اختصاص یدک کش جدید به بندر امام(ره) برگزاری موفق مانور اطفاء حریق به صورت دستی در بندر بوشهر واگذاری فرصت های سرمایه گذاری از طریق مزایده/ تاکید بر حل چالش های سرمایه گذاران در بنادر با نگاه بلندمدت و حفظ منافع ملی و درچارچوب اقتصاد دریامحور/ سرمایه گذاری 19 هزار میلیاردی بخش خصوصی در بندرامیرآباد صدور مجوز ساخت اسکله گردشگری در بندر ماهشهر مانور موفق اطفای حریق مخازن مایعات نفتی در مجتمع بندری انزلی تعیین تکلیف 30 کانتینر بلاتکلیف در بندر بوشهر آغاز شد بررسی و شناسایی عوامل آلودگی ساحل کنگان ادامه دارد منابع مالی؛ حلقه مفقوده زنجیره تامین نیروی انسانی حمل‌ونقل دریایی/ ضرورت حمایت ویژه مجلس در تسهیل جذب نیرو سازمان بنادر تکریم و معارفه مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان برگزار شد/ضرورت هم افزایی ارگانهای دریایی در بزرگترین استان ساحلی ایران/ بسترسازی برای گسترش زیربناهای بندرگاهی و پسکرانه‌ای "دیپلماسی اقتصادی" سیاست‌ راهبردی دولت در تجارت بین المللی/ نقش کلیدی بنادر کوچک در تامین معیشت ساحل‌نشینان/ ضرورت ارتباط هوشمندانه سازمان‌های همکار در ترانزیت کالا
9 تن از کارشناسان و اقتصاددانان در واکنش به تحریم‌های یک جانبه و غیرقانونی آمریکا و اروپا علیه ایران با تصریح بر اینکه دست ایران برای مقابله با تحریم کنندگان پُر است، اعلام کردند که ایران مثل همیشه تحریم‌ها را دور می زند و تلاشهای مذبوحانه غرب بار دیگر با شکست مواجه خواهد شد.

 

 

 

 

* دنیا که آمریکا و انگلیس نیست/تحریم‌ها را مثل همیشه دور می‌زنیم

 

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: دوستان و همپیمانان زیادی داریم که به راحتی تحریم‌های آمریکا و انگلیس را می‌توان دور زد.

مهدی تقوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در پاسخ به اینکه هیاهوی تبلیغاتی تحریم توسط آمریکا و انگلیس تا چه اندازه می‌تواند کارساز باشد، گفت: تحریم بانک مرکزی که از سوی آنها مطرح شده هیچ تاثیری نمی‌تواند در فعالیت‌های اقتصادی کشور ما داشته باشد.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی افزود: اگرچه ایجاد راه حل جدید برای فائق آمدن به تحریم‌ بانک مرکزی برای ما هزینه‌ دارد اما به راحتی با همپیمانان خود به ویژه کشور چین می‌توان این تحریم را دور زد.

وی تاکید کرد: دنیای امروز جزیره‌ای نیست و فعالیت‌ها و ارتباطات به صورت جهانی پیش می‌رود و ارتباطات اقتصادی محدود به یک یا چند تا کشور نمی‌‌باشد.

تقوی همچنین در خصوص تحریم‌های نفتی مطرح شده از سوی برخی دولت‌ها تاکید کرد: مگر در زمان جنگ به رغم تحریم‌ها صادرات نفت نداشتیم؟ در آن زمان هم یکسری کشتی‌ها بدون پرچم می‌آمدند و بعد از اینکه نفت از کشور ما می‌گرفتند به سمت اقیانوس‌ها رفته و با پرچم کشور خودشان می‌بردند و معلوم نمی‌شد که این نفت از ایران آمده است.

وی تاکید کرد: کشور ما تجربه‌های زیادی در زمینه تحریم داشته و راه حل آنها را می‌داند.

وی با بیان اینکه بحث تحریم جدی نبوده و راه حل‌های مختلفی دارد، گفت: مگر همین الان پول به خارج نمی‌فرستیم، صرافی‌ها با ارتباطاتی که در خارج کشور دارند به راحتی پول به آنجا می‌فرستند.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی تاکید کرد: کشوری که دارای ظرفیت‌های فراوان است به راحتی تسلیم تحریم‌ها نمی‌شود.

 

 

*  3 دلیل فنی شکست طرح تحریم نفتی ایران از سوی غرب

 

یک کارشناس مسائل انرژی گفت: به سه دلیل فنی و کارشناسی، تحریم نفتی ایران از سوی اروپا و آمریکا طرحی ناممکن و بی‌اثر خواهد بود.

علیرضا پیمان‌پاک در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به تحریم های غیرقانونی جدیدی که از سوی آمریکا اعمال شده است گفت: در ابتدا باید گفت چندین سال است که به دلایلی از جمله مشکلات مالی خرید نفت ایران از سوی کشورهای اروپایی کاهش پیدا کرده است و به تبع آن محصولات تولیدی آنها نیز با کاهش روبه رو بوده و از طرفی نیز ایران هرگز نفت خود را به کانادا و آمریکا نفروخته است بنابراین مشکلی از این جهت نمی تواند برای ایران ایجاد شود.

این کارشناس انرژی خاطرنشان کرد: درحال حاضر ایران عمده نفت تولیدی خود را به کشورهای آسیایی و جنوب شرقی آسیا صادر می کند.

وی با اشاره به اینکه تحریم های جدید کمترین تاثیر را می تواند در مباحث فروش نفتی ایران بگذارد تصریح کرد: در دنیا دوبحث وجود دارد که یکی مباحث فنی مربوط به پالایشگاه ها است به طوری که هر پالایشگاه براساس خاصیت نفت یک کشور طراحی و بنا می شود بنابراین از نظر فنی اگر یک پالایشگاه بخواهد از نفت یک کشور مشخص استفاده نکند باید هزینه های بسیار سنگینی را انجام دهد تا شیوه فنی پالایشگاه را تغییر دهد.

پیمانپاک خاطرنشان کرد: نکته بسیار مهم دیگر آن است که هیچ کشوری حاضر نیست تنها به نفت چند کشور خود را محدود کند و همیشه از یک سبد نفتی استفاده می کند که هم اکنون نفت ایران در غالب کشورها در سبد نفتی آنها حضور دارد به همین دلیل به طور کلی عاقلانه نیست که کشوری خود را محدود به نفت یک کشور خاص کند.

این کارشناس انرژی گفت: نکته ای که در خصوص فروش نفت ایران بسیار مهم است و شرکت ملی نفت به هیچ عنوان به روی آن تمرکز نمی کند مباحث مربوط به نحوه دریافت پول فروش نفت ایران است که لازم است مسئولان برای آن راه حلی بیاندیشند.

 

 

* ایران کشور مقاوم در شرایط سخت است/اروپا از تحریم نفت ایران ترسید

 

یک کارشناس مسائل اقتصادی با تأکید بر اینکه در صورتی که تحریم نفتی علیه ایران اجرا می‌شد کشور‌های اروپایی ضرر بیشتری می‌کردند، گفت: دلیل عدم پذیرش تحریم از سوی برخی شرکتها نیاز آنها به نفت ایران و متضرر شدن آنها در صورت تحریم بود.

شاهین شایان آرانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی فارس در خصوص طرح تحریم نفتی از سوی اتحادیه اروپا و عدم پذیرش آن در این اتحادیه اظهار داشت:‌ اثر گذاری تحریم نفتی بر روی کشور ها یک امر طبیعی است ولی اگر بخواهند این تحریم ها را اعمال کرده و مانعی در فروش نفت ایران ایجاد کنند بر روی قیمت نفت اثر می‌گذارد.

وی با اشاره به اینکه اجرای چنین تحریمی از سوی اتحادیه اروپا به ضرر کشورهای وارد کننده نفت که همان کشور هایی هستند که قصد تحریم نفتی ایران را دارند، خواهد بود، گفت: اثری که این تحریم بر روی ایران خواهد داشت از نظر درآمد های ارزی است.

این کارشناس مسائل اقتصادی در خصوص دلیل عدم پذیرش تحریم نفتی علیه ایران در اتحادیه اروپا بیان کرد: دلیل اصلی این مسئله که تحریم نفتی ایران رأی لازم را برای اجرا بدست نیاورد این بود که، دیدند ضرری که با این اقدام به خودشان وارد می‌شود بیشتر است. آنها می خواستند ایران را از این طریق تحت فشار قرار دهند ولی با تحریم نفت خودشان ببشتر ضرر می‌کنند.

شایان خاطر نشان کرد: این اقدام به همه ضرر می‌رساند و فایده‌ای برای کسی نخواهد داشت. ایران به شرایط سخت عادت و تمرین لازم را دارد ولی این کشورهای اروپایی هستند که در دوران سخت دچار مشکل می‌شوند.

وی گفت: همچنین، معتقدم این حرکت غلط بوده و کشور های اروپایی نیز به این نتیجه رسیدند که اقدام خوبی نیست و وقتی زوایای منفی و مثبت این کار را کنار هم قرار دادند، متوجه شدند که مضرات این کار برای آنها بیشتر است اما امریکا به دلیل اینکه خیلی به نفت ایران نیاز ندارد به اروپایی ها فشار می‌آورد ولی اروپایی‌ها به دلیل نیازشان این مسئله را نپذیرفتند.

وی در پایان با تأکید بر اینکه تحریم نفتی ایران کار آسانی نیست و اگر رخ دهد خود اروپایی‌ها ضرر بیشتری می‌کنند، تصریح کرد: با توجه به وضعیت اقتصادی اروپا و امریکا که دچار مشکل است با این اقدام دچار تلاطم شدیدی می‌شوند. همچنین، برخی موافقان تحریم نفتی ایران انتظار دارند عربستان کمبود نفت را جبران کنند ولی چنین چیزی امکان ندارد و خود عربستان نیز در حال حاضر دچار مشکل است.

 

 

* تحریم تیغ دولبه است؛ اروپا با طناب پوسیده انگلیس به چاه نرود

 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با توصیه به کشورهای اروپائی که با طناب پوسیده انگلیس به چاه تحریم نروند، گفت: تحریم تیغ دولبه‌ای است که خود اروپائیان از آن بیشتر زخم خواهند خورد.

حشمت ‌الله فلاحت‌پیشه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، با اشاره به بی‌اثر بودن تحریم‌های اخیر اتحادیه اروپا، اظهار داشت: ما هیچ‌وقت از تحریم استقبال نکردیم ولی این عدم استقبال از تحریم به معنای دست بسته بودن در مقابل تحریم‌ها نیست.

وی افزود: هیچ کشوری در دنیا به اندازه جمهوری اسلامی ایران تحریم‌ها را تحمل نکرده و همواره سعی کرده‌ایم در تمامی موارد تحریم‌ها را بی‌اثر کنیم.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: قطعاً با وجود تحریم‌ها هزینه‌های اقتصادی افزایش پیدا می‌کند، اما در طرف مقابل خود اروپائیان و شرکت‌های اروپایی نیز بی‌اثر از این تحریم‌ها نیستند.

وی افزود: از سال 1995 میلادی تا زمانی که در دور جدید تحریم‌ها آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها با هم همراه شدند، حدود 10 سال شرکت‌های آمریکایی همواره منتقد دولت آمریکا بودند، مبنی بر اینکه دولت آمریکا با سیاست‌ها تحریمی خود دست شرکت‌های کشور خود را در مقابل شرکت‌های اروپایی بسته است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: در تحریم‌های اخیر اتحادیه اروپا نیز شرکت‌های اروپایی بیشترین زیان را می‌بینند و قطعاً در این تحریم‌ها دچار مشکلاتی هستند.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: همچنین جمهوری اسلامی ایران سعی کرده است که بخشی از این تحریم‌ها را پیش‌بینی و با آن مقابله کند.

وی ضمن اشاره به تحریم‌های مالی و بانکی ایران، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران هم‌اکنون در اوج تحریم‌های بانکی قرار دارد اما حدود سه سال است که ایران از حوزه دلار خارج شده است و عملاً سیاست‌های بانکی ما با دلار انجام نمی‌شود، ضمن آنکه حدود دو سال است که از حوزه یورو نیز خارج شده‌ایم.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: در حال حاضر بخش اعظمی از ذخایر کشور به طلا و یا سایر ارزهایی که در مقابل تحریم‌های موجود آسیب‌پذیر نیستند، تبدیل شده است.

وی با اشاره به اینکه تحریم‌ها تیغ دولبه است، اظهار داشت: این بدان معنا است که از یک طرف با تحریم‌ها شاید آسیبی کوچک به ایرانوارد شود اما از طرف دیگر خود کشورهای اروپایی نیز با مشکلاتی مواجه خواهند شد.

 

* اروپائیان با طناب پوسیده انگلیس به چاه نروند

 

وی خاطرنشان کرد: ‌ما به تمامی کشورها توصیه کردیم که کشورهای اروپایی با طناب انگلیسی‌ها به چاه نروند؛ انگلیسی‌ها همواره هر جایی را که استعمار می‌کردند پس از خروج، آنجا را تخریب می‌کردند تا هیچ امکان بهره‌برداری برای دیگران حتی برای کشورهای غربی فراهم نشود.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: انگلیسی‌ها در قبال ایران نیز همان سیاست قبلی را پیاده می‌کنند و برخی کشورهای اروپایی را به همراهی خود درآوردند، اما بعد همین کشورهای اروپایی بودند که سفرای خود را بازگرداندند.

به گزارش فارس این اقدام سابقه‌ای تکراری در تاریخ ایران اسلامی دارد و در سال 67 پس از حکم تاریخی امام خمینی(ره) مبنی بر مهدورالدم بودن سلمان‌ رشدی ملعون، کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفرای خود را از ایران خارج کردند که با بی محلی تمام از سوی جمهوری اسلامی ایران مواجه شده و پس از مدتی با حقارت تمام و بدون هیچ دعوتی از جانب ایران به کشور بازگشتند.

بار دیگر هم پس از اعلام رای دادگاه میکونوس در سال 76 بود که ایران در اعتراض به رأی دادگاه، سفیر خود را از آلمان فراخواند و اقدام متقابل آن توسط آلمان منجر به این شد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا باز هم بدون توجه به نتیجه اقدام مشابه‌شان در 9 سال قبل، سفرای خود را از ایران فراخواندند که در اینجا مقام معظم رهبری، مسئولین کشور را به رعایت مثلث سیاست خارجی جمهوری اسلامی مندرج در قانون اساسی که بر پایه سه عنصر «عزت»،«حکمت»و«مصلحت» استوار شده است، ملزم کردند و این‌گونه بود که باز هم سران کشورهای غربی با بی محلی از جانب جمهوری اسلامی مواجه شدند و پس از گذشت 6 ماه و روی کار آمدن دولت محمد خاتمی، خودشان با حقارت تمام طرح آشتی را برای برگشت به ایران مطرح کردند که با این واکنش رهبر انقلاب مواجه شدند:«کسانی که می‌خواهند به عنوان یک حرکت آشتی جویانه برگردند، مانعی ندارد، خودشان رفته‌اند،خودشان هم بر می‌گردند. دیدند که رفتنشان هیچ اهمیتی ندارد؛ اما در رفتن سفرای ایران به کشورهای آنان هیچ عجله‌ای نباید بشود.» و همچنین رهبر انقلاب به مسئولین وزارت خارجه تاکید کردند که سفیر آلمان را برای مدتی حتی اگر التماس هم کردند به کشور راه ندهند.

 

* از تنگستان تا مرصاد دست انگلیسی‌ها به خون جوانان ایرانی آلوده است

 

این نماینده مجلس در ادامه با اشاره به اینکه نوع رابطه ما با کشورهای اروپایی و انگلیس متفاوت است، خاطرنشان کرد: انگلیسی‌ها از نظر فرهنگی سابقه منفی در ایران دارند، از تنگستان تا مرصاد دست انگلیسی‌ها به خون جوانان ایرانی آلوده است؛ آنها در آن زمان با سیستم‌های استعماری و در زمان دوران دفاع مقدس نیز با تجهیز عراق به سلاح‌های شیمیایی عملاً از مباشران جنگ علیه ایران بودند.

فلاحت‌پیشه ادامه داد: کشورهای اروپایی باید این موضوع را دریابند و با سیاست‌های تحریم همراه نباشند؛ تحریم بانک مرکزی و خروج سفارتخانه‌های اروپایی از سیاست‌های انگلیسی‌ها است و آنها در نظر دارند پرونده ما را ذیل ماده 41 فصل هفتم تحریم دیپلماتیک بررسی کنند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: در شورای امنیت سازمان ملل متحد، فضا، محیطی روانی است و مصادیق منفی به حدی که آنها اعلام می‌کنند در ایران اصلاً وجود ندارد، بنابراین کشورهای اروپایی باید واقع‌گرایانه به این موضوع توجه کنند.

 

* بررسی پرونده جنایات انگلیس در جلسه یک‌شنبه کمیسیون امنیت ملی

 

فلاحت‌پیشه خاطرنشان کرد: همچنین در قضیه انگلیس یکشنبه هفته آینده پرونده اروپائیان در جنگ شیمیایی بررسی خواهد شد و این پرونده‌هایی است که می‌تواند حکم علیه آنها صادر شود.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه چندی پیش نیز حکم علیه هلندی‌ها به دلیل تجهیز صدام در دوران دفاع مقدس صادر شد، گفت: در دوران دفاع مقدس نیز بسیاری از کسانی که جانباز و شهید شدند با رآکتورهای شیمیایی انگلیسی‌ها شهید و جانباز شدند.

 

 

* خودکفایی ۷۵درصدی ساخت تجهیزات نفتی/ارائه طرح "ترمیم تحریم" به وزارت نفت

 

دبیر انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی با اشاره به خودکفایی ۷۵ درصدی در ساخت تجهیزات نفتی، گفت: امکان تأمین تمام نیاز صنایع کشور به تجهیزات به ویژه در طرحهای نفتی فراهم است.

محمدرضا پویش‌من در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به خودکفایی 85 درصدی تولید تجهیزات نیرو در کشور اظهار داشت: در هیچ جای دنیا این خودکفایی به ۱۰۰ درصد نمی‌رسد و حتی آمریکا به عنوان کشوری پیشرفته در ساخت تجهیزات حوزه نیرو نسبت به تولید تمام این وسایل اقدام نمی‌کند و بخشی از نیاز خود را از طریق واردات تأمین می‌کند.

وی افزود: در ساخت تجهیزات نفتی نیز خودکفایی 75 درصدی را داریم و با وجود واردات برخی تجهیزات با کیفیت پایین از چین، هند و کره امکان تولید این تجهیزات با کیفیت بالا در کشور وجود دارد.

 

* تدوین طرح "ترمیم آثار تحریم"

 

پویش‌من با اشاره به تهیه طرحی با عنوان "ترمیم آثار تحریم" توسط انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی گفت: این طرح پس از تصویب در هیئت مدیره انجمن، به وزارت نفت ارائه خواهد شد تا با تغییر در نگرش‌ها امکان استفاده از همه توانمندی داخل کشور فراهم شود.

وی توضیح داد: در این طرح عنوان شده که امکان تأمین نیاز طرح‌های صنعتی و نفتی کشور از طریق تولیدات داخل فراهم است و هیچ نگرانی از این بابت وجود ندارد.

دبیر انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی تأکید کرد: با مدیریت صحیح می‌توان از همه پتانسیل ساخت داخل استفاده کرد و مشکلی در طراحی، ساخت و راه‌اندازی تجهیزات صنعتی به ویژه در میادین نفتی نخواهیم داشت.

وی تصریح کرد: در این طرح بر سه اصل قیمت سخاوتمندانه، زمان منصفانه و کیفیت شرافتمندانه تأکید شده که با توجه به این اصول هیچ مشکلی در تأمین تجهیزات صنعتی مورد نیاز کشور نخواهیم داشت.

 

* بومی‌‌ سازی ساخت تجهیزات نفتی در کشور

 

پویش‌من با اشاره به یکی از نمونه‌های داخلی سازی تجهیزات صنعت نفت اظهار داشت: سال گذشته یکی از شرکت‌های نفتی نیازمند سازه‌ای به نام "پونی‌بیس" برای نصب زیر دریل‌های حفاری بود که از این وسیله تنها یک نمونه قبل از انقلاب به کشور وارد شده بود.

وی ادامه داد: این نمونه ساخت آمریکا بود و در جزیره خارک مورد استفاده قرار دارد که تولید‌کنندگان داخل توانستند با امضای قرارداد 8 ماهه نسبت به تولید آن اقدام کنند.

به گفته وی تولید این دستگاه در کشور 5 میلیون دلار ارزآوری به همراه دارد.

 

* تعدیل سود اوراق مشارکت در جهت ترغیب خریداران

 

دبیر انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی با اشاره به برخی اقدامات جهت تسریع در فعالیت میادین نفتی مشترک اظهار داشت: اقدامات وزیر نفت در این جهت و حرکت به سمت استفاده از منابع مالی داخلی، به نفع تولید‌کنندگان کشور است.

وی افزود: در جلسه‌ای با وزیر نفت مطرح کردیم که برای ترغیب بیشتر مردم به خرید اوراق مشارکت طرح‌های نفتی بهتر است سود این اوراق از 17 درصد به 22 درصد افزایش یابد تا پول‌‌های سرگردان از بازار طلا و ارز به سمت این پروژه‌ها هدایت شود.

پویش‌من ادامه داد: در صورت افزایش سود اوراق مشارکت 500 میلیارد تومانی صنعت نفت، مردم استقبال بیشتری از خرید این اوراق خواهند داشت.

 

 

* تحریم نفت ایران بحران مالی کشورهای بدهکار اروپا را تشدید می‌کند

 

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران با تأکید بر اینکه در حال حاضر تحریم نفتی ایران عملی نیست،گفت: تحریم نفتی ایران قیمت جهانی نفت را افزایش می‌دهد و برای برخی کشورهای اروپایی مثل ایتالیا، اسپانیا و یونان که مشکلات داخلی دارند کار را سخت‌تر می‌کند.

پدرام سلطانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در پاسخ به این سؤال که آیا ممکن است تحریم نفتی ایران باعث کاهش عرضه و افزایش قیمت شود، گفت: اگر بخواهیم انتزاعی نگاه کنیم 2.2 میلیون بشکه نفت ایران را برخی تولید کنندگان حاشیه خلیج فارس می‌توانند تأمین کنند همانطور که نفت لیبی را تأمین کردند و اتفاق خاصی در بازار نیفتاد اما باید توجه داشته باشیم که بازار نفت براساس عرضه و تقاضا دست خوش تغییر قیمت نمی‌شود، بلکه پیش‌بینی‌های سوداگرانه و شاخص‌هایی نظیر نرخ رشد پایین آمریکا، افزایش بیکاری در غرب و همچنین بحران‌های مالی غرب بر قیمت نفت تأثیرگذار هستند، حتی در زمانی که قیمت نفت تا 147 دلار هم رسیده بود تولید کنندگان اعلام کرده بودند کمبودی در این زمینه وجود ندارد.

وی افزود: واقعیت این است که معامله کاغذی نفت 4 برابر معامله واقعی است و اگر بخواهند نفت ایران را تحریم کنند و حتی اگر عربستان بخواهد این کمبود را جبران کند هم احساس نگرانی در بورس‌های جهان قیمت را بالا می‌برد.

عضو هیئت رئیسه اتاق ایران گفت: پالایشگاه‌های دنیا برای هر گونه نفتی ساخته نشده‌اند که اگر نفت ایران نبود، نفت کشور دیگری را بخرند بلکه برخی از پالایشگاه‌ها در سطح دنیا فقط برای نفت ایران تنظیم شده‌‌اند.

این کارشناس نفتی با تأکید بر اینکه تحریم نفت ایران در حال حاضر عملیاتی نیست، اما ما باید برای چند ماه آینده برنامه مدون و مناسب داشته باشیم، اظهار داشت: یکی از دلایل اینکه تحریم نفت ایران در اتحادیه اروپا به نتیجه نرسید این بود که برخی کشورهای اروپایی نظیر ایتالیا، اسپانیا و یونان که مشتری‌های ثابت نفت ایران هستند با بحران‌های داخلی مواجهند و اگر بخواهند فروشنده خوبی مثل ایران را از دست بدهند مشکلات آنها چند برابر می‌شود و حتی ممکن است به تغییرات جدی در نظام سیاسی و اقتصادی آنها منجر شود.

سلطانی گفت: با تمام این دلایلی که ذکر شد اما نباید به موضوع تحریم نگاه یکطرفه داشته باشیم و بگوئیم آنها هیچ کاری نمی‌توانند بکنند، چرا که در اقتصاد و سیاست همواره دو کفه هزینه و منافع وجود داشته است و کشورها سعی می‌کنند که توازن بین این دو کفه را ایجاد کنند.

وی افزود: در شرایط فعلی چین و روسیه بیشترین حمایت را از ایران می‌کنند و این موضوع بر می‌گردد به اینکه اینها بیشتر دنبال منافع خودشان هستند لذا لازم است دولتمردان ما در این مسائل هوشمندانه عمل کنند و برنامه‌ریزی مناسبی در دیپلماسی انرژی ایران برای سه، چهار ماه آینده داشته باشند، چرا که روسیه به عنوان بزرگترین تولید کننده نفت ممکن است تغییر مسیر دهد و یا چین ممکن است اتفاقی بیفتد و به سمت عربستان سوق پیدا کند.

سلطانی ادامه داد:البته همه اینها حدس و گمان است اما ما باید هوشمندی لازم را داشته باشیم و همانطور که امروز این تحریم‌ها تأٍثیرگذار نیست طوری فضا را مدیریت کنیم که در چند ماه آینده هم تحریم نظام سلطه بر علیه ایران بی‌‌تأثیر باشد.

 

 

* دست پُر ایران برای مقابله با تحریم‌کنندگان/خودمان دنبال توقف خام‌فروشی نفت هستیم

 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اعلام اینکه آرزو می کنیم روزی برسد که هیچ نفت خامی صادر نکنیم گفت: دست ایران برای مقابله با تحریم‌کنندگان پُر است.

عباسعلی نورا در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در مورد تحریم‌های اقتصادی علیه ایران گفت: تحریم‌ها در سه نمونه توسط آمریکا و کشورهای همپیمان آنان اعلام می‌شود که مغایر قوانین بین‌المللی است، به گونه‌ای که حتی در شرایط جنگ نیز بانکهای مرکزی کشورها تحریم نمی‌شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی یادآور شد: عده‌ای به بهانه های بچه‌گانه می خواهند بانک مرکزی جمهوری اسلامی را تحریم کنند و با این بهانه که بانک مرکزی عملیات بانکی انجام می‌دهند، در حالی که این یک بهانه بنی‌اسرائیلی بیش نیست.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه تأکید کرد: تحریم بانک مرکزی در شأن آمریکا نیست و جایگاه آن کشور را دچار خدشه می‌کند و همچنین در امنیت بین‌الملل اختلال ایجاد می‌کنند که نشان می‌دهد آمریکایی‌ها از هر گونه ابزار زور علیه دیگران استفاده می‌کنند و هیچ قانونی برای آنها محترم نیست.

نورا افزود: تحریم نفت گرچه شاید در کوتاه مدت به ما آسیب بزند، اما در نهایت به نفع جمهوری اسلامی است، چون یکی از اهداف استراتژیک بلند‌مدت جمهوری اسلامی این است که نفت خام نفروشیم، بلکه از ارزش افزوده آن استفاده کرده و فرآورده‌های با ارزش نفتی صادر کنیم.

نورا تأکید کرد: خودم عضو کمیسیون برنامه بودجه هستم و همیشه آرزو داشتم که نفت خام صادر نکنیم و امیدوارم این فشار‌ها باعث شود به اجبار به جای فروش نفت خام از طریق صادرات فرآورده‌های نفت درآمد کسب کنیم.

 

* تحریم به زیان فضای اقتصاد جهانی

 

نورا تأکید کرد: تحریم از منظر دیگر به ضرر فضای بین‌المللی اقتصاد به ویژه در شرایط رکود اقتصاد جهانی است، چون هزینه بالاسری و قیمت‌های جهانی را تحت تاثیر می‌گذارد، به رکود بین‌المللی دامن می‌زند و آسیب بیشتری نصیب اقتصاد غرب به آمریکا می‌کند.

وی افزود: تحریم‌ها از طرفی برای کشورهای توسعه یافته نیز باعث افزایش قیمت و برای کشورهای در حال توسعه باعث افزایش قیمت محصولات می‌شود و آسیب بیشتری به اقتصاد جهانی وارد می‌کند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه افزود: وارد شدن آسیب به قدرت خرید مردم در کشورهای پیشرفته باعث می‌شود، ملت‌های آنها بیدار‌تر و تکلیف حاکمیت‌شان را روشن کنند.

نورا بیان داشت: قسمت سوم تحریم‌ها تحریم برخی از مقامات است که در هیچ جای دنیا سابقه ندارد که فردی را بی گناه مجازات کرده و تحریم کنند، چون فردی که در یک حاکمیت قرار دارد و اگر اظهار ‌نظری علیه کشور دیگری انجام شده باشد، نباید مورد تحریم قرار گیرد و اینها دروغ می‌گویند که قانون‌مدار و تابع حقوق بشر و حقوق شهروندی هستند، چون به راحتی عده‌ای از شهروندان جمهوری اسلامی را بدون دلیل، تحریم کرده‌اند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه تأکید کرد: عمل آمریکایی‌ها و غربی‌ها با شعارهایی که در مورد حقوق بشر می‌دهند، در تعارض قرار دارد و همین رویه‌های غلط دو گانه و تفکر تبعیض‌آمیز باعث شده مردم کشورهای غربی بیدار شده و آنها از تحریم ایران جواب منفی می‌گیرند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در مورد اهمیت نفت خاورمیانه در اقتصاد دنیا گفت: شکی نیست که با تحریم نفت ایران به بحران جهانی دامن زده می‌شود و لطمه بیشتری به کشورها وارد می‌شود و رکود اقتصادی دنیا با تحریم نفت تداوم می‌یابد.

وی تأکید کرد: در کشورهای در حال توسعه نیز از افزایش قیمت کالاها و محصولات رنج می‌برند، گرچه غربی‌ها و آمریکا به برخی از کشورهای مزدور خود در منطقه دل‌بسته‌اند که قدری از کمبود نفت را برای آنها جبران کنند، اما این کشورها نیز بدانند اگر علیه جمهوری اسلامی با غربی‌ها هم‌پیمان شوند، جمهوری اسلامی حق برخورد با آنها را برای خود محفوظ می‌دارند و هیچ دلیلی ندارد که به راحتی از آنها بگذریم.

وی افزود: جمهوری اسلامی هر حقی را برای خود مسلم می‌داند و برخی از کشورهایی که بخواهند خیانت کنند مطابق با آن برخورد می‌شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در مورد کشورهای جهان اسلام گفت: جهان اسلام به سه گروه تقسیم شده‌اند که یک گروه به قول ما انتفاضه در آنها عملیاتی شده و حاکمیت مردم در آن غالب شده است، اما هنوز ثبات ندارند و انتظار ما این است وحدت را حفظ کنند. یک سری از کشورها نیز برخی حاکمان دست نشانده برگرده مردم سوار هستند و به زور حاکمیت می‌کنند که انتظار همکاری از سوی آنها نیست و تکلیف آنها مردمشان روشن می‌کنند و اگر بخواهند آینده خود را تیره نکنند، باید به نظر مردم تن دهند.

نورا افزود: دسته سوم کشورهای بی‌طرف در جهان اسلام هستند که تعداد آنها زیاد بوده و انتظار فوق‌العاده‌ای از آنها می‌رود که باید برای مردم مسلمان خود کاری بکنند و هر ضربه‌ای که به کشورهای مسلمان وارد می‌شود، آنها نیز مسئول هستند و در اسلام اگر یک مسلمان ظلم ببیند، نباید دیگر مسلمانان سکوت کنند، بلکه در مقابل آن مسئول اند و اسلام قبول نمی‌کند یک مسلمان شاهد ظلم دیگران بر مسلمانان شود این کشورها باید وظیفه خود بدانند که دست ظالمان را از کیان اسلامی بچینند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه خاطر نشان کرد: پیام اصلی به مردم مسلمان کشورهای دیگر است. مردمی که دنبال اعمال حاکمیت خود هستند، باید با کشورهای اسلامی برادرانه در کنار هم باشند و هر اقدامی را که غیر مسلمانان برای فشار آوردن بر مسلمانان در پیش می‌گیرند، باید با آن مقابله کنند.

نورا تأکید کرد: بخش عمده نفت و گاز دنیا در خاورمیانه و کشورهای مسلمان جای دارد و هر گونه خدشه‌ای به امنیت خاورمیانه قیمت نفت را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

 

* تشکیل "اتاق فکر" مقابله با تحریم/توقف تدریجی صادرات 18درصدی نفت به اروپا

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اعلام اینکه تنها 18 درصد نفت ایران به اروپا صادر می شود که می توان به مرور کشورهای جایگزین برای آن پیدا کرد گفت: برای مقابله با تحریم‌ها باید اتاق فکر و مدیریت بحران در کشور تشکیل شود.

فرهاد دلق‌پوش در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس؛ در پاسخ به اینکه هیاهوی تحریم تا چه اندازه می‌تواند بر کشور کارساز باشد و آیا ظرفیت مقابله در کشور وجود دارد، گفت: استراتژی مبارزه با این تحریم‌ها می‌طلبد تا همه نیروهای نظام وارد عمل شوند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: اینجا یک وحدت رویه و انسجام خاص می‌خواهد تا از مسیرهای جدید برای دور زدن و برقراری ارتباط با کشورهایی که نگاه سیاسی همسو دارند استفاده کنیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: روش‌های مختلفی برای دور زدن تحریم‌ها و یا مقابله با آنها در کشور وجود دارد اگر ۱۸ درصد نفت ما به اروپا صادر می‌شود می‌توانیم جایگزین‌هایی به مرور پیدا کنیم.

وی افزود: همچنین همانطور که قبلا هم به مسئولان اعلام کرده‌ام اگر مبادلات اقتصادی ما در جنوب کشور به مشکل برخورد باید ظرفیت‌های شمال کشور را فعال کنیم و باید بازار 400 میلیون نفری حاشیه دریای خزر را تثبیت کنیم تا از این طریق اقدام به مبادلات اقتصادی و تأمین نیازها از این مسیر داشته باشیم.

دلق‌‌پوش گفت: ضمن اینکه با برقراری ارتباط کشورهای با کشورهای آسیایی و جنوب شرقی آسیا و کشف بهترین روش‌ها می‌توان برای مقابله با تحریم استفاده کرد.

 

*تشکیل اتاق فکر و مدیریت بحران برای مقابله با تحریم

 

وی تاکید کرد: اتاق فکر و مدیریت بحران باید برای مقابله با این تحریم‌ها در کشور تشکیل شود و اینجاست که وحدت کلمه و همگرایی برای حفظ کشور و نظام اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: البته همه نیروهای کشور به ویژه مردم ثابت کرده‌اند که در مواقع حساس و خطر انسجام بیشتری دارند.

 

*محرم فرصتی برای فرهنگ‌سازی مقابله با تحریم

 

دلق‌پوش افزود: ایام محرم هم فرصت خوبی است تا بین مردم و مسئولان فرهنگ‌سازی شود که نسبت به مسائل اقتصادی کشور صرفه‌جویی داشته باشند تا این شرایط حساس را سپری کنیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطر نشان کرد: کشور ایران ثروتمند است و اگر مسئولان تدبیر و انسجام داشته باشند ظرفیت مقابله با چنین مواردی در کشور وجود دارد.

 

*انسجام مسولان ضروری است

 

نماینده مردم آستارا در پاسخ به اینکه آیا این ظرفیت در کشور و انسجام بین مسئولان وجود دارد، گفت: ظرفیت‌های کشور فراوان است اما آن چیزی که به تأسی از فرمایشات مقام معظم رهبری مورد انتظار است انسجام و وحدت کلمه بین مسئولان است که باید دقت بیشتری کنند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه گفت: طبیعی است هر تحریمی می‌تواند فشار‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به دنبال داشته باشد زیرا دنیا از طریق روابط، رقابت و برقراری ارتباط گسترده نیازهای خود را تأمین کند اما این نیست که راهی برای مقابله وجود نداشته باشد.

 

 

* انگلیس هیچ گاه شریک تجاری خوبی نبوده/ از 2سال پیش‌ آماده تشدید تحریم بودیم

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه پیش‌بینی مقابله با تحریم‌ها از دو سال پیش در کشور انجام شده است، گفت: کشورها غربی به زودی از موضع تحریم عقب‌نشینی می‌کنند.

شهباز حسن‌پور بیگلری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در پاسخ به اینکه تا چه اندازه ظرفیت‌ مقابله با تحریم‌های مطرح از سوی برخی در کشور وجود دارد، گفت: این تحریم‌ها هیچ تأثیری نخواهد داشت، طی 30 سال گذشته همواره در تحریم بودیم حتی سیم‌خاردار هم به ما نمی‌دادند و همواره این کشورها با ما سر جنگ داشتند.

 

*پیش‌بینی مقابله با تحریم از دو سال پیش

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: با توجه به پیش‌بینی‌هایی که انجام می‌شد کشور ما از 2 سال پیش آماده این تحریم‌ها بوده و مقدمات لازم برای مقابله هم انجام شده است.

حسن‌پور همچنین گفت: حتی پیش‌بینی نیازهای بازار هم شده به طوری که همزمان با اجرای هدفمندی یارانه‌ها اقدام به ذخیره‌سازی اقلام ضروری در کشور شد که با همکاری مردم این ذخیره‌ها همچنان بدون استفاده مانده و آماده تأمین نیازهای احتمالی آینده کشور است.

 

*طرح تحریم نوعی فرافکنی است

 

وی افزود: بیداری اسلامی که در کشورهای منطقه اتفاق افتاده به عنوان زنگ خطر برای کشورهای غربی است و آنها سعی می‌کنند با طرح موضوعات ایران‌هراسی از اتفاقات منطقه کمترین آسیب را ببینند.

حسن‌پور ادامه داد: در طول تاریخ ثابت شده که انگلستان شریک تجاری خوبی برای ما نبوده و طرح موضوع تحریم از سوی این کشور و سایر کشورها به نوعی فرافکنی این کشور در تعطیلی سفارتخانه این کشور است.

 

*ایران آماده برای مقابله با تحریم

 

وی افزود: دانشمندان کشور ما در حال حاضر بیش از هر زمانی آماده هستند تا با ابتکارات و خلاقیت‌های خود با تحریم‌ها مبارزه کنند.

این کشورها فکر می‌کنند ایران کشور 34 ساله گذشته است اما باید به این یقین برسند که امروز کشور ما از هر زمان دیگری انسجام کامل داشته و آماده مبارزه با هرگونه اتفاق علیه کشور است.

 

*کشورهای غربی به زودی عقب‌نشینی می‌کنند

 

وی تأکید کرد: معتقدم به زودی کشورهایی که بحث تحریم را مطرح می‌کنند همچنان که اتحادیه اروپا از موضع خود عقب‌نشینی کرد آنها نیز عقب‌نشینی می‌کنند.

وی افزود: آنها در مقابل دین ما قرار دارند اما ما در مقابل دنیای آنها و تجربه ثابت کرده آنها همواره برای حفظ منافع چهار روزه دنیای خودشان در مقابل ملتی که از یک استدلال ریشه‌ای و عمیق برخوردار است هیچ پاسخی نداشته و عقب‌نشینی می‌کنند.

حسن‌پور گفت: مردم بیدار شده‌اند و کشورهای غیرمتحد متوجه هستند که منافع آنها در کنار انگلیس بودن نیست و آنها همواره با ما خواهند بود.

 

*ناکامی غربی‌ها در منطقه و شکست تحریم

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تأکید کرد: در حال حاضر از کشور مصر به عنوان ایران اسلامی یاد می‌شود و خروج آمریکا از عراق با خفت و خواری و ترک نیروهای انگلستان از افغانستان و نیز اتحاد ملت پاکستان بر علیه آمریکا همه نشانگر این است که سیاست‌های این کشورها در منطقه شکست‌خورده بوده و طرح موضوعات جدید نیز با موفقیت همراه نخواهد بود.

 

*تحریم بانک مرکزی بی‌اثر است

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین تأکید کرد: حتی تحریم بانک مرکزی هم که از سوی آنها مطرح شده کار بسیار اشتباهی است و هیچ جای دنیا سراغ نداریم بانک مرکزی یک کشور را تحریم کنند بنابراین ضمن اینکه تحقق این نوع تحریم‌ها را بی‌اثر و بی‌نتیجه می‌دانم اما دقت و همفکری مسئولان کشور را برای گذشتن با سربلندی از این هیاهو ضروری می‌دانم.

۱۵ آذر ۱۳۹۰ ۱۸:۳۳
فارس |
کد خبر : ۹,۴۱۱

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید