شرایط ورود کشتی به تسهیلات بندری در آبهای تحت حاکمیت جمهوری اسلامی ایران

1ـ دارا بودن گواهینامه بین المللی امنیت کشتی معتبر موقت یا دائم (ISSC ) که نام مقام صادر کننده گواهینامه در آن ذکر شده باشد

2ـ تکمیل فرم امنیتی اعلام ورود کشتی(Ship Security Pre-arrival Form )  حداقل 24ساعت پیش از ورود به بندر که می باید شامل اطلاعات ذیل باشد :

  • اعلام مشخصات اولیه کشتی مانند نام کشتی ، کشور صاحب پرچم ؛ شماره آیمو کشتی و ...
  • ارسال لیست آخرین ده بندر قبلی که کشتی پیش از ورود به بندر به آن بنادر سفر داشته است .
  • ارائه لیست اسامی و مشخصات سرنشینان غیرمجاز در کشتی ( در صورت حضور این گونه افراد در کشتی

ـ اعلام سطح امنیتی جاری کشتی و سطح امنیتی کشتی طی آخرین 10 بندری که به آنها سفر داشته و در آن فعالیت نموده است

4ـ ارائه گزارش های مربوط به هر گونه رویداد امنیتی که کشتی پیش از ورود به بندر مقصد داشته است .

5ـ اعلام هرگونه اقدام امنیتی خاص یا اضافی که کشتی در یکی از بنادر قبلی که به آنجا رفته انجام داده و منجر به تنظیم اظهار نامه امنیتی (DoS ) و یا اجرای تعامل و توافقات تضتفی بین کشتی با تسهیلات بندری در یک چارچوب زمانی شده است .

6ـ تایید این مطلب که روال های امنیتی در کشتی در زمانی که در یک مقطع زمانی طی 10 سفر قبلی خود با کشتی دیگری تعامل داشته برقرار بوده است.  تعامل با کشتی هایی کــــه دولت صاحب پرچم آن جزء دولتهای متعاهد کنوانسیون سولاس نمی باشد و یا کشتیهایــی که دولت صاحب پرچم آن جزء دولتهای متعاهد بوده ولی اجرای الزامات کد امنیتی از آنها خواسته نشده از جمله این نمونه است .

ـ در مواقعی که کشتی حامل افراد نجات یافته از دریا و یا کالایی گرفته شده از آب باشد ، کلیه اطلاعات لازم در خصوص شناسایی و تعیین هویت اشخاص و مشخصات کالا می باید به فوریت تعیین و ماحصل آن بعنوان اقدامات امنیتی تلقی گردد . این اقدامات نباید مانع از به تاخیر انداختن عملیات انتقال افراد مضطر در دریا به نقطه ایمن و سرپناه شود .

8ـ ارائه لیست اسامی خدمه کشتی (کرو لیست) در صورت اعلام افسر امنیتی تسهیلات بندری

تبصره : فرمانده یا افسر امنیتی کشتی می باید اطلاعات فوق را از طریق نمابر و یا ایمیل ستاد استانـــــی امنیت دریانوردی که تسهیلات بندری مقصد در آن واقع است ( مشخصات تماس با افسر امنیتی تسهیلات بندری مربوطه در سایت آیمو ، بانک اطلاعــات امنیتی ( GISIS ) کشتیموجود و قابل دسترس همگـــان است ) و یا حضورا" از طریق نمایندگی ( Agent) خود در بندر مربوطه به ستاد استانی امنیت دریانوردی ارائه نماید .

 

بنادر مشمول کد ISPS در آبهای تحت حاکمیت جمهوری اسلامی ایران

ستاد مرکزی امنیت دریانوردی ، مستقر در اداره کل حراست سازمان بنادر و دریانوردی ، در سال 1382 و حدود یک سال پیش از آن که اجرای مقررات آیین نامه امنیت بین المللی کشتی و تسهیلات بندری (ISPS CODE )‌ جنبه الزامی به خود گیرد موفق شد که با اجرای بیش از 20 ماموریت استانی در محدوده نوار ساحلی جنوب و شمال کشور ، تمامی بنادر و اسکله هایی را که می باید در انطباق با مقررات آیین نامه یاد شده قرار گیرند شناسایی و بر طبق همان مقررات ، ارزیابی های امنیتی را به پایان رسانده و پلانهای ( طرح های ) امنیتی مربوطه در انطباق با مفاد آیین نامه تهیه و تدوین نماید که نهایتا" جهت پیاده سازی دقیق به تمامی تسهیلات بندری مرتبط ابلاغ گردید .

شایان ذکر است که طرح های امنیتی تسهیلات بندری و اسکله های مشمول ISPS،  در سال 1394مورد آخرین بازنگری و اصلاحات لازم قرار گرفت و نتیجه از طریق سایت GISI و برای استفاده همگان به سازمان بین المللی دریانوردی IMO رسماٌ اعلام شد.

برای کسب اطلاع بیشتر و دقیق تر از مشخصات بنادر ایرانی مشمول مقررات امنیت دریانوردی به نشانی اینترنتی ذیل مراجعه فرمایید و با ورود به گزینه " ایران " ، اسامی تسهیلات بندری و اسکله های مشمول ISPS، مختصات جغرافیایی و نوع کاربری آنها و دیگر اطلاعات لازم و از جمله مشخصات تماس افسران امنیت تسهیلات بندری و جانشینان آنان و نقطه تماس ملی را مشاهده خواهید نمود.

https://webaccounts.imo.org/Common/WebLogin.aspx?App=GISISPublic&ReturnUrl=https://gisis.imo.org/Public/ISPS/Default.aspx

توجه: اگر تا کنون برای ورود به GISIS اقدامی نکرده و نام کاربر و شماره رمزی را برای خود مشخص ننموده اید کافی است در باکس چپ صفحه نخست وبسایت سازمان بین المللی دریانوردی(آیمو) در بخش New to GISIS گزینه " ثبت " Register را زده و پس از ثبت نام و درج نام کاربر و رمز مورد نظر که به دلخواه شما خواهد بود، از سایت خارج شده و پیام ارسالی از سوی آیمو را در جعبه پیامهای ایمیل خود مشاهده نموده و مجدداٌ از طریق نشانی اینترنتی بالا وارد سایت آیمو و نرم افزار GISIS شده و با استفاده از نام کاربری و رمز داده شده و به عنوان کاربر عمومیUser Public مشخصات تمامی بنادر جهان و از جمله بنادر مشمول کد ISPS در آبهای تحت حاکمیت جمهوری اسلامی ایران را ملاحظه فرمایید و از اطلاعات مندرج در آن حسب ضرورت بهره برداری نمایید.

 

نقطه تماس ملی امنیت دریانوردی
جمهوری اسلامی ایران
(
ISPS NATIONAL CONTACT POINT )

تلفن : ۰۲۱۸۴۹۳۲۵۴۲
تلفن همراه : 9123842649 0098
نمابر :88651188 21 0098

پست الکترونیکی:
  htavakolikermani@pmo.ir   htavakoli9120@gmail.com

نشانی پستی: میدان ونک ، بزرگراه شهید حقانی ، بعد از چهارراه جهان کودک، انتهای خیابان شهیدی(دیدار جنوبی). برج سازمان بنادر و دریانوردی 

________________________________________________________________________

ستاد مرکزی امنیت دریانوردیISPS
جمهوری اسلامی ایران
(
ISPS CENTRAL HEADQUARTER)

تلفن : ۰۲۱۸۴۹۳۲۵۴۲

تلفن همراه : 09123842649
نمابر :88651188 21 0098

پست الکترونیکی:  htavakolikermani@pmo.ir   htavakoli9120@gmail.com

نشانی پستی: میدان ونک ، بزرگراه شهید حقانی، بعد از چهارراه جهان کودک، انتهای خیابان شهیدی( دیدار جنوبی)، برج سازمان بنادر و دریانوردی