بهره برداری از ۱۲ طرح دریایی و بندری هرمزگان به ارزش ۱۴۰۰ میلیون ریال/ احداث پایانه ترانزیت و صادراتی در بندر شهید رجایی/ احداث ۱۲ پست اسکله شناور گردشگری اجرای ۹ پروژه عمرانی و توسعه ای در بنادر آبادان/ ساخت اسکله های بتنی و شناور در بنادر آبادان/ افزایش ۳ برابری ظرفیت انبارها اقدامات سازمان بنادر، در روزهای اوج شیوع ویروس کرونا قابل تقدیر است/ سازمان بنادر؛ تقویت و توسعه متوازن بنادر کوچک را پیگیری می کند/ سازمان بنادر؛ به خوبی مشارکت و حضور بخش خصوصی در پروژه های بندری را دنبال می کند ۳۰۰ هزار TEU به ظرفیت کانتینری بندر خرمشهر اضافه شد/ رشد ۷۱ درصدی بارگیری کانتینری در بندر خرمشهر/ خارج سازی ۵ فروند شناور مغروقه در اروند و یک فروند در بندر امام(ره) تا پایان سال جاری حرکت های توسعه ای و انقلابی در بنادر کشور صورت گرفته است/ هیچ نشانی از تحریم در بنادر دیده نمی شود/ بندر امام(ره)؛ به یک بندر ترانزیتی و صادراتی تبدیل شده است/ عملکرد سازمان بنادر و بندر امام(ره) در پروژه های شهر - بندر قابل تحسین است طرح های توسعه‌ای و سرمایه گذاری بندرامام(ره) در پیشکرانه، محوطه بندری و پسکرانه در دست اجراست/ ۱۷ پروژه سرمایه گذاری به ارزش ۱۶۰٠۰ میلیارد ریال در حال ساخت و ساز/پیش بینی لایروبی و تعمیق کانال دسترسی خور موسی تا دو ماه آینده/ احداث ۴ ترمینال مکانیزه غلات در بندرامام(ره)/ کاهش توقف کشتی ها از ۵ روز به ۳ روز/ در بندر امام(ره) رسوب کالا نداریم فرصت های مناسبی برای سرمایه گذاری در بنادر وجود دارد/ پیشرفت مطلوب بنادر ایران با توجه به شرایط تحریمی کشور/ ضرورت تکمیل زنجیره حمل و نقل دریایی برای حمایت از سرمایه گذاران آزاد سازی اراضی در مسیر احداث راه دسترسی بندر نوشهر به کمربندی بندر بوشهر؛ آماده پذیرش کشتی‌های ۵۰ هزار تنی است سازمان بنادر؛ با جدیت جذب سرمایه گذاری را دنبال می کند/ بنادر و پسکرانه آن؛ ویژگی های متعددی برای سرمایه گذاران دارد/ بنادر شمالی؛ طی سال های اخیر رشد خوبی داشتند
حمید فرخ نژاد: آبادان فراموش شده است
هفتم دی ماه فیلم سینمایی شب واقعه اکران خواهد شد ولی مراسم معرفی این فیلم به رسانه ها به محلی برای بیان شرایط دشوار شهر بندری آبادان بدل شد.

 

به گزارش سامانه خبری سازمان بنادر ودریانوردی، با حضور عوامل فیلم «شب واقعه» بر سر مزار شهید دریاقلی سورانی در بهشت زهرا (س) اعلام شد: اکران این فیلم‌ سینمایی از 7 دی ماه آغاز می‌شود.

احمد میرعلایی ـ تهیه‌کننده این فیلم ـ در سخنانی گفت:‌ تاخیر اکران «شب واقعه» قطعا حکمتی داشته است و ما باید امروز در این مکان جمع می‌شدیم، در روزهایی که همچنان صدای یاحسین به گوش می‌رسد.

وی خاطرنشان کرد: امروز «دریاقلی» هیچ نیازی به ما ندارد بلکه ما به او نیاز داریم. ما نیاز داریم تا خدا کمک کند مانند این شهید که با تصمیمش حماسه‌ای را رقم زد، ما هم تصمیم‌های درست و آنی که لازم است را بگیریم.

میرعلائی ادامه داد: من از صدا و سیما تقاضا دارم کمک کند تا این فیلم که متعلق به شهید است، خوب دیده شود. «شب واقعه» فیلمنامه خالصانه‌ای دارد که همایون شهنواز آن را نوشته است و در واقع فیلم خوب و جذابی ساخته شده و عوامل آن خون و دل‌های زیادی خورده‌اند.

وی اظهار امیدواری کرد شرایط خوبی برای اکران این فیلم فراهم شود.

مدیرعامل بنیاد سینمای فارابی خاطر نشان کرد: شهید «دریاقلی» یک نفره مقابل لشکر مکانیزه عراق ایستاد. امیدوارم جوانان این فیلم را ببیند و از این کار تاثیر گذار سرمشق بگیرند.

همایون شهنواز ـ نویسنده فیلمنامه «شب واقعه» ـ هم با بیان اینکه همه ما در سینما تنها با عشق کار می‌کنیم ادامه داد:‌ ما هر کاری می‌کنیم برای فرزندان آینده این مملکت است.

وی یادآور شد: «دریاقلی» در ابتدا و قبل از ورودش به ماجرا، اعتقادی به جنگ و ادامه‌ی آن نداشت بنابراین ما خواستیم تاکید زیادی روی رفتارش در آن دوران داشته باشیم و این درسی است که بیاموزیم.

شهنواز به آشنایی‌اش با این شهید اشاره کرد و گفت: من حتی نام دریاقلی را نشنیده‌ بودم. اما بعد از خواندن کتاب «داستان‌های شهر جنگی» حبیب احمدزاده و حضورم در آبادان، بیشتر با این شخصیت آشنا شدم. در یک آخر هفته‌، طرح اولیه این فیلم‌نامه را نوشتم و فکر می‌کردم دریاقلی، رئیسعلی دیگری است.

وی افزود:‌ او شخصی بود که یاقوت درون خودش را نمی‌شناخت و شرایط آن را در موقعیتی گذاشت که جوهر وجودش را نشان داد. باید توجه داشت که این سرزمین هیچ وقت از وجود چنین دلاورانی تهی نخواهد بود.

در ادامه حمید فرخ نژاد که ایفاگر نقش «دریاقلی» در فیلم «شب واقعه» است، گفت: خدا را شکر می‌کنم به واسطه شغلی که داریم، می‌توانیم در افتخارات این مملکت سهیم باشیم و در حافظه ملت ثبت شویم.

وی افزود: مانند هر بازیگری وقتی می‌خواهم کاری کنم به رزومه‌اش مراجعه می‌کنم، دریاقلی ویژگی‌هایی داشت و برای ما درس بزرگی در زندگی است. او سر پل آخر بین مردی و نامردی‌، مردی را انتخاب کرد.

فرخ نژاد در ادامه به وضعیت بد شهر آبادان اشاره کرد و گفت:‌ شهری که دریاقلی در آنجا این حماسه را آفرید و خانواده‌اش و بچه‌های دیگر شهدا در آنجا زندگی می‌کنند، متاسفانه فراموش شده است.

وی ادامه داد: این شهر به لحاظ فرهنگی بسیار بالا بوده و خواهش می‌کنم به احترام خون دریاقلی و سایر شهدا حداقل شهر را به یک روز قبل از آغاز جنگ برگردانند.

سپس، احمد میرعلائی به عنوان مدیرعامل بنیاد سینمای فارابی گفت: به بنیاد شهید پیشنهاد می‌کنم عواید فروش این فیلم را کاملا به بازسازی مراکز فرهنگی آبادان اختصاص دهد و ما هم کمک خواهیم کرد.

به گزارش ایسنا،در پایان این مراسم، محسن صادقی ـ مدیرعامل موسسه جبرائیل فیلم ـ به عنوان پخش کننده «شب واقعه» اظهار کرد: شهید دریاقلی دو غربت داشت یکی در زمان جنگ و یکی هم در زمان بعد از شهداتش که خارج از زادگاه و دور از همرزمانش دفن شده است. ما آمده‌ایم تا از این شهید اجازه بگیریم و او را معرفی کنیم.

وی افزود: برنامه‌های خوبی برای اکران این فیلم تدارک دیده شده که از هفت دی ماه آغاز می‌شود.

در این مراسم، حبیب احمدزاده‌، محسن قهرمانی‌، علیرضا سربخش،‌ جعفر گودرزی و .. حضور داشتند.

به گزارش ایسنا، فیلم «شب واقعه» بخشی از زندگی شهید دریاقلی سورانی را به تصویر می‌کشد که در جریان حمله عراقیها به ایران، مسیر عملیات نیروهای بعثی برای اشغال آبادان را متوجه می‌شود و این موضوع را گزارش می‌دهد و به این ترتیب خوزستان را از اشغال در آبان ماه 59 نجات میدهد.

«شب واقعه» به کارگردانی شهرام اسدی در 10 رشته نامزد دریافت جایزه از بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر شد و به این ترتیب رکورد نامزدی در رشته‌های مختلف از جمله، بهترین فیلم، کارگردانی، بازیگری، فیلمبرداری و شش رشته دیگر را از آن خود کرد.

موضوع این فیلم از این قرار است که چهل روز بعد از آغاز جنگ تحمیلی ، دریاقلی که یک اوراقچی ماشین است پس از آن که خانواده‌اش را از آبادان خارج می کند به مغازه اوراق فروشی خود در حاشیه بهمن شیر برمی‌گردد و در این بازگشت درگیرحوادثی می‌شود که مسیر داستان را شکل می‌دهد.

در «شب واقعه» به جز فرخ‌نژاد، لادن مستوفی و حبیب دهقان‌نسب بازی کرده‌اند.

 

۲۱ آذر ۱۳۹۰ ۱۲:۱۷
pmo |
کد خبر : ۹,۵۲۶

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید