لزوم انتقال دانش و تشریک مساعی کارشناسان سازمان بنادر در امور دریانوردی/ اختصاص لایروب هاپرساکشن هزارمترمکعبی به بنادر شمالی در آینده‌ای نزدیک/ تأکید بر آموزش و همکاری های بین المللی PSC با بنادر کشورهای دیگر نشست هم اندیشی مدیرکل بندر امیرآباد با صاحبان کالا جهت ارتقاء خدمات بندری پیام تسلیت مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در پی درگذشت مهندس رستم قاسمی بندر آبادان مزین به حضور شهدا شد/ ورود پیکر پاک ۱۱۱ شهید به بندر آبادان تعطیلی و محدودیت تردد شناورها در آبهای کیش از فردا/ پیش بینی تلاطم دریا و کاهش اختلال در تردد ایمن دریانوردی استقرار مواکب خدمات رسانی در روز استقبال از پیکر شهدا/ پیکر ۱۰۰ شهید دفاع مقدس فردا از آبراه اروند وارد بندر آبادان می شوند کارگاه آموزش تئوری و عملی اطفای حریق در بندرترکمن برگزار شد بندر آبادان میزبان پیکر ۱۰۰ شهید وطن/ شرایط استقبال از پیکر شهدا در بندر آبادان مهیاست رونق فعالیت‌های بازرگانی در بندر تجاری شادگان/ ورود بیش از ۱۴۰ فروند شناور سنتی به بندر از ابتدای سال حمل‌ونقل دریایی کشور مظلوم واقع شده است/ ضرورت اشاعه فرهنگ دریایی / اقتصاد دریامحور مغفول مانده است
تخلیه و بارگیری بیش از 2 میلیون و 659 هزار انواع کالا در بندر خلیج فارس/ کاهش 100 درصدی واردات نفتی/ پهلوگیری 618 شناور در بندر خلیج فارس
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با تشریح کارنامه شش ماهه بندر خلیج فارس گفت: از ابتدای سال 1401 تا پایان شهریور ماه امسال، 2 میلیون و 659 هزار و 308 تن انواع کالای نفتی و غیرنفتی در حیطه نظارتی بندر خلیج فارس تخلیه و بارگیری شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، "حسین عباس‌نژاد" با بیان اینکه بندر خلیج فارس زیرمجموعه‌ای از منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی با رویکرد عمده عملیات نفتی ومواد معدنی محسوب می‌شود، اظهار داشت: از 2 میلیون و 659 هزار و 308 تن انواع کالای نفتی و غیرنفتی جابه جا شده، یک میلیون و 996 هزار و 41 تن مربوط به فرآورده‌های نفتی و 663 هزار و 267 تن نیز به مواد معدنی صادراتی اختصاص دارد.

وی از کاهش 100 درصدی واردات نفتی در این بندر خبر داد و افزود: در این دوره زمانی، 69هزار و 280 تن فرآورده نفتی از بندر خلیج فارس به صورت ترانزیت و 81 هزار و 854 تن نیز کابوتاژ (حمل و نقل ساحلی) شده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان بیان کرد: در این بندر، عملیات جابجایی انواع فرآورده‌های نفتی از قبیل بنزین، نفت گاز، نفت کوره، قیر، نفت سفید، هیدروکربور، فورفورال و انواع روغن‌ها انجام می‌شود.

سوخت رسانی به کشتی ها 46.88 درصد کاهش یافت

عباس‌نژاد با بیان اینکه چهار شرکت بخش خصوصی در زمینه بانکرینگ در بندر نفتی خلیج فارس فعالیت دارند، گفت: حجم بانکرینگ در این بندر طی نیمه نخست سال جاری 291هزار و 979 تن بوده که در هم‌سنجی با مدت مشابه سال قبل 46.88 درصد کاهش داشته است.

کاهش 100درصدی واردات به دلیل افزایش تولید داخلی

وی تصریح کرد: حجم واردات فرآورده های نفتی در شش ماه گذشته به رقم صفر رسیده که به دلیل افزایش توان تولید داخلی، شاهد کاهش 100درصدی واردات این فرآورده‌ها در همسنجی با مدت مشابه سال گذشته هستیم.

پهلوگیری 618 شناور در بندر خلیج فارس

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی بیان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون، 618 فروند شناور در اسکله‌های تحت نظارت بندر خلیج فارس پهلو گرفته‌اند که از این تعداد، 433 فروند مربوط به کشتی‌های حامل فرآورده نفتی و 815 فروند مربوط به شناورهای مواد معدنی بوده است.

بهره مندی از 16 پست اسکله نفتی با آبخور 7.5

عباس‌نژاد با تشریح ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بندر خلیج فارس گفت: این بندر دارای 16 پست اسکله نفتی و 9 پست اسکله خدماتی با ظرفیت آبخور متوسط ۷,۵ متر و قابلیت پهلودهی به شناورهایی با تناژ حداکثر ۱۰ هزار تن است.

وی اضافه کرد: علاوه بر این اسکله‌های شماره ۱، ۲ و ۳ بندر شهید رجایی نیز امکان پهلودهی شناورهای نفتی با ظرفیت بیش از ۳۰ هزار تن و اسکله ۲۵ فولاد (با کاربری نفتی) با ظرفیت آبخور ۱۲ متر از توان پهلودهی شناورهای با تناژ بالای ۶۰ هزار تن برخوردار است.

به گفته مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان، در حال حاضر 16 شرکت بخش خصوصی با ظرفیت اسمی بیش از 530 هزار مترمکعب در این بندر در زمینه صادرات، واردات، ترانزیت و سوآپ فرآورده‌های نفتی در بزرگترین بندر تجاری ایران فعالیت دارند.

عباس‌نژاد افزایش جذب سرمایه‌گذاری در حوزه انبارش و نگهداری فرآورده‌های نفتی و همچنین پذیرش شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه تولید و پردازش سوخت کم سولفور را به عنوان برنامه های آتی بندر خلیج فارس برشمرد. 

 

۱۲ مهر ۱۴۰۱ ۱۰:۱۰
کد خبر : ۵۹,۷۹۰

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید