فرآیند تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی از بنادر شرایط مطلوبی دارد/ شیوع ویروس کرونا تجارت جهانی را تحت تاثیر قرار داده است/ تشریح مشکلات اصلی واردکنندگان کالا به کشور نجات ۵ ماهیگیر توسط تیم جستجو و نجات دریایی بندر نوشهر مکاتبات اعتراض آمیز با IMO و ITF در پی تهدید پنج نفتکش ایرانی از سوی آمریکا/ درخواست اجماع عمومی و برخورد پیشگیرانه در قبال مواضع خصمانه آمریکایی ها/ نباید ایمنی دریانوردان از سوی هیچ کشوری تهدید شود/ اقدام آمریکایی ها از نظر تجاری، حقوق بین الملل و حقوق صنفی قانونی نیست عملکرد بسیار خوب بنادر در واردات کالاهای اساسی/ اعلام کالاهایی که نباید رسوب شده اتلاق شوند/ تشریح چالش های ترخیص کالا/ فعالیت ۲۴ ساعته دستگاه‌های متولی در حوزه واردات کالاهای اساسی در بنادر ثبت ساختمان قدیم اداره کل بندر و دریانوردی خرمشهر در فهرست آثار ملی/ موزه دریا و تاریخ دریانوردی ایجاد می شود رشد ۵۴ درصدی تخلیه و بارگیری در بندر چابهار/ خروج روزانه ۸۰۰ کامیون به صورت حمل یکسره از بندر چابهار/ واردات کالای اساسی از طریق بندر چابهار ۹ برابر شد نامه ایران به سازمان بین‌المللی دریانوردی درباره تهدید اخیر آمریکا راه‌اندازی سامانه شبیه ساز دینامیکی ترانزیت در بندر امیرآباد عملکرد مطلوب بنادر در گرو زنجیره لجستیکی متناسب با ظرفیت تخلیه و بارگیری است آغاز تعمیرات اساسی شبکه برق رسانی به مکنده های غلات بندر شهید رجایی/ افزایش راندمان بهره وری تجهیزات تخلیه و بارگیری کالا در بندر شهید رجایی
پیام مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر به مناسبت روز جهانی دریانوردی
امنیت و دریانوردی از دیرباز پیوند عمیق و ریشه داری با یکدیگر داشته اند.

از آن هنگام که مردمانی جسور و جستجوگر برای تجارت، امرار معاش و کشف نایافته ها عازم دریاها و اقیانوس ها شدند، همیشه کسانی نیز در کمین بودند تا دارایی و مال التجارة آنها را به یغما ببرند و اینگونه می توان گفت که دریانوردی و آنچه که امروز به نام دزدی دریایی می شناسیم، قدمتی همطراز داشته اند. اما دریانوردان نیز از همان زمان همواره به دنبال راه هایی برای مقابله با دزدان دریایی بوده اند و به فراخور زمان از روش های مختلفی برای مواجهه با این معضل استفاده کرده اند. حمل سلاح سرد، بکارگیری مردان نیرومند و جنگاور، نصب اراده های توپ بر روی کشتی ها و در مراحل بعدی تشکیل قوه بحریه و نیروی نظامی دریایی از اقدامات دریانوردان و حکومت ها برای مقابله با دزدان دریایی در طول تاریخ بوده است. با توسعه حمل و نقل و تجارت دریایی در دنیا و به تبع آن افزایش دزدی دریایی و سایر پدیده های نوظهور امنیتی ، مقوله امنیت دریایی  نیز اهمیتی مضاعف یافت و ارگان های مرتبط با تامین امنیت در دریاها تعدد یافتند.

در همین راستا، نیروهای دریایی ارتش و سپاه، پلیس دریابانی نیروی انتظامی و همچنین واحدهای گارد و ISPS در بنادر نمونه هایی از ارگان ها و بخش های تامین کننده امنیت دریایی در کشورمان هستند.

بی شک تعدد نهادهای دخیل در مقوله تامین امنیت دریایی، ایجاد پیوند و هم افزایی و همکاری هدفمند میان آنان را امری ضروری و انکارناپذیر می سازد، به ویژه آنکه نیروهای دریایی ارتش و سپاه به عنوان نیروهایی راهبردی و بین المللی مرزهای آبی کشورمان را درنوردیده و در اقیانوس هند، خلیج عدن، دریای سرخ و اکنون نیز در دریای مدیترانه تامین کننده امنیت کاروان کشتی های بین المللی  هستند.

سازمان جهانی دریانوردی نیز با رویکرد ایجاد ارتباط موثر میان ارگان های تامین کننده امنیت دریایی، امسال را به عنوان سال"دزدی دریایی؛ هماهنگ سازی واکنش ها" نامگذاری کرده است. یقیناً اعمال واکنش های هماهنگ در مقوله دزدی دریایی و سایر مسائل امنیتی دریایی، با توجه به فراگیر بودن آن، بایستی در سه سطح بین المللی، ملی – منطقه ای و استانی پیگیری شود که در این راستا اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر، تمامی توان و امکانات خود را برای همکاری و همگامی با ارگان های نظامی و انتظامی ذیربط دراستان بکار گرفته است. فراتر از آن تقویت نیروی گارد و اهتمام ویژه به موضوع ISPS به عنوان دو بازوی انتظامی و امنیتی بندر از دیگر اقدامات این اداره کل بوده است.

امید است با همت و تلاش کلیه ارگان های امنیتی، نظامی و انتظامی در سطوح مختلف و برقراری تعامل و همکاری میان این ارگان ها و سازمان ها و نهادهای دریایی کشور، شاهد نهادینه شدن بیش از پیش امنیت دریانوردی برای ناوگان کشتیرانی کشورمان باشیم.


 

۴ مهر ۱۳۹۰ ۱۳:۳۷
کد خبر : ۷,۷۵۷

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید