مطالعات تفصیلی مدیریت بحران و پدافند غیر عامل بندر چابهار نهایی شد تعلیق مجوز شرکت گلنکور سنگاپور برای بانکرینگ کاهش 50 درصدی سوانح دریایی در پهنه آبی شرق هرمزگان تصویب آمایش سرزمین مبتنی بر طرح‌‌های توسعه اقتصادی کشور در دریا، سواحل، بنادر و آب‌های مرزی در مجمع تشخیص مصلحت نظام/ استقرار واحدهای اقتصادی، صنعتی و جمعیتی متناسب در سواحل جنوب کشور رشد 115 درصدی ترانزیت کالا از طریق بندرامیرآباد / تشکیل کارگروه تخصصی افزایش جذب کالا و تسهیل فرآیندها در بندر هوشمندسازی فرآیند مدیریت مصرف برق در بندر امام(ره) تعمیر یک شناور خدماتی در بندر بوشهر توسط متخصصان داخلی پیام مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به مناسبت 26 مرداد، سالروز بازگشت آزادگان سرافراز به میهن اسلامی نشست مدیرکل و‌مدیران بنادر و دریانوردی هرمزگان با استاندار/ طرح‌های سرمایه‌گذاری سازمان بنادر در هرمزگان نقش کلیدی در توسعه اقتصاد ملی و معیشت ساحل نشینان دارد برگزاری نشست کارگروه فرعی لایروبی حوزه جنوب غرب کشور به میزبانی بندر بوشهر
معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی : صیانت ازخلیج فارس تکلیف همه کشورهای منطقه است
معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: اتخاذ تدابیر برای صیانت از خلیج فارس با مشارکت همه دولت های ساحلی ضروری و تکلیف تاریخی برعهده همه بهره برداران از این آبراه بین المللی است.
سعید ایزدیان در حاشیه برگزاری همایش ملی مقابله با آلودگی های نفتی و جستجو و نجات دریایی افزود: سالانه حدود 50 هزار کشتی بزرگ در خلیج فارس تردد می کنند که این امر آلودگی و سوانح در این آبراه را انکار ناپذیر کرده است.
وی اضافه کرد:سازمان بنادر و دریانوردی بعنوان مرجع ملی و حاکمیتی و به نیابت از دولت جمهوری اسلامی ایران افزون بر الحاق کنفوانسیون های زیست محیطی و اجرای الزامات امسال طرح ملی مقابله با آلودگی و همکاری در مقابله با الودگی های نفتی را تدوین کرد .
ایزدیان ادامه داد: هدف این طرح فراهم شدن آمادگی ملی، هماهنگ سازی و بسیج امکانات در انجام هرچه بهتر و سریعتر در محیط زیست دریایی است.
معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی اضافه کرد: منطقه تحت پوشش این طرح ملی شامل سواحل و همه آبهای تحت حاکمیت جمهوری اسلامی ایران است.
وی اظهارداشت: در این طرح رسالت همه سازمان ها و ارگان های ذیربط دریایی مشخص شده است تا در زمینه ارتقای دریانوردی و نجات جان انسان ها اهتمام لازم انجام شود.
ایزدیان، به اجرای طرح ممیزی داوطلبانه مرجع دریایی کشور به نیابت از جمهوری اسلامی در سال 90 اشاره کرد و گفت: براساس مفاد کنوانسیون های بین المللی سازمان بنادر و دریانوردی در سال 2015میلادی ملزم به ممیزی اجباری است که اجرای این طرح به صورت داوطلبانه میزان آمادگی ما را افزایش خواهد داد.
وی افزود: دریابانان و ارگان های مختلف دریایی جمهوری اسلامی ایران از نظر اشرافیت و دانش فنی در عرصه بین المللی سرآمد هستند طوریکه پارسال در زمینه ارایه سند به سازمان جهانی دریانوردی رتبه ششم را در دنیا کسب کردیم.
معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی یادآورشد: این اسناد پایه بسیاری از مقررات بین المللی است که در دنیا وضع می شود .
ایزدیان گفت:هم اینک 15 شناور ناجی تندرو و چند بالگرد برای شناسایی آلودگی ها در آبهای تحت حاکمیت و مقابله با آلودگی های نفتی و نجات به خدمت گرفته شده است .
وی اضافه کرد: همچنین در راستای کنوانسیون کویت و وجود دو مرکز راپمی و میمک در حوزه آبهای خلیج فارس و دریای عمان به ما کمک می کند در شناسایی آلودگی و سوانح موفق تر عمل کنیم.
معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد:باتوجه به وجود بزرگترین پایانه نفتی کشور در استان بوشهر، پراکندگی بندرهای این استان و تاسیسات نفتی در عسلویه بخش زیادی از تجهیزات پیشرفته مقابله ای سازمان بنادر و دریانوردی در بوشهر مستقر شده است.
سعید ایزدیان در همایش منطقه‌ای مقابله با آلودگی و جستجو و نجات دریایی در بوشهر اظهار داشت: در حال حاضر 90 درصد نفت منطقه و 45 درصد نفت مورد نیاز دنیا از تنگه هرمز جابه‌جا می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون تنگه هرمز به عنوان مهم‌ترین نقطه کشتیرانی منطقه مطرح بوده و باید تدابیر ویژه‌ای برای حفاظت از این آبراه حیاتی با مشارکت و مساعی تمام دولت‌های ساحلی ایجاد شود.
معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به تردد سالانه بین 40 تا 50 هزار شناور بزرگ در این منطقه بیان داشت: با توجه به حجم بالای این شناورها بروز هر‌گونه حادثه‌ای محتمل به نظر می‌رسد.
وی با اشاره به سوانح روی داده در خلیج فارس عنوان داشت: سوانحی که تاکنون روی داده بیشتر مربوط به کشتی‌های کمتر از 10 هزار
GT بوده که به ترتیب 31 درصد تصادف دریایی، 22 درصد نشت مواد نفتی و 20 درصد آلودگی دریایی بوده است.
ایزدیان با بیان اینکه این آمار بیانگر این واقعیت است که همیشه باید برای مقابله با سوانح و در نتیجه آلودگی‌های دریایی آماده باشیم، ابراز داشت: با توجه به حساسیت‌های ارزشمند زیست محیطی و همچنین ذخیره‌های بسیار بالایی که در منطقه وجود دارد باید به سمتی حرکت کنیم که با یک همکاری منطقه‌ای بتوانیم از این ذخایر محافظت کنیم.
وی ادامه داد: باید با استفاده از کنوانسیون‌هایی که وجود دارد همکاری و توسعه محیط زیست دریایی ایجاد شود تا بر اساس آن کشورهای حوزه خلیج فارس و دریای عمان که شامل ایران، قطر، بحرین، عراق، کویت، عربستان، امارات و عمان است متعهد شوند که تلاش بیشتری برای حفظ و حراست از محیط زیست دریایی به کار گیرند.
ایزدیان با اشاره به همکاری سازمان بنادر و دریانوردی با دستگاه‌های داخل کشور مانند محیط زیست، نفت، شیلات و‌ چندین ارگان دیگر افزود: سازمان بنادر و دریانوردی با همکاری با سازمان‌ها وزارتخانه‌های مرتبط داخلی، تدابیر لازم برای پیشگیری و مقابله با آلودگی دریایی و جلوگیری از سرایت آن‌ها به آب‌های ایران به منظور کاهش خسارت‌ها را اندیشیده است.
وی همچنین از راه‌اندازی واحد هماهنگی در حوزه خلیج فارس در بنادر کشورهای کویت، بحرین و همچنین بندر‌عباس در کشور ایران خبر داد و عنوان داشت: این واحدهای هماهنگی با داشتن شناورهای ویژه مقابله با آلودگی و نجات دریایی آماده پاسخگویی به شرایط و اضطرار دریایی در منطقه و در آب‌های کم عمق و عمیق هستند.
ایزدیان افزود: با همکاری کشور عمان تمام شناورهای ورودی و خروجی تنگه هرمز توسط سیستم کنترل ترافیک منطقه مورد شناسایی دریایی قرار می‌گیرد.
معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران علاوه بر الحاق به کنوانسیون‌های زیست محیطی و الزام به قوانین آن‌ها، طرح ملی مقابله در برابر آلودگی نفتی را تدوین کرده که هدف آن فراهم کردن آمادگی و هماهنگ‌سازی تمام نهادها و سازمان‌های دولتی و غیردولتی است.
وی با بیان اینکه هم‌اکنون این طرح در دولت بازنگری و تصویب شده است، خاطرنشان کرد: امیدواریم این طرح برای مقابله با آلودگی‌های زیست محیطی بتواند کمک‌های شایانی بکند.

همایش و مانور ملی مقابله با آلودگی های نفتی و جستجو و نجات دریایی از روز چهارشنبه به مدت دو روز در بوشهر ادامه دارد.
۱۲ اسفند ۱۳۸۹ ۱۴:۴۷
کد خبر : ۶,۴۳۰

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید