مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی : کنیا دروازه ورود به بازار آفریقا است
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در مراسم آغاز به کار سرمایه گذاری مشترک ایرانی - کنیایی احداث ترمینال غلات در بندر امام خمینی (ره)، با بیان اینکه کشور کنیا یکی از کشورهای با ثبات و پایدار به لحاظ سیاسی محسوب می شود، بندر مومباسا در این کشور را حائز موقعیت ممتاز در آفریقا دانست و گفت : موقعیت بندر مومباسا در کشور کنیا به گونه ای است که در واقع دروازه ورود به قاره آفریقا قلمداد می شود و باید برای توسعه تجارت و استفاده از بازار این منطقه با جمعیت 200 میلیونی از بندر مومباسا وارد شویم.
معاون وزیر راه و ترابری در این مراسم که نخست وزیر، وزیر حمل و نقل و نایب رئیس پارلمان کنیا و همچنین معاون اول رئیس جمهور و مقام عالی وزارت راه و ترابری ایران نیز حضور داشتند، بندر امام خمینی (ره)، را دومین بندر بزرگ تجاری کشور برشمرد که با 50 میلیون تن ظرفیت تجاری (30 درصد ظرفیت بنادر کشور) و 20 میلیون تن ترانزیت و همچنین فاصله نزدیک با پایتخت و ارتباط با بنادر شمالی ایران، می تواند دروازه ورودی کشور و ارتباط با کشورهای آسیای مرکزی و CIS باشد.
مهندس سید عطاء اله صدر با تأکید بر اینکه موقعیت خاص بندر امام خمینی در خلیج فارس، فرصت های بازرگانی مناسبی را برای کشورهای عربستان صعودی، عراق، کویت، بحرین و قطر فراهم کرده است، اضافه کرد : تبدیل بندر امام خمینی (ره) به هاب منطقه ای غلات، از سیاست های راهبردی کشور محسوب می شود که در این زمینه نیز اقدامات بسیار مناسبی نیز به انجام رسیده است.
به گفته مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، پروژه سرمایه گذاری احداث ترمینال و سیلوهای غلات با هدف ترانزیت، ترانشیپ منت و سواپ غلات از بندر امام خمینی (ره) و به ارزش 307 میلیون دلار انجام می شود.
معاون وزیر راه و ترابری در ادامه گفت : سرمایه گذاری احداث ترمینال غلات، به مدت 5 سال و در 2 مرحله انجام می شود که سرمایه گذار می تواند بر اساس قرارداد بلند مدت (30 ساله) از این سرمایه گذاری استفاده کند.
به گفته مهندس صدر، این قرارداد هر 5 سال یک بار مورد تجدید نظر قرار گرفته و به روز می شود.
بر اساس این گزارش، ساخت سیلو، فراهم آوری تجهیزات تخلیه و بارگیری غلات به کشتی و استحصال اراضی از دیگر پروژه های عمرانی و توسعه ای این سرمایه گذاری مشترک به شمار می آید.

 

۱۵ اسفند ۱۳۸۹ ۱۲:۴۱
کد خبر : ۶,۴۴۷

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید