سازمان بنادر و دریانوردی/دریانوردان/سامانه جامع دریانوردان
اداره کل امور دریانوردان و سازمانهای تخصصی بین المللی
اصلاحیه، تغییر فقط ورود نمره شماره ملی های 2649894024 و 2679009746
اداره کل امور دریانوردان و سازمانهای تخصصی بین المللی
select
[ ۲۴ بهمن ۱۳۹۹ ]
اطلاعیه: به اطلاع دریانوردان گرامی می رساند پاسخنامه آزمون های شایستگی دوره بهمن 1399 (دوره 994) منتشر گردید.
صفحه ۱ از ۱۲
اداره کل امور دریانوردان و سازمانهای تخصصی بین المللی

فرایند و نحوه ارسال و پیگیری درخواستهای غیرحضوریفرایند و نحوه ارسال و پیگیری درخواستهای غیرحضوری

برای پیگیری درخواست خود مبنی بر شرکت در آزمونهای دریانوردی و یا صدور اسناد دریانوردی که از طریق دفاتر پست ارسال نموده اید، کد ملی خود و همچنین کد رایانه ایی داده شده را در کادر ذیل وارد نمایید. همچنین می توانید از طریق تلفن گویا به شماره 2-26117241-021 نیز یگیری نمایید.

توجه: با توجه به مشکل فنی این صفحه (که در حال برطرف شده می باشد) ، برای پیگیری درخواست خود هنگامیکه کد ملی و همچنین کد رایانه ایی داده شده را وارد می کنید ممکن است به منوی نتایج آزمون بازگردید که در صورت مشاهده این وضع اگر مجدداً بر روی منوی " پیگیری درخواست" کلیک نمایید در پایین صفحه می توانید پاسخ وضعیت مرسوله خود را دریافت نمایید.  

(لازم به ذکر است اداره امتحانات و گواهینامه های دریانوردان موظف است تا یک هفته کاری به درخواستها و مرسولات شما پاسخ دهد.)

لطفا کد پیگیری را وارد نمایید  

نحوه صدور اسناد دریانوردی در زمان بروزرسانی سامانه جامع امور دریانوردان به چه صورت می باشد؟

برای صدور اسناد به صورت دستی نیاز است دریانوردان کلیه اسناد پیش نیاز را همانند کارت سلامت پزشکی، گواهی های طی دوره آموزشی، سند قبلی (شایستگی یا مهارت)، تائیدیه خدمات د ریایی و سایر اسناد مورد نیاز را بصورت فیزیکی به ادارات امور دریانوردان تهران یا بنادر بصورت حضوری تحویل نمایند.

هزینه های شرکت در آزمون و یا صدور گواهینامه ها و شناسنامه دریانوردی را به چه شماره حسابی می توان واریز نمود ؟

شماره حساب  2176459001009   (سیبا) بانک ملی به نام سازمان بنادر و دریانوردی

آیا می توان درخواست و مدارک خود را مبنی بر شرکت در آزمونها و یا صدور گواهینامه و شناسنامه دریانوردی بصورت غیر حضوری و از طریق پست ارسال کنم ؟

بله می توانید... برای این منظور باید به سایت اداره امتحانات و گواهینامه های دریانوردان مراجعه و پس از آگاهی از مدارک و شرایط مورد نیاز آنرا به آدرس تهران،میدان فرمانیه،بلوار شهید لواسانی، کوچه شهید ثروتی، پلاک 1 سازمان بنادر و دریانوردی ارسال کنید و از طریق همان سایت و در منوی "پیگیری درخواست" نتیجه درخواست خود را پیگیری نمایید.

چگونه می توان پرسشها و مسایل خود را با اداره امتحانات و گواهینامه های دریانوردان مطرح نمود و جوابیه آنرا نیز در اسرع وقت دریافت نمود ؟

برای مطرح نمودن پرسشها و مسایل خود با اداره امتحانات و گواهینامه های دریانوردان و دریافت جوابیه آن در اسرع وقت، استفاده از تلفن گویا به شماره 26117241-021 می باشد که در ظرف کمتر از دو روز کاری می توانید جوابیه خود را دریافت کنید.

مدت زمان صدور اسناد دریانوردان چقدر می باشد ؟

مدت زمان صدور بستگی به نوع سند و گواهینامه ها درخواستی دارد، که این مدت زمان برای صدور و تمدید گواهینامه های شایستگی و مهارت و همچنین جانبی یک هفته، برای صدور و تمدید شناسنامه دریانوردی دو هفته و برای صدور المثنی گواهینامه و شناسنامه دریانوردی دو ماه به طول خواهد انجامید.

نتیجه اولیه و همچنین تجدیدنظر آزمونهای دریانوردی چه موقع اعلام می گردد ؟

مدت زمان اعلام نتیجه اولیه آزمونهای اولیه حدوداً 12 روز پس از برگزاری آخرین آزمون شفاهی همان رده و مدت زمان اعلام نتیجه تجدیدنظر 5 روز کاری از زمان ارائه درخواست می باشد.

چگونه می توانم به نمونه سئوالات آزمونهای دریانوردی دسترسی داشته باشم ؟

با مراجعه به سایت اینترنت اداره امتحانات و گواهینامه های دریانوردان و منوی "نمونه سئوالات آزمون" می توانید به نمونه سئوالات دسترسی داشته باشید.

 

 • از مخاطبین محترم تقاضا می شود که جهت استعلام اسناد دریانوردی به ترتیب از مرورگرها Google Chrome  ، Mozilla fire-fox  و یا اخرین نسخه windows explorer  استفاده نمایند.
 • In order to retrieve verification of required document use one of these web browsers  : Mozilla Fire fox or Google Chrome or last version of Windows Explorer.
 • برای استعلام اسناد دریانوردان اینجا کلیک نمایید.

استعلام آنلاین اسناد دریانوردان

 

 

 • اطلاعیه ها:
 • به اطلاع متقاضیان شرکت در آزمون های کتبی و شفاهی می رساند؛ جهت ثبت نام میبایست  فرم "درخواست شرکت/تجدیدنظر در آزمون ها" را تکمیل و به همراه تصویر مدارک ذیل از طریق ایمیل به مراکز آزمون دریانوردان تهران/ بنادر ارسال نمایند.
 •  کسانیکه از طریق ایمیل برای آزمونهای دریانوردی ثبت نام می کنند می بایست اصل مدارک مربوطه خود را برای تایید و صحه گذاری، در روز آزمون به بخش پذیرش ادارات امور دریانوردان تحویل دهند.  بدیهی است داوطلبانی که از ارایه مدارک خود به پذیرش امتناع ورزند برابر مقررات عمل خواهد شد و در صورت نقص عمده در مدارک و اطلاعات دریافتی، نتایج آزمون داوطلب باطل میشود.
 • زمان اعلام نتیجه اولیه آزمون مطابق با برنامه در حدود دو هفته بعد از آخرین آزمون می باشد.
 •  در صورت درخواست تجدیدنظر، زمان ارایه درخواست در هر دوره از آزمون،  فقط در روزهای تعیین شده (طبق جدول زیر) انجام خواهد گرفت. 
 •  آدرس ایمیل مرکز آزمون تهران جهت ارسال مدارک Seafarer.pmo@gmail.com

 توجه: مدارک عمومی و اختصاصی لازم مورد نیاز جهت ثبت نام در آزمون های کتبی و شفاهی به شرح ذیل می باشد.  

مدارک عمومی:

 1. تکمیل و ارسال فرم درخواست شرکت/ تجدید نظر در آزمون ها
 2.  گواهی طی دوره سمت مربوطه
 3.  صفحه اول و صفحات ثبت خدمات دریایی شناسنامه دریایی 
 4.  کامپیوتر شیت خدمات دریایی (تائیدیه خدمات دریایی که از شرکت مربوطه می بایست تهیه نمایید)
 5.  گواهینامه شایستگی قبلی
 6.  یک قطعه عکس
 7.  فیش پرداخت بانکی توسط متقاضی

مدارک اختصاصی (خدمات دریایی مورد نیاز)

 1.  خدمات دریایی جهت شرکت در آزمون ملوان عرشه سفرهای نامحدود: 3 ماه بر روی کشتیهای تجاری 500 یا بیشترسفرهای نامحدود پس از دوره آموزشی و تکمیل دفترچه کارآموزی ویا 12 ماه در سمت ملوان عمومی بر روی کشتیهای تجاری 500 یا بیشتر سفر های نامحدود.
 2.   خدمات دریایی جهت افسر دوم بر روی کشتیهای با ظرفیت ناخالص 500 یا بیشتر سفرهای نامحدود : 12 ماه بعنوان کارورز (دانشجو یا ملوان عرشه )بر روی کشتیهای تجاری 500 یا بیشترسفرهای نامحدود پس از دوره آموزشی و تکمیل دفترچه کارآموزی
 3. خدمات دریایی جهت افسر دوم بر روی کشتیهای با ظرفیت ناخالص 500 یا بیشترو کمتر از 3000 سفرهای نزدیک به سا حل: 12 ماه  در سمت ملوان عرشه بر روی کشتیهای تجاری پس از دوره آموزشی و تکمیل دفترچه کارآموزی
 4. خدمات دریایی جهت افسر اول  بر روی کشتیهای با ظرفیت ناخالص 3000 یابیشتر سفرهای نامحدود : 18 ماه  بر روی کشتیهای تجاری 500 یا بیشترسفرهای نامحدودبا سمت افسر مسئول نگهبانی پس از دوره آموزشی
 5. خدمات دریایی جهت فرمانده  بر روی کشتیهای با ظرفیت ناخالص 3000 یابیشتر سفرهای نامحدود : 36 ماه  پس از اخذ اولین گواهینامه شایستگی وبا سمت افسر مسئول نگهبانی از این مدت حداقل 12 ماه در سمت افسر اول بر روی کشتیهای تجاری 3000 یا بیشترسفرهای نامحدود صورت پذیرد. 
 6. خدمات دریایی جهت فرمانده  بر روی کشتیهای500 یا بیشتر و کمتر از 3000 سفرهای نزدیک به ساحل  : 36 ماه  وبا سمت افسر مسئول نگهبانی  بر روی کشتیهای تجاری 500 یا بیشترو کمتر از  3000سفرهای نزدیک به ساحل پس از اخذ گواهینامه شایستگی افسر دوم
 7. خدمات دریایی جهت افسرمهندس سوم بر روی کشتیهای با قدرت رانش 750 کیلووات یا بیشترسفرهای نامحدود : 36حداقل 12 ماه ترکیبی خدمات دریایی و کارگاهی که شامل 9 ماه خدمات دریایی بعنوان کارورز(دانشجو یا ملوان موتور ) بر روی کشتیهای تجاری با قدرت رانش 750یا  بیشترسفرهای نامحدود در حین یا پس از دوره آموزشی  
 8. خدمات دریایی جهت افسرمهندس دوم بر روی کشتیهای با قدرت رانش 3000 کیلو وات سفرهای نامحدود : حداقل 18 ماه درسمت افسر مسئول نگهبانی موتور خانه  بر روی کشتیهای تجاری با قدرت رانش 750یا  بیشترسفرهای نامحدود پس از اخذ گواهینامه شایستگی افسر مهندس سوم
 9. خدمات دریایی جهت افسرسرمهندس بر روی کشتیهای با قدرت رانش 3000 کیلو وات سفرهای نامحدود : انجام حداقل 36 ماه درسمت افسرمهندس مسئول نگهبانی پس از اخذ گواهینامه شایستگی افسر مهندس سوم که از این مدت 12 ماه میبایست در سمت افسر مهندس دوم بر روی کشتیهای تجاری 3000 کیلو واات یا بیشتر سفرهای نامحدود صورت پذیرد
 10. خدمات دریایی جهت افسرمهندس الکترونیک : انجام حداقل 12 ترکیبی خدمات دریایی و کارگاهی که شامل 9 ماه خدمات دریایی بعنوان کارورز(دانشجو یا ملوان فنی الکترونیک) بر روی کشتیهای تجاری با قدرت رانش 750یا  بیشترسفرهای نامحدود و تکمیل دفترچه کارورزیدر حین یا پس از دوره موزشی
 11. خدمات دریایی جهت مهارت ملوان موتورسفرهای نامحدود: 3 ماه بر روی کشتیهای تجاری 750کیلو وات یا بیشترسفرهای نامحدود پس از دوره آموزشی و تکمیل دفترچه کارآموزی ویا 12 ماه در سمت ملوان عمومی بر روی کشتیهای تجاری 750 کیلووات یابیشتر سفر های نامحدود
 12. خدمات دریایی جهت ملوان ماهرعرشه سفرهای نامحدود: انجام حداقل12 ماه با سمت ملوان عرشه بر روی کشتیهای تجاری 500 یا بیشترسفرهای نامحدود پس از دوره آموزشی ویا 18 ماه در سمت ملوان عرشه
 13. خدمات دریایی جهت ملوان ماهرموتور سفرهای نامحدود: انجام حداقل 6 ماه با سمت ملوان موتور بر روی کشتیهای تجاری 750 کیلووات یا بیشترسفرهای نامحدود پس از دوره آموزشی و یا 12 ماه در سمت ملوان موتور
 14. خدمات دریایی جهت ملوان ملوان فنی الکترونیک: انجام حداقل 6 ماه خدمت دریایی درموتور خانه کشتی های تجاری با قدرت 750 کیلووات یا بیشترسفرهای نامحدودپس از دوره آموزشی و تکمیل دفترچه کارورزی

جدول زمانبندی ثبت نام  آزمونهای دریانوردی دوره 993  سال 1399 

 دوره آزمون

 زمان ثبت نام اولیه

 زمان برگزاری آزمون

 زمان اعلام نتایج

 زمان درخواست تجدیدنظر اعلام نتایج تجدید نظر  نوع آزمون 
 993  -----  ----  99/08/17 99/08/17 لغایت 99/08/19   99/08/26 لغایت 99/08/27  کتبی
 993 99/08/17لغایت 99/08/30 از 99/09/08 ----  ----- -----  شفاهی