قوانین دریایی

صاحب نظران و فعالان عرصه حمل ونقل دریایی 
باسلام و احترام 
همان طور که آگاه می باشید قانون دریایی ایران در سال 1343 به تصویب رسیده و تا کنون لازم الاجراست. در طول سال های پس از تصویب قانون مزبور و خصوصاً سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، دولت ایران به بیش از 40 کنوانسیون یا پروتکل بین المللی در ارتباط با مسایل دریایی  ملحق شده است اما قانون دریایی ایران جز اصلاحات سال 1391 اصلاح دیگری نداشته است. اصلاح قانون دریایی و تدوین متنی جدید که مفاد آن هماهنگ با تحولات بین المللی صنعت کشتیرانی و کنوانسیون های بین المللی لازم الاجرا برای کشور باشد همواره مدنظر سازمان بنادر ودریانوردی بوده تا این که در سالهای اخیر عزمی جزم بر تدوین قانون دریایی جدید گمارده شد و نهایتاً با بررسی کنوانسیون های بین المللی، قوانین و مقررات سایر کشورها و اخذ نظر اشخاص حقیقی و حقوقی متخصص و مرتبط با موضوعات دریایی، پیش نویس فصول مختلف لایحه قانون دریایی تهیه و با برگزاری دهها جلسه کارشناسی، متون تهیه شده مورد بررسی نقادانه قرار گرفت. 
اکنون مایه مباهات است که اعلام نماییم 8 فصل از فصول  پیش نویس قانون دریایی آماده ارائه به کلیه صاحب نظران و فعالان در عرصه حمل ونقل دریایی است تا چنانچه نظر اصلاحی و تکمیلی  نسبت به متون تهیه شده دارند، موارد را به سازمان بنادر و دریانوردی اعلام و در امر ملی و میهنی تهیه قانون دریایی ایران مشارکت نمایند. 
در خاتمه عنایت عزیران را به موارد زیر ضروری می داند:
1- همان طور که گفته شد در تنظیم فصول پیش نویس لایحه قانون دریایی مفاد کنوانسیون های بین المللی  مصوب سازمان بین المللی دریانوردی (IMO) و کمیته بین المللی دریانوردی (CMI) و ... مدنظر بوده است. مقررات مرتبط کشورهای مطرح در امر حمل و نقل دریایی نیز مورد ملاحظه و بهره برداری لازم قرار گرفته است و طبعاً در کنار این موارد، اقتضائات و مصالح ملی کشور کاملاً مدنظر بوده است. 
2- علاوه بر فصولی که ارائه شده اند فصول دیگری نیز در دست بررسی و نهایی سازی هستند که در آینده نزدیک به همین شکل دردسترس قرارخواند گرفت. اهم فصول باقیمانده فصول مربوط به باربری دریایی، حمل مسافر، رهن و حقوق ممتاز دریایی  و توقیف کشتی هستند.
3- لطفاً نظرات و پیشنهادهای خود را از طریق پست الکترونیکی تا پایان شهریور سال جاری به دفتر حقوقی سازمان بنادر و دریانوردی به نشانی hoghooghi.pmo@gmail.com ارسال کنید در انتظار نظرات ارزشمندتان هستیم.

فایل ها

[ ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ ]
[ ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ ]
[ ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ ]
[ ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ ]
[ ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ ]
[ ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ ]
[ ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ ]
[ ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ ]
به روزرسانی: دفتر حقوقی