از سرگیری سفر دریایی بندر شهید باهنر به شارجه بعد از 2 سال وقفه اراده ایران و ازبکستان بر همکاری و تحول اقتصادی است/ نقش موثر بندر چابهار در تسهیل حمل و نقل و لجستیک منطقه بازدید سفیر ژاپن در ایران از بندر امام(ره) نگاه سازمان بنادر در ارتباط با همسایه ها موجب پویایی اقتصاد ایران خواهد شد/ ضرورت توسعه روابط دریایی و بندری و تردد خطوط منظم کشتیرانی با کشورهای همسایه یک میلیون تن گندم از بندر چابهار وارد کشور شد ظرفیت سیلوی غلات بندرامیرآباد به 312 هزار تن افزایش یافت ازبکستان؛ فرصتی مناسب برای سرمایه‌گذاری و سرمایه‌پذیری/ رویکرد سازمان بنادر در توسعه همکاری با همسایگان به سود اقتصاد ایران است/ همکاری ایران و کشورهای آسیای میانه؛ معامله برد-برد است پایان طوفان دریایی منطقه شمال مرکزى خلیج فارس و دریای عمان بدون خسارت جانى و مالى اعلام حمایت اتاق بازرگانی ایران و ازبکستان از توسعه روابط تجاری با ازبکستان/ تقدیر از نگاه سازنده سازمان بنادر به توسعه روابط اقتصادی با ازبکستان/ استفاده از ظرفیت بنادر ایران برای بازار ازبکستان؛ اتفاق بسیار مثبت برای اقتصاد کشور است راهبرد تجاری تاشکند برای توسعه روابط ترانزیتی با تهران/ ایجاد مرکز لجستیک کالای ازبکستان در بندر چابهار
اولین جلسه کمیته خدمات دریایی ترابری و حقوق دریاها شورای عالی اقیانوس شناسی برگزار شد
اولین جلسه کمیته خدمات دریایی ترابری حقوق دریاهای شورای عالی اقیانوس شناسی با حضور اعضاء در سالن اجتماعات سازمان بنادر و دریانوردی برگزار شد.
در این جلسه مهندس سید عطاء اله صدر معاون وزیر راه و ترابری و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به ماده 9 آیین نامه شورای عالی اقیانوس شناسی کشور درخصوص وظایف کمیته های این شورا گفت : بر اساس ماده 9 ایجاد هماهنگی در طرحهای تحقیقاتی مربوط، تهیه طرحهای جامع اقیانوس شناسی و ارائه آن به شورا، ایجاد هماهنگی در امور آموزشی در زمینه علوم و فنون دریایی، انجام وظایف محوله از طرف شورا و انجام وظایف مندرج در قانون تشکیل شورای عالی اقیانوس شناسی از وظایف کمیته های هفت گانه شورای عالی اقیانوس شناسی است که هر یک از این کمیته ها بنا به حوزه فعالیت خود این وظایف را انجام خواهد داد.
مهندس صدر با اشاره به هدف اصلی تشکیل شورا یعنی اعتلای سطح علمی و دستیابی به یک سیاست و خط مشی اصولی و ایجاد هماهنگی فعالیتهای ملی و تخصصی ابراز امیدواری نمود این کمیته در راستای تحقق اهداف این شورا گام بر دارد.
مهندس صدر، رئیس کمیته به بیان اهمیت و نقش شورای عالی اقیانوس شناسی و کمیته خدمات دریایی، ترابری و حقوق دریاها و ضرورت هماهنگی و تشریک مساعی اعضای کمیته در جهت رفع مشکلات و موانع موجود پرداخته و اعضاء کمیته نیز نظرات و پیشنهادات خود را در ارتباط با اهداف و برنامه های آتی کمیته بیان نمود.
 همچنین در ادامه به پیشنهاد رئیس کمیته و توافق اعضاء مهندس استیری به عنوان دبیر این کمیته معرفی گردید ضمناً مقرر شد جلسات کمیته بطور منظم و بصورت ماهیانه برگزار گردد.
 تهیه پیش نویس دستورالعمل اجرائی کمیته خدمات دریایی، ترابری و حقوق دریاها توسط دبیرخانه کمیته و ارسال آن برای اعضاء جهت انعکاس نظرات، از دیگر توافقات این جلسه بود.
شایان ذکر است شورای عالی اقیانوس شناسی متشکل از هفت کمیته می باشد که بر اساس مصوبه 27/05/1370 مجلس شورای اسلامی بمنظور اعتلای علمی و دستیابی به یک سیاست و خط مشی اصولی در زمینه اقیانوس شناسی و شناسایی و داشتن اطلاعات تشکیل و آئین نامه اجرائی آن در جلسه مورخ 18/10/1373 به تصویب هیأت وزیران رسیده است. ریاست شورا بر عهده وزیر راه و ترابری بوده و دبیرخانه آن در سازمان هواشناسی کشور واقع است.
 کمیته خدمات دریایی، ترابری و حقوق دریاها نیز یکی از هفت کمیته تشکیل دهنده شورای عالی اقیانوس شناسی می باشد که متشکل از 20 عضو بوده و ریاست آن بر عهده سازمان بنادر و دریانوردی است.
 
شورا2
۸ اسفند ۱۳۸۹ ۱۵:۳۹
کد خبر : ۶,۳۹۹

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید