هیچ مرجع دریایی منطقه ای به درخواست کمک نفتکش Sabiti در زمان حادثه پاسخ نداد ‌اقتصاد مقاومتی و رونق تولید در صنایع فراساحل‌، مهمترین محورهای پنجمین نمایشگاه دریایی‌ تداوم توسعه بنادر در سخت‌ترین شرایط تحریم/ از بسیاری از کشورهای همسایه جلوتریم پیشنهاد سفیر بنگلادش برای احداث کارخانه تولید پارچه در بندر امیر آباد/ روابط تجاری و بندری ایران و بنگلادش توسعه پیدا می کند بازدید معاون دریایی سازمان بنادر از پایانه های دریایی و بنادر هرمزگان/ ارزیابی روند فعالیت ها و نحوه خدمات رسانی به ساحل نشینان و دریانوردان استان حمل یکسره محموله ذرت به سیلوهای اختصاصی خارج از محدوده بندر انزلی احداث اسکله سرپوشیده در بندر انزلی/ لزوم ورود سرمایه‌گذاران برای پروژه مارینای بندرانزلی/۴۰ هکتار به پسکرانه بندرانزلی اضافه می شود رشد 50 درصدی تخلیه کالاهای اساسی در بندر امام (ره) طی شش ماهه نخست سال جاری/ 3 میلیون تن؛ موجودی فعلی کالای اساسی در بندر امام(ره)/ رشد 200 درصدی ترخیص کالاهای اساسی / درخواست سازمان بنادر از شرکت های دولتی برای ترخیص سریع تر کالا امدادرسانی به خدمه کشتی مستقر در لنگرگاه بندر نوشهر تعمیر یک دستگاه جرثقیل ابرسازه کانتینری توسط متخصصان داخلی/ جرثقیل کشتی به ساحل شماره 13 بندر شهید رجایی با 30 میلیارد ریال اعتبار تعمیر شد
پیام مدیر بندر امیرآباد به مناسبت روز جهانی دریانوردی 1390
شاید کشتیرانی و دریانوردی یکی از مطرح ترین صنایع جهان در عرصه بین المللی باشد که در عین حال مخاطره آمیزترین آنها نیز محسوب می شود.

به تجربه ثابت گردیده است که بهترین راه افزایش امنیت در دریا با توسعه قوانین بین المللی امکان پذیر خواهد بود که از نیمه قرن نوزدهم میلادی از سوی تمامی کشورهای تابعه به مورد اجرا گذارده شده است. کشورهای متعددی با ارائه پیشنهاداتی خواستار تشکیل نهادی بین المللی دائمی برای برقراری امنیت و افزایش آن شدند. در همین راستا در سال 1948 میلادی طی کنفرانسی در ژنو سازمان بین دولتی شورایی در امور دریانوردی( (IMCOتأسیس گردید که بعدها به سازمان جهانی دریانوردی
(  (IMOتغییر نام داد.

سازمان جهانی دریانوردی همه ساله روز جهانی دریانوردی را گرامی می دارد. تاریخ دقیقی که به این مناسبت اختصاص یافته است در بین کشورها و دولتهای جهان متغیر است، اما معمولاً هفته آخر سپتامبر (مصادف با اوایل مهر ماه) در اکثر نقاط جهان به این مهم پرداخته می شود و هر سال بنا به ضرورت و اهمیت شعاری برای آن تعیین می شود .

ما امسال در بندر و منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد به عنوان بزرگترین بندر حاشیه ی دریای خزر و با شعار "سال لزوم پاسخ هماهنگ به پدیده ی دزدی دریایی"  بر آن هستیم تا از هر گونه موازی کاری و تداخل برنامه های مبارزه با دزدی دریایی جلوگیری کرده و با بهره گیری از راهکار های نوین ، خانواده ی بزرگ دریانوردی و صنایع وابسته به آن را در برابر این مشکل ایمن سازیم .

اگرچه ایمنی را مصونیت در برابر آسیب های ناشی از حوادث، اعم از طبیعی و غیرطبیعی معنا کرده ایم ولی از آن جایی که نمی توان به ایمنی به صورت صد در صد دست یافت، معمولاً از اصلاحاتی نظیر «ارتقاء ایمنی» و یا  «سطح پیشرفت ایمنی» استفاده می کنند و سطح پیشرفت ایمنی رابطه تنگاتنگی با توسعه دارد .  لذا حداکثر کردن سطح پوشش ایمنی یکی از اهداف دستیابی به توسعه پایدار بشمار می آید و ضرورت این امر در بنادر که از شاهراههای  حیاتی اقتصادی کشورها محسوب می شوند صد چندان می باشد .

به هر حال با در نظر گرفتن وسعت عملیاتی سازمان های دریایی و بندری ، امکان وقوع حادثه و جرم و سرقت در هر سطح  از ایمنی ، اجتناب ناپذیر است و در بسیاری از موارد عدم ارائه پاسخ هماهنگ از سوی مراجع ذیربط ، نه تنها منجر به شفاف سازی و بسیج نیروها برای مقابله با آن نمی شود بلکه می تواند بستر مناسبی برای رشد عوامل مخرب و ... باشد .

بنا بر همین اصل مطمئن هستـم که اگرچه همـت و پایمردی، تخصـص و تعـهد کلیه افراد ذیربط و دست اندرکار با هر ظرفیتی در سازمان می تواند در بهبود شرایط و افزایش ضریب ایمنی نقش بسزایی داشته باشد ، لیکن ارزش واقعی کار هنگامی است که مجموعه های مرتبط ، بصورت یکپارچه و با هماهنگی کامل در مورد مسائل مختلف موضع گیری کرده و با تدوین دستور کار  یا اصلاح دستورالعمل های موجود ،  علاوه بر مقابله هر چه موثرتر با پدیده هایی همچون دزدی دریایی و ... ،  مرجعی واحد برای پاسخگویی به رسانه ها انتخاب نمایند .

گفتنی است با توجه به موقعیت ممتاز جغرافیایی و نقش محوری و برجسته ایران در کریدور شمال – جنوب و نیز ثبات سیاسی و اجتماعی حاکم بر این کشور ، بهره گیری از نظام هماهنگ پاسخگویی ، نقش بسیار مهمی در  هدایت رسانه های بین المللی خواهد داشت و بالطبع رضایت و امنیت خاطر سرمایه گذاران و صاحبان کالا و
مجموعه های مرتبط با این صنعت را فراهم خواهد کرد . امری که در اندازه های کوچکتر در بندر و دریانوردی و منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد به اجرا گذاشته و به نتایج بسیار مثبتی از جمله کسب رکوردهای بی شمار در زمینه های تخلیه و بارگیری و  جذب سرمایه گذار دست یافته ایم .

در پایان به نوبه ی خود به  عنوان عضو کوچکی از جامعه ی بزرگ دریایی ایران ، روز جهانی دریانوردی را به همه ی دریادلان این عرصه تبریک عرض می نمایم .

۶ مهر ۱۳۹۰ ۱۵:۰۰
کد خبر : ۷,۸۲۸

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید