خلیج گرگان به عنوان یکی از اقدمات موثر و سازنده سازمان بنادر در پی کاهش تراز آب دریایی خزر، افزود: طی یک سال گذشته از شروع به کار دولت سیزدهم، 62 پروژه بندری و دریایی با اعتبار 23 هزار میلیارد ریال به بهره برداری رسید و عملیات اجرایی 13 پروژه دیگر نیز با اعتبار 35 هزار میلیارد ریال شروع شده است.

مدیرعامل سازمان بنادر ودریانوردی با بیان جذب 33 هزار و 500 میلیارد ریال سرمایه گذاری بخش خصوصی در پسکرانه بندری طی شش ماه گذشته، ابراز امیدواری کرد این میزان تا پایان سال 2 برابر خواهد شد و گفت: 63 فرصت سرمایه گذاری به منظور شفاف سازی و اطلاع رسانی عادلانه بین علاقه مندان در سایت سازمان بنادر بارگذاری شده است.

صفایی  همچنین ساخت 10 بندر کوچک را یکی دیگر از اقدمات دولت مردمی برشمرد و افزود: بنادر کوچک بر اقتصاد مردم محلی و حتا استانی موثر است.

وی همچنین از قلع 163 سازه غیرمجاز از طریق دستگاه های قضایی خبر داد و آن را در راستای دسترسی ازاد مردم به سواحل موثر دانست.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه یکی از راهبردهای این دولت توسعه نیروی انسانی در بخش دریا است، خاطر نشان کرد: طی یک سال گذشته با رایزنی های انجام شده با مجلس و تهیه نقشه راه استراتژیک، در تلاش هستیم تا ظرفیت پذیرش دانشگاه های دریایی و آموزش دریانوردی را ارتقا دهیم. همچنین در این زمینه افزایش فارغ التحصیلان حرفه دریانوردی در دستورکار قرار دارد

۹ مهر ۱۴۰۱ ۱۵:۴۰
کد خبر : ۵۹,۷۵۷

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید