سوخت کم‌سولفور نیم درصد برای ناوگان ملی دریایی تامین شد/ برنامه‌ریزی برای توسعه ساحل و فراساحل سوخت‌رسانی در بندر سلخ در جزیره قشم بیانیه سازمان بنادر درباره توقیف بار کشتی ایرانی در آب‌های یونان/ اقدام یونانی‌ها؛ دزدی دریایی و برخلاف موازین بین‌المللی است/ دولت یونان فورا به تعهدات بین‌المللی خود عمل کند زیرساخت بانکرینگ در بندر چابهار ایجاد می‌شود/ توزیع روزانه ۱۲۰۰ تن سوخت‌ کم‌سولفور به ناوگان ملی از سایت بندر شهید رجایی آمادگی بندر تیاب برای جذب سرمایه گذار جهت احداث انبارهای نگهداشت کالا / ساخت اسکله چند منظوره بندر سیریک درحال اتمام است ضرورت تسهیل تردد کشتی‌های با پرچم ایران به تمامی بنادر روسیه/ تسریع در راه‌اندازی خط منظم کشتیرانی رو-رو بین بنادر روسیه و بنادر شمالی ایران/ اعلام آمادگی ایران برای سرمایه گذاری در خرید و ساخت کشتی برای فعالیت در خزر روسیه و‌ ایران برای توسعه همکاری دریایی مصمم هستند/ حداکثر بار از دریای خزر باید به بنادر ایران برسد/ لزوم عمیق‌سازی دریای خزر برای افزایش حمل‌ونقل دریایی اولین سالگرد تدفین شهیدان گمنام در بندر شهید رجایی برگزار شد کاهش ۲ میلیون تنی کالای اساسی انباشته در بندر امام خمینی(ره)/ خروج کالا از بندر امام با سرعت در حال انجام است برنامه سازمان بنادر برای مقابله با کرونا و بیماری‌های عفونی در بنادر و روی کشتی در سال ۱۴۰۱/ تداوم نظارت و کنترل شیوع بیماری‌های عفونی در بنادر بازرگانی و مسافری امضای ۱۲ سند همکاری در حوزه های مختلف بین ایران و عمان
سخنرانی مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در نوزدهمین همایش هماهنگی ارگانهای دریایی کشور14 – 13 اردیبهشت سال 90 – رامسر
نوزدهمین همایش هماهنگی ارگانهای دریایی کشور و تشکر از دوست و برادر عزیزم جناب آقای مهندس محمدی زاده، معاون محترم رئیس جمهور و ریاست سازمان حفاظت محیط زیست کشور بخاطر میزبانی این همایش ارزشمند و نیز قدردانی از کلیه دست اندرکاران و همکاران دبیرخانه و ایمنی
همایش ارگانهای دریایی کشور.
سلام علیکم و رحمه الله
بسم الله الرحمن الرحیم، الحمدالله رب العالمین و به نستعین، اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها و سرالمستودع فیها، بعدد ما احصی کتابک
با سلام و درود به روح پرفتوح امام امت و شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی و دفاع مقدس آرزوی سلامت و طول عمر با عزت برای مقام معظم رهبری و سرفرازی و سربلندی ملت بیدار و برومند ایران اسلامی.
و عرض سلام و احترام به میهمانان عزیز، سران ارگانهای دریایی و حضار محترم شرکت کننده در نوزدهمین همایش هماهنگی ارگانهای دریایی کشور و تشکر از دوست و برادر عزیزم جناب آقای مهندس محمدی زاده، معاون محترم رئیس جمهور و ریاست سازمان حفاظت محیط زیست کشور بخاطر میزبانی این همایش ارزشمند و نیز قدردانی از کلیه دست اندرکاران و همکاران دبیرخانه و ایمنی همایش ارگانهای دریایی کشور.
و گرامیداشت روز جهانی کارگر و نیز روز معلم و همچنین یاد و خاطره معلم شهید و اندیشمندفقیدآیت اله مرتضی مطهری رحمه اله علیه.
ابتدا لازم می دانم سلام جناب آقای مهندس نیکزاد سرپرست محترم وزارت راه و ترابری خدمت شما عزیزان حاضر در همایش ابلاغ نمایم. ایشان علاقمند بودند که در این همایش حضور یابند که بدلایل تراکم کاری متأسفانه امکان حضور ایشان فراهم نگردید.
حضار محترم، آقایان، خانمها ؛
با توجه به رویکرد همایش مبنی بر ایمنی، امنیت و حفظ محیط زیست دریایی در راستای توسعه دریایی موضوعاتی از قبیل مبارزه با پدیده زشت دزدی دریایی بمنظور حفظ امنیت دریانوردی و حفظ جان و مال انسانها در آبراهه های بین المللی (البته جا دارد از نقش و اقدامات مؤثر جان برکفان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و فرماندهی محترم نیرو برادر بزرگوار امیردریادار سیاری در این زمینه در خلیج عدن و سومالی تقدیر نمایم) و نیز اثرات و پیامدهای ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای و گرم شدن زمین، تغییرات آب و هوایی و اثرات سهمگین و ویرانگر سونامی و طوفانهای حاره ای بر مناطق ساحلی و تدابیر و روشهای پیشگیرانه لازم برای ارتقاء ایمنی دریانوردی و کاهش خسارات و ضایعات آن و نیز پیشگیری و مبارزه با آلودگیهای محیط زیست دریایی، توسعه زیرساختها و تجهیز بنادر و توسعه ناوگان دریایی کشور متناسب با افزایش سهم بازار و توسعه حمل و نقل دریایی در راستای تحقق چشم انداز آینده حمل و نقل در افق 1404، از جمله مباحثی است که در این همایش می بایست مورد توجه و بحث و تبادل نظر و چاره جویی قرار گیرد.
همزمانی برگزاری این همایش، با «سال جهاد اقتصادی» و اولین سال برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور و تدوین و تنظیم اهداف کمی و کیفی و استراتژیهای برنامه پنجم توسعه ارگانهای دریایی، فرصت مناسبی برای جامعه دریایی کشور می باشد. تا با همکاری، همفکری و هماهنگی یکدیگر، نسبت به تعیین و تحقق ابعاد برنامه ای جامع و همگرا ،با ایجاد هم‌افزایی بین قابلیتها، تواناییها و سرمایه های انسانی، علمی و فناوری کشور و با بهره گیری از دستاوردهای روزآمد جامعه جهانی بعنوان یک جهاد مقدس گام بردارند.
سال جهاد اقتصادی، در امتداد سال اصلاح الگوی مصرف، سال همت مضاعف و کار مضاعف و ابلاغ سیاستهای اجرایی اصل 44 قانون اساسی و سیاستهای کلی حاکم بر برنامه پنجم توسعه، از جانب مقام معظم رهبری، مرحله ای دیگر از «انقلاب اقتصادی» در راستای تحقق چشم انداز 1404 جمهوری اسلامی ایران است.
بی تردید اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها نیز گام دیگری در جهت تحقق عدالت و تعادل منطقی عرضه و تقاضا و تخصیص بهینه منابع در دهه پیشرفت و عدالت است.
ما باید در «سال جهاد اقتصادی» با شتاب بیشتر و کارآفرینی و ایجاد اشتغال مولد در جهت توسعه و افزایش تولید، بهبود کیفیت و رقابت با بازارهای جهانی تلاش کنیم و این امر مستلزم حذف مقررات دست و پاگیر و بوروکراسی زاید و جلب مشارکت و جذب سرمایه های بخش غیردولتی وخصوصی  به فعالیتهای زیربنایی و اقتصادی کشور می باشد.
توسعه و افزایش سهم بازار حمل و نقل دریایی در سطح منطقه و بین الملل جز با توسعه ترانزیت و ترانشیپمنت و ارتقاء جایگاه بنادر کشور، بعنوان بنادر کانونی در منطقه عملی نخواهد شد و در این راستا نقش رقابتی عرضه کنندگان خدمات بندری و رقابت پذیری خدمات حمل و نقل دریایی، برای جذب بازارهای جدید بسیار تعیین کننده است.
حضار محترم؛
انسان اساسی ترین و کلیدی ترین نقش را در امر توسعه بر عهده دارد. این منبع عظیم و ثروت ارزشمند با آموزش است که توسعه می یابد. از نقش مهم آموزش در توسعه بنیادهای اساسی حمل و نقل دریایی کشور نباید غفلت کرد. ارگانهای دریایی کشور در این زمینه با تعامل و همکاری و برنامه ریزی صحیح باید اقدام نمایند.
نکته مهم دیگر ثبت و ضبط حافظه جامعه دریایی و دریانوردان و ثبت دانش دریانوردی کشور است. بنای رفیع دانش بر شالوده مستحکم اندوخته ها و تجارب گذشتگان استقرار و دوام می یابد و دانش دریانوردی ایرانیان از قدمت هزاران ساله برخوردار است. متأسفانه ثبت این دانش کهن مغفول مانده است و در این زمینه باید اقدام مؤثر صورت پذیرد.
بی تردید یکی از اهداف اساسی جامعه دریایی کشور، علی رغم محدودیتها و مضایق تحمیلی استکبار جهانی بر سر راه فعالیتهای حمل و نقل دریایی، دستیابی به جایگاه مناسب علمی، فناوری و عملکردی و برخورداری از سهم بازار متناسب با تواناییها، قابلیتها و منابع کشور در سطح منطقه ای و بین المللی است.
ملت رشید و برومند ایران اسلامی در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی ثابت کرده است که هیچ مانعی نمی تواند او را از پیمودن مسیر رشد، تعالی و کمال و دستیابی به قلل رفیع علم و فناوری و تحقق اهداف عالیه نظام مقدس اسلامی که همانا برپایی عدالت و کرامت انسانهاست باز دارد.
امیدوارم نوزدهمین همایش هماهنگی ارگانهای دریایی کشور در مدت برگزاری به اهداف از پیش تعیین شده خود دست یابد و همانند همایشهای گذشته شاهد دستاوردهای موفقیت آمیز و راهگشای تحقق توسعه دریا محور در کشور باشیم.
 
 
والسلام علیکم و رحمه اله و برکاته  افتتاحیه 1 

افتتاحیه 
 
۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۲:۴۳
کد خبر : ۶,۷۰۶

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید