اختصاص یدک کش جدید به بندر امام(ره) برگزاری موفق مانور اطفاء حریق به صورت دستی در بندر بوشهر واگذاری فرصت های سرمایه گذاری از طریق مزایده/ تاکید بر حل چالش های سرمایه گذاران در بنادر با نگاه بلندمدت و حفظ منافع ملی و درچارچوب اقتصاد دریامحور/ سرمایه گذاری 19 هزار میلیاردی بخش خصوصی در بندرامیرآباد صدور مجوز ساخت اسکله گردشگری در بندر ماهشهر مانور موفق اطفای حریق مخازن مایعات نفتی در مجتمع بندری انزلی تعیین تکلیف 30 کانتینر بلاتکلیف در بندر بوشهر آغاز شد بررسی و شناسایی عوامل آلودگی ساحل کنگان ادامه دارد منابع مالی؛ حلقه مفقوده زنجیره تامین نیروی انسانی حمل‌ونقل دریایی/ ضرورت حمایت ویژه مجلس در تسهیل جذب نیرو سازمان بنادر تکریم و معارفه مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان برگزار شد/ضرورت هم افزایی ارگانهای دریایی در بزرگترین استان ساحلی ایران/ بسترسازی برای گسترش زیربناهای بندرگاهی و پسکرانه‌ای "دیپلماسی اقتصادی" سیاست‌ راهبردی دولت در تجارت بین المللی/ نقش کلیدی بنادر کوچک در تامین معیشت ساحل‌نشینان/ ضرورت ارتباط هوشمندانه سازمان‌های همکار در ترانزیت کالا
پیشنهاد وزیر : راه اندازی تور عسلویه برای بخش خصوصی
مهدی غضنفری وزیر صنعت ، معدن و تجارت پس از 8 ماه از آغاز هفتمین دور هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران میهمان سفره صبحانه اتاق تهران شد.

رییس اتاق تهران که با سخنان خود، پیش زمینه ای برای آغاز این گفت و شنود فراهم می کرد، ابتدا با اشاره به دغدغه های موجود پیرامون رابطه صنعت و تجارت گفت:«سرنوشت تولید و تجارت به گونه ای در یکدیگر گره خورده است که اگر حلقه های این زنجیره به طور هم فرایند متصل نشود، دچار مشکل خواهیم شد.»

"یحیی آل اسحاق" گفت که آمار ها و شاخص ها در کشورها گویای این واقعیت است که رشد تجارت همواره دوبرابر رشد تولید ناخالص داخلی این کشور هاست. کشور هایی که به گفته آل اسحاق، اغلب، استراتژی های دو مقوله تولید و تجارت را زیر یک سقف تعیین می کنند.

او ادامه داد:« در ایران نیز با ادغام دو وزارتخانه بازرگانی و صنایع ومعادن، سازماندهی حوزه های تولید و تجارت زیر چتر وزارتخانه ای جدید، متمرکز شد که البته پرچم دار این حرکت کسی است که سابقه او، همواره قرین موفقیت بوده وموجب دلگرمی بخش خصوصی است.»

آل اسحاق سپس با اشاره به پشتوانه عملی وتئوری اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها، یکی ازمشکلات جاری فضای کسب و کارفعالان اقتصادی را به مقوله «آزاد سازی قیمت ها» قیمت ها نسبت داد و افزود:«موضوع مدیریت قیمت ها که از سال های دور مطرح بوده و البته در این سال ها به شیوه های گوناگون نیز دچار نوسان شده است.» رییس اتاق تهران سپس این نکته را مورد تاکید قرار داد که « ذات آزاد سازی قیمت هابه گونه ای است که قیمت گذاری دستوری را بر نمی تابد.»او افزود:« آزاد سازی، الزامات خاصی را می طلبد که امید است با توجه به این الزامات مدیریت شود.»

 

آل اسحاق اما در ادامه« تبعات هدفمندسازی یارانه ها» را مورد اشاره قرار داد و با ستایش موفقیت اجرای این قانون در حوزه عمومی و مردمی ازبرخی چالش های این طرح در حوزه تولید سخن گفت:« عمده این چالش ها در افزایش قیمت تمام شده و بعضا در تشدید سیاست های تعزیراتی، رخ نشان داد.»

رییس اتاق تهران که به نمایندگی ازفعالان اقتصادی در حضور "غضنفری" برخی مشکلات را پیش می کشید به بیان همین نکات بسنده کرد و گفت که می داند وزارت صنعت، معدن و تجارت در مسیر موفقیت قرار دارد و سپس نسبت به همکاری اتاق با وزارتخانه تحت مدیریت او اعلام آمادگی کرد. او البته گفت که وزیر صنعت ، معدن و تجارت را همچنان، عضوی از اتاق می داند که در کابینه دولت نیز حضور دارد.

 

تولید مهم تر است تا تجارت؟

در ادامه این جلسه، " مهدی غضنفری" وزیر صنعت ، معدن و تجارت با اشاره به اهداف آرمانی و تئوریک، ادغام دو وزارتخانه، صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد که درصورت بی توجهی به این اهداف، حوزه تولید و تجارت دچار چالش هایی از نوع چالش هایی که در گذشته مبتلابه آن بوده است خواهد شد.

او گفت:« همواره این سئوال مطرح بوده است که تولید مهم تر است یا تجارت و من در پاسخ می گویم که این دو، دو مقوله درهم تنیده هستند که قابل تفکیک نیستند. به گونه ای که تولید؛ سرمنشا تجارت است و تجارت محرک تولید و هدف اصلی نیز صادرات است.»غضنفری همچنین، تاکید کرد که صورت و سیمای ادغام نباید ، تولید و تجارت را به صورت دو موضوع جدا از یکدیگر نشان دهد.

او به سهم 21 درصدی و 18 درصدی تولید و تجارت در اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت:« این آمار نشان می دهد که سرنوشت 40 درصد از اقتصاد در وزارتخانه صنعت ، معدن و تجارت رقم می خورد و هماهنگی اتاق تهران واین وزارتخانه ، موجب هم افزایی خواهد شد.»

او سپس به اهمیت حوزه معدن درساختار وزارتخانه جدید دست گذاشت و گفت:« بیش از 55 میلیارد تن ماده معدنی در کشور وجود دارد که تنوع آن به 60 نوع می رسد و به ازای هردلار سرمایه گذاری در بخش معدن، 8/2 دلار در اقتصاد تولید می شود.»

وزیر صنعت، معدن و تجارت که با بیان این اطلاعات قصد داشت، اهمیت حوزه معدن را در حد حوزه های صنعت و تجارت نشان دهد به این نکته نیز اذعان کرد که سرمایه گذاری ها در این بخش کافی نبوده است.

 

بار نظام سلطه روی اقتصاد

او در بخش دیگری ازسخنانش به موضوع تحریم ها اشاره کرد و گفت:«بحران اقتصادی هر روز چهره جدید از خود به نمایش می گذارد وتحریم ها نیز رفته رفته پیچیده تر و با هوشمندی بیشتری اعمال می شوند. ازاین رو بارنظام سلطه از دوش دستگاه های امنیتی کشوربرداشته شده و روی دوش اقتصاد قرارگرفته است. ما خوشحالیم که کشور از حیث مسایل امنیتی کمتر در معرض مخاطره قرار می گیرد.» او با بیان اینکه«تقابل ها به حوزه اقتصاد منتقل شده است» افزود:« مقابلله با این تحریم که در گذشته نیز سابقه نداشته است، سیاست های متنوعی را می طلبد.»

 

حوزه تولید زیر ذره بین

 

اوکه با پرونده ای از گزارش های حوزه تحت مدیریت اش به این نشست آمده بود، نخست به تاثیرهدفمندسازی یارانه ها برتولید دست گذاشت وگفت:«حوزه تولید درطول ماه هایی که ازاجرای قانون یارانه می گذرد به یک دغدغه تبدیل شده وباید گفت به زیر ذره بین افکارعمومی رفته است.» غضنفری ادامه داد:« در وزارت صنایع و معادن سابق، سه بسته حمایتی طراحی شد که ایجاد خط اعتباری، بازسازی صنایع کوچک و بزرگ درآن پیش بینی شده است و اصلاح قیمت ها نیز برعهده وزارت بازرگانی نهاده شد. او گفت:« در بررسی مشخص شد که 25 رشته فعالیت، تحت تاثیر افزایش قیمت ها خواهند بود. برهمین اساس یک هزار میلیارد تومان تسهیلات با بهره 4 درصد به مدت 6 ماه، برای این نوع صنایع تدارک دیده شد کهع البته مدت بازپرداخت به 9 ماه افزایش یافت.»

 

فصل مهم بسته حمایتی از نگاه آقای وزیر

وزیر صنعت ، معدن تجارت، سپس بازسازی واحد های کوچک و متوسط را مورد اشاره قرار داد و گفت متقاضی این طرح چندان قابل توجه نبوده است. اواما مهمترین بخش بسته حمایتی صنعت را «فصل آخر» این بسته یعنی بهره وری در حوزه انرژی دانست که به گفته او هنوز به اجرا درنیامده است.

غضنفری ادامه داد:«درخصوص بهره وری انرژی و تغییر تکنولوژی و ماشین آلات، وزارت صنعت ، معدن و تجارت نیز،همراه با سازمان هدفمندسازی یارانه ها، تسهیلاتی برای نوسازی صنایع تسهیلاتی قائل شده است.»بر این اساس، او« استفاده از تسهیلات ستاد هدفمندسازی یارانه ها» و « دریافت وام از صندوق توسعه ملی» به عنوان دو راه پیش روی فعالان اقتصادی گذاشت و گفت که در آینده ای نزدیک در این باره اطلاع رسانی خواهد شد.

غضنفری توضیح داد که تاکنون یک هزارمیلیارد تومان از طریق خط اعتباری و 400 میلیارد تومان نیز از سایر روش ها به صنایع ، تسهیلات ارائه شده است. او گفت، سیاست حمایتی دیگری که کمتر مورد اشاره قرار گرفته این است که صنایع شامل نرخ تعیین شده برخی حامل های انرژی که در فاز نخست اجرانبودند و برای آنان نرخ ترجیهی تعیین شد. او گفت :« با این سیاست، یک هزار و 600 میلیارد تومان، یارانه به تولید صنعتی تعلق گرفت که در مجموع، این رقم به 3 هزارمیلیارد تومان می رسد.»

 

غضنفری سپس به افزایش 5 تا 15 درصدی قیمت ها اشاره کرد و گفت:« برخی واحد های تولیدی به دلایلی چون، افزایش قیمت تمام شده و حاشیه سود منفی، تقاضای افزایش قیمت داشتند که در ماه های گذشته گاه 2 یا 3 بار برای این واحد ها، مجوز افزایش قیمت صادر شد.»

 

القای مظلومیت تولید با اهداف سیاسی

او اما در این بخش از سخنانش که به وضعیت صنعت ، پس از هدفمندسازی یارانه ها اختصاص داشت، به کسانی تاخت که در ماه های گذشته از تعطیلی واحد های تولیدی هراسیده اند. غضنفری اگرچه وجود برخی مشکلات در این حوزه را انکار نکرد، اما گفت:« به عقیده من، تولید و صنعت به فعالیت های خود مشغول اند و بخش عمده ای از مشکلات فعلی در گذشته ریشه دارد.»

وزیر صنعت، معدن و تجارت، تعطیلی بنگاه های اقتصادی پس از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها را با نرخ زاد و ولد و مرگ و میر موجودات زنده مقایسه کرد و گفت:« نرخ زاد و ولد و مرگ و میر واحد های تولیدی با تغییر چندانی مواجه نشده است. افزون بر این،واحد تولیدی که متولد می شود، دلیلی ندارد تا ابد باقی بماند. او ادامه داد:«در حالی که اصرار داریم واحد های تولیدی رابه هرقیمتی با نفس مصنوعی و اکسیژن زنده و پایدار نگاه داریم و تصور می کنیم با بیکاری4 نفر اتفاق بزرگی رخ می دهد.»

وزیر صنعت، معدن و تجارت براین عقیده بود که، واحد های صنعتی نیز مانند هرموجود زنده ای در هستی، تولدی دارد و البته با سو مدیریت و استراتژی های نادرست محکوم به فناست.

«شهرک های صنعتی» موضوع دیگری بود که غضنفری به آن اشاره کرد و گفت:« در طول 27 سال گذشته از میان 26 هزارواحد که در شهرک های صنعتی، 4 هزار و 700 واحد غیر فعال شده اند.که این نرخ مرگ و میر طبیعی ، 18 درصد است.»

او واحدهای متاثر ازافزایش حامل های انرژی را در شهرک های صنعتی، یک هزار و 500 واحد برشمرد و گفت 83 واحد صنعتی تحت تاثیر اجرای این قانون ، فعالیت خود را به حال تعلیق درآورده اند. وزیر صنعت، معدن و تجارت، سپس تحلیل ها و گزارش هایی را که به«نابودی صنعت» اشاره دارد به نقد کشید وخطاب به فعالان اقتصادی گفت:« این نوع گزارش ها برای فضای کسب و کارمفید نیست و گزار ه های غیر واقعی که فاقد آمار مستند استبه طور مستقیم، بخش خصوصی را دچار زیان خواهد کرد.»

او گفت:«این دلسوزی ها به معنای پایش و مراقبت از اقتصاد نیست واین موارد معمولا با انگیزه های سیاسی مطرح می شود.»

 

نرخ افزایش تولید مثبت است

غضنفری در ادامه، نرخ افزایش تولید را نیزنسبت به مدت مشابه سال گذشته مثبت ارزیابی کرد و گفت:«تولید فولاد خام، 5/15 درصد، شمش آهن 5/11 درصد، شمش سرب1/17 درصد، کاشی 25 درصد، دارو7/0 درصد و لاستیک 7/2 درصد رشد داشته است.»

او گفت:«اینکه بخشی از درآمد حاصل از فروش نفت برای سرمایه گذاری در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد فرصت مغتنمی است و تاکنون 5/2 میلیارد دلار از اعتبارات این صندوق، برای اجرای 150 پروژه درنظر گرفته شده است.»

پس از سخنان ابتدایی وزیر صنعت، معدن و تجارت تریبون در اختیار فعالان بخش خصوصی قرار گرفت تا سوالات و مشکلات خود را با غضنفری در میان بگذارند.

 

در قیمت گذاری کمک حال ما باشید

وزیر صنعت،معدن و تجارت در ادامه سخنان خود گفت: وزارتخانه ای که امروز به من و همکارانم واگذار شده نیاز به کمک فنی و همفکری اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی برای گذر از قیمت گذاری دستوری به قیمت گذاری رقابتی دارد. غضنفری با بیان اینکه در این دوره گذر دست همکاری اتاق بازرگانی را می فشارد، تصریح کرد که فرآیند عبور از قیمت گذاری دولتی به رقابتی ممکن است پلکانی، تدریجی یا به یکباره باشد.

او نسبت به عواقب این گذار نیز هشدار داد و خاطرنشان کرد که دولت و بخش خصوصی باید مراقب باشد که آزادسازی قیمت ها و عبور از قیمت گذاری دولتی جواب دهد و بی حاشیه باشد در غیر این صورت این احتمال بسیار قوی است که ایده قیمت گذاری رقابتی زیر سوال برود.

وی به طور نمونه به تعامل سازمان حمایت با تشکل های مواد غذایی اشاره کرد که در خصوص قیمت گذاری مواد غذایی به نتایج خوبی رسیده اند.

 

پیشنهاد وزیر برای برگزاری همایش عسلویه

وزیر صنعت،معدن و تجارت در ادامه به بازید اخیرش از مجموعه عسلویه اشاره کرد و با دعوت از فعالان اقتصادی بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در حوزه عسلویه گفت: تاکنون به دلیل حضور دولت در این بخش، همواره بخش خصوصی از حوزه عظیم عسلویه رانده شده است اما این امکان در حال حاضر فراهم است که بخش خصوصی به عسلویه و سرمایه گذاری در این بخش ورود پیدا کند.

غضنفری پیشنهاد داد که همایشی با حضور فعالان بخش خصوصی با موضوع نقش فعالان اقتصادی در حوزه صنایع بالادستی نفت و پتروشیمی و عسلویه برگزار شود تا اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی به خوبی با ظرفیت های سرمایه گذاری در این حوزه آشنا شوند.

 

دعوت بخش خصوصی به سرمایه گذاری در عسلویه

وزیر صنعت،معدن و تجارت در ادامه تصریح کرد: در اتاق بازرگانی کمتر به حضور بخش خصوصی و سرمایه گذاری این بخش در حوزه های بالادستی صنعت نفت و پتروشیمی پرداخته شده در حالی که ترک ها و کره ای ها و به خصوص هندی ها مدعی هستند که اگر در بخش انرژی و نفت به موفقیت هایی دست پیدا کرده اند حاصل همکاری با ایران در این بخش بوده است.

 

آمارسازی نمی کنیم

غضنفری سپس به آمار تجارت خارجی کشور اشاره کرد و با انتقاد از اینکه در رسانه ها این آمار زیر سوال رفته و مطرح می شود که آمار تجارت خارجی کشور جعلی و ساختگی است و واقعیت ندارد، افزود: سازمان توسعه تجارت ایران آمار ماهانه و سالانه تجارت خارجی کشور را از گمرک اخذ و منتشر می کند و اینکه عنوان می شود این آمار ساختگی است واقعیت ندارد و این گونه اظهارنظرها و گزارش ها که در رسانه ها منعکس می شود تنها به آلودگی در فضای کسب وکار لطمه می زند و این بخش خصوصی و فعالان اقتصادی هستند که از این فضا آسیب می بینند.

 

تنها چاره اشتغال پرداختن به تولید است

احمد پورفلاح عضو هیات نمایندگان اتاق تهران نخستین فرد از بخش خصوصی بود که سوالات خود را از غضنفری پرسید و به سه محور نهضت کاهش قیمت تمام شده، ایجاد فرصت های شغلی جدید و ممنوعیت گشایش ال سی داخلی برای دو بخش خصوصی پرداخت.

پورفلاح در مورد نهضت کاهش قیمت تمام شده به جلسات متعددی اشاره کرد که در مرکز پژوهش های وزارت بازرگانی برگزار و در نهایت به تهیه و تدوین جداولی منجر شده که برای اجرا به هیات دولت فرستاده شده است. پورفلاح ادامه داد: «اما اخیرا متوجه شدیم که پس از این همه تلاش، نتیجه کار از طرف دولت برای اجرا به تشکل ها واگذار شده است در حالی که بیشتر از بخش خصوصی این دولت است که باید در این زمینه کار کند چرا که بسیاری از امور دیده شده برای کاهش قیمت تمام شده باید مربوط به دولت است نه بخش خصوصی».

رییس کمیسیون فضای کسب و کار اتاق تهران با اشاره به این که برای ایجاد فرصت های شغلی جدید و دستیابی به ارقام اعلام شده چاره ای جز توجه به تولید وجود ندارد گفت: «واحدهای نیمه تمام را باید به بهره برداری رساند و شرایط را برای سرمایه گذاری فراهم کرد که برای این دو نیازمند فضای کسب و کار مساعد و تسهیلات بانکی هستیم که هر دوی این عوامل در حال حاضر وضعیت نابسامانی دارند.»

احمدپورفلاح هم چنین از مصوبه بانکی اخیر مبنی بر ممنوعیت گشایش ال سی داخلی برای دو بخش خصوصی و الزام به وجود یک طرف دولتی در معامله گلایه کرد و از وزیر صنعت و تجارت خواست تا به این موضوع رسیدگی کند.

 

خزانه بانک ها هفتاد قفله است

نماینده انجمن صنایع نساجی ایران سوال کننده بعدی نشست صبحانه با وزیر صنعت و تجارت بود که از شرایط سخت موجود گلایه کرد. شیبانی با اشاره به سختی های ایجاد شده بر اثر تحریم های خارجی از غضنفری خواست تا حداقل در مورد آنچه «تحریم های داخلی» خواند بیشتر توجه نشان دهد. شیبانی گفت: «الان وقت آن نیست که دغدغه بزرگ یک صنعتگر تامین مواد اولیه باشد یا این که به دلیل اشتباه کسی دیگر، صنعتگر نتواند ال سی داخلی باز کند. الان وقت آن نیست که صنعتگر تن به پرداخت بهره های دو رقمی بدهد.متاسفانه در خزانه بانک ها به روی بخش خصوصی نه هفت قفله که هفتاد قفله است.»

شیبانی هم چنین تعزیرات را به شمشیر داموکلس بر روی سر تولیدکننده و صنعتگر تشبیه کرد و خطاب به غضنفری گفت: «الان وقت آن است که شما این مشکلات را برطرف کنید.»

 

تعرفه ماشین آلات و تجهیزات معدنی را کاهش دهید

محمدرضا بهرامن دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق تهران نیز سخنان خود را به تعرفه ماشین آلات و تجهیزات معدنی اختصاص داد. بهرامن با اشاره به اهداف تعیین شده در برنامه پنجم و چشم انداز بیست ساله گفت: «در طول برنامه پنجم ازتولید 285 میلیون تن مواد معدنی باید به 500 میلیون تن در انتهای برنامه برسیم. برای این کار نیز به ماشین آلات معدنی و تجهیزات نیاز داریم»

بهرامن با بیان این که در حال حاضر تنها 20 درصد از نیاز کشور به ماشین آلات و تجهیزات معدنی از طریق سازندگان داخلی تامین می شود از مشکلات فعالان حوزه معدن برای واردات ماشین آلات خبر داد. محمدرضا بهرامن افزود: «اگر چه ما هم معتقدیم که باید حتما از تولیدکننده داخلی حمایت شود اما این حمایت با وضع تعرفه بالا برای واردات ماشین آلات و تجهیزات معدنی در حالی که تولیدات داخلی تنها 20 درصد نیاز ما را برطرف می کند باعث عقب افتادن از اهداف و برنامه ها می شود.»

این عضو خانه صنعت و معدن از وزیر صنعت و تجارت خواست تا بین ماشین آلات و تجهیزات معدنی با ماشین های معمولی از نظر وضع تعرفه تفاوت هایی در نظر گرفته شود تا معدنکاران و فعالان حوزه بتوانند ماشین آلات مورد نظر خود را واردکنند. بهرامن هم چنین در مورد ماشین آلات دست دوم نیز این درخواست را مطرح کرد.

 

واگذاری نمایشگاه به اتاق تهران چه شد؟

فرهاد فزونی که به عنوان رییس انجمن متخصصین صنعتی ایران در این گردهمایی فرصت سخنرانی پیدا کرد ، موضوع واگذاری نمایشگاه بین المللی تهران را با وزیر صنعت،معدن و تجارت در میان گذاشت و خواستار آن شد که غضنفری بیش از این موضوع واگذاری این نمایشگاه به اتاق بازرگانی تهران را طولانی نکرده و آن را در دستور کار قرار داده تا هرچه سریعتر این بخش به اتاق تهران واگذار شود.

 

جزئیات برنامه 20 گانه را بدهید

ساسانی از کنفدراسیون صنعت ایران نیز خواستار آن شد که وزیر صنعت،معدن و تجارت جزئیات برنامه های 20 گانه این وزارتخانه را که در زمان اخذ رآی اعتماد از مجلس بیان کرده بود در اختیار اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی قرار دهد تا مشخص شود تا امروز چه میزان از آن برنامه ها پیشرفت داشته است.

او همچنین این انتقاد را به وزیر صنعت،معدن و تجارت وارد دانست که طی مدتی که این وزارتخانه را در دست گرفته است ، تشکل ها در حاشیه قرار گرفته و کمتر از نظرات کارشناسی تشکل های اقتصادی در هدایت برنامه های راهبردی استفاده شده است.

ساسانی در عین حال بر جای خالی استراتژی صنعتی تأکید کرد و خواستار آن شد که غضنفری ،مجموعه وزارتخانه تحت مدیریت خود را برای تدوین این استراتژی بسیج کند.

 

برای کالاهای بورسی قیمت دستوری تعیین نکنید

مدیر توسعه بازار شرکت بورس کالا نیز یکی از حاضران جلسه بود که با اشاره به این که بورس پایه و اساس اقتصاد آزاد است از تعیین و تکلیف قیمت برای محصولات عرضه شده در بورس از سوی دولت انتقاد کرد. عباس بنازاده با بیان این که بورس کالا در جریان اجرای طرح هدفمندی شدیدا ضربه خورده گفت: «ما مجبور شدیم در بورس دو تالا ایجاد کنیم و در یکی محصولات دولتی را عرضه کنیم و در دیگری رینگ کالاهای رقابتی را راه اندازی کرده ایم».

بنازاده هم چنین از وزیر خواست تا با هماهنگی گمرک و سازمان توسعه تجارت اجازه دهد قیمت محصولات وارداتی کشاورزی از طریق بورس انجام شود تا قیمت ها شفاف شود.

عباس بنازاده هم چنین خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت از گلایه های بخش خصوصی از بورس کالا سخن گفت که معتقدند بورس کالا هم سهمیه ای و دستوری شده است. بنازاده از وزیر خواست تا قیمت گذاری را به سیستم عرضه و تقاضای بورس واگذار کند.

 

اعطای کارت اعتباری به طلبکاران دولت

رحمان پورقربان از انجمن صادرکنندگان صنعتی ،معدنی و خدمات مهندسی هم در این نشست به موضوع تولید صادراتی که از برنامه های محوری غضنفری در وزارتخانه صنعت،معدن و تجارت است اشاره کرد و این سوال را با وزیر در میان گذاشت که با توجه به ویژگی های تولید صادراتی که همان کیفیت جهانی و قیمت ارزان است، دولت چه تسهیلاتی می تواند در اختیار تولیدکنندگان صادراتی قرار دهد؟

او همچنین پیشنهاد کرد که دولت برای طلبکاران خود که پیمانکاران و فعالان اقتصادی هستند کارت اعتباری در نظر بگیرد تا پیمانکاران نیز از طریق این کارت اعتباری بدهی های خود به دولت و دستگاه های دولتی را پرداخت کرده و مشمول جرایم سنگین نشوند.

 

درخواست حمل و نقلی از غضنفری

عضو انجمن شرکت های حمل و نقل کشور نیز در این گردهمایی با گلایه از اینکه بخش حمل و نقل متولی مشخصی در حال حاضر ندارد، گفت: در حال حاضر نمی دانیم که متولی این بخش کدام سازمان و وزارتخانه است؛ آیا وزارت راه و ترابری متولی این بخش است یا نهاد دیگری؟

احمدزاده خواستار آن شد که بخش حمل و نقل کشور به زیر مجموعه وزارت صنعت،معدن و تجارت در بیاید و از غضنفری خواست که ترتیبی اتخاذ کند تا این بخش به حوزه وظایف و تصمیم گیری های این وزارتخانه وارد شود.

 

معدن انگوران را به بخش خصوصی واگذار کنید

فعالان حوزه معدن اما که حضور وزیر را در اتاق تهران غنیمت شمرده بودند دوباره تریبون را در اختیار گرفتند و از مشکلات عدیده تولیدکنندگان سرب و روی سخن گفتند و خواستار واگذاری معدن انگوران به بخش خصوصی شدند. این فعالان معتقد بودند که اگر معدن انگوران به بخش خصوصی واگذار شود علاوه بر توزیع عادلانه مواد اولیه بین تولیدکنندگان و از بین رفتن رانت، کار هم به متخصصان امر واگذار می شود.

 

به معافیت های مالیاتی توجهی نمی شود

نوربخش نایب رییس اتاق بازرگانی کرمان نیز به حمایت ها و معافیت های مالیاتی صادرکنندگان نمونه پرداخت و عنوان کرد که در سازمان امور مالیاتی در این مورد تبعیض وجود دارد و معافیت ها را در مورد صادرکنندگان نمونه انجام نمی دهد. نایب رییس اتاق بازرگانی کرمان از وزیر صنعت و تجارت خواست تا به این موضوع بیش از قبل رسیدگی کند.

وزیر نباید درگیر قیمت مرغ و تخم مرغ باشد

محمدرضا نجفی منش اما تقسیم کار در وزارتخانه را مدنظر قرار داد و از وزیر صنعت، معدن و تجارت خواست تا در وزارتخانه بزرگ خود را کاملا کار را تقسیم کند.

نجفی منش هم چنین به وضعیت صنعت خودرو در کشور اشاره داشت و خواستار رسیدن تسهیلات لازم به این صنعت شد. وی هم چنین از فشار زیادی که به قطعه سازان وارد می شود خبر داد. این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران به بحث قیمت ها نیز اشاره ای کوتاه داشت و از غضنفری خواست تا برخی امور را به خود تشکل ها واگذار کند تا نیاز نباشد برای بالا و پایین رفتم مرغ و تخم مرغ پاسخگو باشد.

 

تأکید بر به کارگیری تشکل ها

خالقی عضو خانه صنعت و معدن نیز در این نشست به کارگروه حمایت از تولید اشاره کرد و با تقدیر از تشکیل این تشکل در وزارت صنعت،معدن و تجارت، اظهار کرد که برای آنکه این کارگروه خروجی بهتری داشته باشد، یک گروه ویژه به اولویت بندی و دسته بندی موضوعات مورد بحث در این کارگروه پرداخته و موارد پالایش شده به کارگروه رفته و پس از اصلاح به تصویب برسد.

او همچنین از وزیر صنعت،معدن و تجارت خواست که به قدرت تشکل ها در تصمیم گیری و مشارکت در بخش های مختلف اقتصادی بیشتر اهمیت دهد.

 

قانون کارت را به جای تسهیل، سخت تر کردید

سیدحمید حسینی در سخنان خود خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت واگذاری امور به بخش خصوصی و اصلاح سازی سیاست ها را دو نکته مهم خواند. حسینی گفت: «تعدیل اقتصادی که اکنون در نام قانون هدفمندی یارانه ها در حال اجراست اجزایی دارد که باید همگی در کنار هم و یکسو اجرا شوند. آزادسازی نرخ ارز، آزادسازی قیمت ها، آزادسازی سود بانکی و...همه باید در کنار هم اجرا شود.»

این عضو هیات رییسه اتاق تهران هم چنین به چالش های موجود در فضای کسب و کار اشاره کرد که مرکز پژوهش ها و اتاق بازرگانی با همکاری هم استخراج کرده اند و تعداد زیادی از آن ها نیز به حوزه وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت برمی گردد. حسینی در نهایت به اصلاح قانون کارت بازرگانی در سال گذشته اشاره کرد و آن را دارای اشکال دانست. حسینی خطاب به غضنفری گفت: «قانون را به جای این که تسهیل کنید، سخت تر کردید»

 

جولان دلالان در بازار پلاستیک

میرحیدری از انجمن صنایع پلاستیک نیز در نشست صبحانه با وزیر صنعت،معدن و تجارت از مشکل اصلی این صنعت سخن گفت و با بیان اینکه در حال حاضر فعالان بخش صنعت پلاستیک در منگنه دلالان گرفتار هستند،خواستار خروج مواد اولیه پلاستیک از بورس شد.به گفته این فعال اقتصادی، به دلیل ارائه مواد اولیه پتروشیمی و پلاستیک در بورس رانت ایجاد شده است و دلالان در این بازار حضور چشمگیری دارند.

وی افزود: بهتر آن است مواد اولیه این صنعت به صورت مستقیم از تولیدکنندگان پتروشیمی به فعالان حوزه پلاستیک فروخته شود.

 

متولی سازندگان تجهیزات نفتی شما هستید

خلیلی از انجمن سازندگان تجهیزات نفتی به فعالیت های بخش خصوصی در خصوص ساخت تجهیزات نفتی و تدوین نقشه راه با وزارت نفت پرداخت. خلیلی با اشاره به این که در برنامه پنجم 150 میلیادر دلار برای تجهیزات نفتی در نظر گرفته شده گفت: «متاسفانه بخش کمی از این مبلغ به سازندگان داخلی می رسد.»

خلیلی با بیان این که انجمن سازندگان تجهیزات نفتی با وزارت نفت همکاری های خوبی داشته از وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان متولی سازندگان تجهیزات نفتی به ما کمک کند و مشارکت فعالی داشته باشد.

 

الکامپ را به ما بدهید

قمی از انجمن نظام صنفی یارانه کشور نیز بر تعامل وزارت صنعت،معدن و تجارت با بخش خصوصی تأکید کرد و گفت: این تعامل مورد تأکید وزیر این وزارتخانه بوده و هست اما در لایه های مدیران میانی وزارتخانه جای نگرانی از فاصله با بخش خصوصی کاملا احساس می شود.

او به طرح ساماندهی بازار فناوری کشور اشاره کرد که به ابتکار محمدصادق مفتح و همکاری انجمن نظام صنفی یارانه ایران راه اندازی شد اما به رغم آنکه این طرح به صورت پایلوت در هشت استان کشور اجرا شد اما از ادامه کار بازماند.

او همچنین خواستار واگذاری امور برگزاری نمایشگاه بین الملی الکامپ توسط این انجمن شد.

 

مشکلات فراوان بر سر راه صنایع سلولزی

افشین روغنی عضو هیات نمایندگان اتاق تهران به صنایع سلولزی پرداخت و گفت: «در رابطه با راه اندازی و واگذاری این صنعت مواردی وجود دارد که کنترل شده نیست مثل نبود و کمبود چوب و یا واردات چوب که استاندارد بدی دارد.»

روغنی با اشاره به مشکلات سر راه این صنعت از غضنفری خواست تا در این مورد اصلاحاتی صورت بگیرد.

 

آقای وزیر استعفا دهید!

حمیدرضا صالحی از سندیکای صنعت برق کشور نیز بر نبود انضباط مالی در دولت تأکید کرد و با اشاره به اینکه ماجرای ال سی ریالی اخیر و تصمیمات جدیدی که دولت در این خصوص اتخاذ کرده توهین به بخش خصوصی است،گفت: انتظار فعالان اقتصادی از شما که حامی بخش خصوصی هستید این بود که در خصوص این تصمیم موضعگیری می کردید و اگر به نتیجه نمی رسیدید استعفا می دادید.

عضو هیأت نمایندگان اتاق تهران همچنین گفت: در شرایط فعلی ما نمی دانیم که سیاست وزارت صنعت ،معدن و تجارت صادرات مس است یا استفاده از مس در صنایع داخلی.

به گفته وی، شرکت مس فروش اعتباری را نیز حذف کرده است که با این تصمیم به معضلات واحدهای تولیدی دامن زده است.

صالحی در ارتباط با مناطق آزاد نیز این انتقاد را وارد دانست که صادرات از مناطق آزاد بی معنی شده است. او گفت: مناطق آزاد را با معافیت هایی که دولت در نظر گرفته عملا دربست به خارجی ها داده ایم.

 

چندبرابر سرمایه ثبتی شرکت هایمان جریمه شده ایم

فعالان صنایع پتروشیمی نیز از وجود قیمت دستوری برای محصولاتشان گلایه داشتند. حمیدی که به نمایندگی از فعالان این صنعت سخن می گفت به تعیین قیمت محصولات در هشت ماه گذشته اشاره کرد و افزود: «ما به خاطر منافع خودمان و منافع مصرف کنندگان کالایمان را به بورس نبردیم با این همه به ما مکتوب گفته اند که ملزم هستید محصول خود را ولو با ضرر به بورس ببرید».

حمیدی به جرائم بسیار بالایی که برای شرکت های پتروشیمی تعیین شده نیز اشاره کرد و گفت: «میزان این جریمه ها حتی چندبرابر سرمایه ثبتی شرکت هاست». این فعال حوزه پتروشیمی اشاره کرد که قیمت تمام شده محصولات پتروشیمی بسیار بالاتر از قیمت تعیین شده توسط دولت است.

 

خوراک طرح های فولادی نرسید

ابویی از اعضای سندیکای لوله و پروفیل نیز در این جلسه گفت: هشت سال دفاع مقدس نشان داد که ما از فشارهای بین المللی و تحریم ها نمی ترسیم بلکه آنچه که فعالان اقتصادی از آن هراس دارند بی مهری ها و تحریم های داخلی است.

او افزود: هشت ماه پیش پروژه ای را راه اندازی کردیم در حالی که تمام پول خود را نیز پرداختیم اما وزارت صنعت ،معدن و تجارت طرح ما را هنوز تصویب نکرده است.

به گفته وی، هشت طرح فولادی که وزارت سابق صنایع تبلیغات گسترده ای را نیز پیرامون آن به راه انداخت با گذشت چندین سال هنوز به سرانجام نرسیده است و هیچ خوراکی برای تزریق به این هشت واحد وجود ندارد.

او نیز به تصمیم اخیر دولت مبنی بر حذف بخش خصوصی از ال سی داخلی اشاره کرد و گفت: اولین تخلف در ال سی را شرکت فولاد مبارکه مرتکب شد و من اسناد این تخلف را نیز در اختیار دارم.

 

هیچ چیزی مثل دوگانگی نرخ ارز به ما فشار نمی آورد

رییس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران نیز یکی از آخرین سوال کنندگان از وزیر صنعت، معدن و تجارت بود که از دوگانگی نرخ ارز و تکذیب آن توسط بهمنی انتقاد کرد. کریم پور گفت: «هیچ چیزی مثل دوگانگی نرخ ارز به ما فشار نمی آورد و ما بسیار متاسفیم که رییس کل بانک مرکزی از وضع موجود دفاع می کند و ارز را تک نرخی می داند.»

کریم پور هم چنین در مورد انشقاق اتاق ها به غضنفری هشدار داد و از او خواست تا نگذارد بخش خصوصی کشور با تاسیس اتاق های مختلف مجزا شود. این فعال بخش خصوصی با اشاره به سه بخش اقتصادی دولتی، تعاونی و خصوصی که در قانون اساسی دیده شده نمایندگان هر بخش را نیز مشخص خواند و از غضنفری خواست تا با تاسیس اتاق های جدید مثل اتاق کشاورزی مخالفت کند.

 

تقاضای سامان یابی آمار تولید

یحیی آل اسحاق نیز در ادامه این نشست سوال احمد دوست حسینی رییس مرکز مطالعات اتاق تهران را مطرح کرد که خواستار ساماندهی آمار تولید محصولات صنعتی و معدنی کشور به صورت ماهانه شده بود.

او اینگونه عنوان کرد که در حال حاضر در این زمینه نارسایی هایی دیده می شود و به نظر می رسد که وزارت صنعت،معدن و تجارت باید به آمار تولید محصولات صنعتی و معدنی سر و سامان جدی بدهد.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت:انتقادات صریح را رسانه ای نمی کنم

پس از بیان این سوالات از سوی فعالان بخش خصوصی نوبت به پاسخگویی وزیر صنعت، معدن و تجارت رسید. مهدی غضنفری که در تمام طول جلسه با دقت به سخنان نمایندگان بخش خصوصی گوش سپرده بود و نکاتی را یادداشت کرده بود همان ابتدا به آیین نامه جدید ممنوعیت گشایش ال سی برای دو بخش خصوصی پرداخت. غضنفری با بیان این که وقت آن رسیده که اتاق تهران از محمود بهمنی رییس کل بانک مرکزی نیز دعوت کند تا خود او در مورد مسایل بانکی، نرخ ارز و تسهیلات بانکی صحبت کند از مخالفت خود با آیین نامه جدید برای گشایش ال سی گفت. وزیر صنعت، معدن و تجارت با این همه اصرار داشت که چون برای فضای کسب و کار نگران است ترجیح می دهد مخالفت ها و یا موضع گیری هایش را در رسانه ها عنوان نکند و تلفنی و حضوری با خود افراد صحبت کند. غضنفری توضیح داد: «من برای فضای کسب و کار نگرانم. لطمه به فضای کسب و کار لطمه به منافع بخش خصوصی است. افراد مهم نیستند بلکه این فضای کسب و کار است که اهمیت دارد. من این انتقاد را به آقای بهمنی انتقال می دهم اما این کار را از طریق رسانه ها انجام نمی دهم چون نمی خواهم فضای کسب و کار کشور مشوش و نامطمئن دیده شود.»

مهدی غضنفری هم چنین ازصحبت هایش با یحیی آل اسحاق و محمد نهاوندیان برای حفظ آرامش فضای کسب و کار سخن گفت که تصمیم گرفته اند تا انتقادات به گونه ای نباشد که به فضای کسب و کار آسیب برسد. وزیر صنعت و تجارت ادامه داد: «سرمایه گذاری و سرمایه پذیری کبوتری است که وقتی پرید برگرداندنش بسیار سخت است. برخورد ما باید هوشمند و منطقی باشد و انتقادات صریح خودمان را رسانه ای نکنیم و به طریقی دیگر انتقال دهیم.» وی با این همه باز هم قول داد که موضوع آیین نامه جدید در مورد گشایش ال سی را پیگیری کند.

 

حق وتو ندارم

غضنفری در خصوص تقسیم کار در وزارت صنعت،معدن و تجارت گفت که این کار انجام شده و سه معاون این وزارتخانه عملا به عنوان قائم مقام وزیر امور مربوط به خود را انجام می دهند.

غضنفری تصریح کرد که در تصمیماتی که آقایان مفتح، موحدی و احمدی اتخاذ می کنند او حق وتو ندارد و هیچ تصمیمی را تاکنون نقض نکرده است.

 

بازگشت به فلسفه اصلی بورس

وزیر صنعت،معدن و تجارت در ادامه به موضوع ورود بخشی از محصولات صنعتی و پتروشیمی به بورس اشاره کرد و گفت: در زمان آغاز هدفمندی یارانه ها هدف این بود که بورس به سمت کنترل قیمت ها برود و در واقع بورس به کنترل قیمت ها تبدیل شد.

غضنفری در ادامه توضیح داد که این عمل با حاشیه هایی همراه بود و سرانجام تصمیم آخر آن شد که به فلسفه اصلی بورس بازگردیم و آن بحث رقابتی است.

 

نظر وزیر درباره واگذاری نمایشگاه

غضنفری در خصوص موضوع واگذاری مایشگاه بین المللی تهران به بخش خصوصی و اتاق بازرگانی تهران نیز گفت: شأن اتاق بازرگانی نمایشگاه داری نیست.او ادامه داد : اگر نمایشگاه را به اتاق تهران واگذار کردیم و پس از مدتی دولت تصمیم گرفت که این منطقه را به پارک تفریحی تبدیل کند به طور قطع اتاق تهران رضایت نمی دهد. بنابراین باید بیشتر روی این موضوع فکر کنیم تا تصمیم مناسبی اتخاذ شود.

 

انتقاد وزیر از در هم پیچیدگی اتاق بازرگانی

وزیر صنعت،معدن و تجارت در ادامه به موضوع جایگاه اتاق بازرگانی در نظام تصمیم گیری اقتصاد کشور پرداخت و گفت: اتاق بازرگانی هنگامی که در سطح بالای تصمیم گیری کشور می ایستد باید مسوولیت های تصمیم گیری ها را نیز بپذیرد در حالی که بعضا می بینیم در شورای پول و اعتبار که با حضور نمایندگان اتاق بازرگانی و اتاق تعاون برگزار می شود تصمیماتی گرفته می شود و سپس نمایندگان اتاق در این شورا در خارج از ان به انتقاد از آن تصمیم می پردازند. او اضافه کرد: در حال حاضر همه چیز در هم پیچیده است و به نظر می رسد که اتاق بازرگانی باید جایگاه این نهاد را بازتعریف کند.

 

به دنبال تشکل سازی نیستیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت هم چنین با دیدگاه محمدرضا بهرامن در مورد پایین آوردن نرخ تعرفه ماشین آلات و تجهیزات معدنی موافق بود و از سازمان توسعه تجارت خواست تا در این مورد بررسی بیشتری انجام دهد. مهدی غضنفری هم چنین ارتباط با همه تشکل ها را برای وزارتخانه متبوع خود دارای اهمیت توصیف کرد و گفت: «ما ارتباطمان با تشکل ها را حفظ می کنیم اما به دنبال تشکل سازی و وابسته کردن تشکل ها به خودمان نیستیم».

 

انگوران یک بار واگذار شده اما به دولت برگشته

وقتی بحث معدن انگوران پیش کشیده شد غضنفری از خدامراد احمدی رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی خواست تا در این مورد توضیح دهد. احمدی واگذاری معدن انگوران دارای سابقه ای قابل بررسی دانست و اشاره کرد که این معدن یک بار پیش از این به بخش خصوصی واگذار که در دوران بهره برداری دچار ریزش شده و دوباره به دولت واگذار شده است. احمدی پیشنهاد فعالان بخش خصوصی در مورد معدن انگوران را مناسب ارزیابی کرد که باید بیشتر در مورد آن بررسی شود.

 

در صنایع بالادستی فولاد سرمایه گذاری کنید

رییس هیات عامل ایمیدرو هم چنین به موضوع فولاد پرداخت و گفت: «در خوراک های فولادی یک زنجیره ای وجود دارد که خوب به آن توجه نشده است.» احمدی افزود: «در یک دوره برای واحدهای تولید فولاد سرمایه گذاری زیاد صورت گرفته و مجوزهای زیادی داده شده بدون این که به صنعت بالادستی آن یعنی کنسانتره و گندله توجه شود و در این صنعت نیز ظرفیت سازی شود به همین دلیل کمبودهای اکنون وجود دارد.»

خدامراد احمدی از قصد واگذاری استخراج و بهره برداری از معادن برای کشف قیمت واقعی سنگ آهن خبر داد که در پی آن قیمت ها در این صنعت آزاد خواهد شد. احمدی تولید فعلی کنسانتره و گندله را 27 میلیون تن اعلام کرد که باید در پایان برنامه پنجم به 80 میلیون تن برسد. رییس هیات عامل ایمیدرو از سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنایع بالادستی فولاد استقبال کرد و از فعالان بخش خصوصی خواست تا در هفت طرح فولادی و واگذاری استخراج و بهره برداری سنگ آهن که از هفته آینده کلید می خورد حضور داشته باشند.

 

25درصد پیشرفت در تدوین استراتژی صنعتی

غضنفری در ادامه این نشست از فاطمی امین معاون خود خواست تا در خصوص وضعیت آمار تولید در کشور و راه های دسترسی به این آمار را برای فعالان اقتصادی توضیح دهد. فاطمی امین نیز گفت: آمار تولید 33 قلم کالای هر سه ماه یکبار بر روی سایت وزارتخانه منتشر می شود. در حال حاضر نیز آمار کامل سال گذشته روی سایت قرار گرفته و آمار شش ماهه نخست امسال نیز به زودی روی این پرتال قرار می گیرد.

او تأکید کرد که آمار تولید کشور هر سه ماه یکبار به روز شده و منتشر می شود و به دنبال آن هستیم که این مدت را کاهش دهیم.

معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت همچنین در خصوص برنامه های راهبردی و استراتژی صنعتی کشور توضیح داد: کار کارشناسی این برنامه از سه ماه پیش آغاز شده و تاکنون 20 تا 25 درصد پیشرفت داشته ایم.

 

توضیح معاون وزیر در رابطه با کارت بازرگانی

غضنفری همچنین از حمید صافدل دیگر معاون خود خواست در خصوص کارت بازرگانی و مراحل صدور که به گفته فعالان اقتصادی سخت تر از گذشته شده است توضیح دهد که او نیز گفت: از 5-6 سال قبل به درخواست اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی روند صدور کارت بازرگانی مورد بازنگری قرار گرفت. در این ارتباط طی فراخوانی نظر همه فعالان اقتصادی را جمع کردیم و در نهایت به صورت یک آیین نامه ارائه شد.

رییس سازمان توسعه تجارت درباره کارت بازرگانی با اعتبار 5 ساله نیز گفت: مراحل تخصیص کارت بازرگانی 5 ساله همزمان شد با اعتبارسنجی فعالان اقتصادی از طرف اتاق بازرگانی و قرار شد صرفا این کارت به کسانی تعلق بگیرد که بر اساس این اعتبارسنجی بالاترین امتیاز را کسب کنند.

به گفته صافدل مراحل اعتبارسنجی نیز به زودی اعلام می شود.

 

تور عسلویه راه بیندازید

در انتهای نشست صبحانه اتاق بازرگانی تهران با وزیر صنعت،معدن و تجارت، مهدی غضنفری خواستار راه اندازی تور عسلویه با همکاری اتاق تهران شد تا به زعم وی فعالان اقتصادی از نزدیک با ظرفیت های سرمایه گذاری در این منطقه اقتصادی آشنا شوند.

 

آماده ایم همه طرح های خود را واگذار کنیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت در انتها با تاکید بر برخی واگذاری از جمله واگذاری های بیان شده توسط خدامراد احمدی اعلام کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت آمادگی دارد تا طرح های آماده و نیمه آماده خود را با هر درصد پیشرفتی که دارند به بخش خصوصی واگذار کند چرا که اجازه دارد تا منابع حاصل از آن را به صنعت کشور تزریق کند که این امر خود باعث رونق مجدد صنعت خواهد شد.

 

۲۲ آبان ۱۳۹۰ ۱۵:۵۵
pmo |
کد خبر : ۸,۹۰۳

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید