استفاده بهینه از سایت ها برای افردا نابینا و کم بینا

برای بزرگنمایی صفحه از کلیدهای میانبر صفحه کلید به شرح ذیل استفاده نمایید 

بزرگ کردن  اندازه  صفحه  ==>  نگه داشتن کلیدهای  Ctrl و +

کوچک کردن اندازه صفحه  ==>  نگاه داشتن کلیدهای  Ctrl و 

برگرداندن اندازه صفحه به حالت پیش فرض ==> نگه داشتن کلیدهای  Ctrl و ۰

دریافت نرم افزار گویاسازی برای ویندوز

دریافت نرم افزار NVDA 

NVDA  این اجازه را به افراد نابینا و کم‌بینا می دهد تا به سیستم عامل ویندوز و بسیاری از برنامه های دیگری که تحت ویندوز اجرا می شوند دسترسی یافته، با آنها تعامل برقرار کنند.

به عنوان نکات برجسته در مورد این نرم‌افزار، می توان به این موارد اشاره کرد:

- پشتیبانی از برنامه های پرکاربرد از قبیل مرورگرهای وب، نرم‌افزار‌های بررسی ایمیل، برنامه های گپ و گفت اینترنتی و مجموعه برنامه های دفترداری (Office)

- موتور تبدیل متن به گفتار همراه نرم‌افزار با پشتیبانی از بیش از ۸۰ زبان

- اعلام اطلاعات مربوط به قالب‌بندی متن، مانند نام و اندازه‌ قلم، سَبک نوشتار و خطاهای املایی، در صورت در دسترس بودن آنها

- اعلام خودکار متنی که زیر موس قرار می گیرد و نمایش موقعیت موس با استفاده از صدا، به درخواست کاربر

- توانایی اجرای کامل نرم‌افزار از روی یک حافظه‌ USB یا ابزارهای چند‌ رسانه ای قابل حمل دیگر، بدون نیاز به نصب روی رایانه‌ در حال استفاده

- برنامه‌ نصب کننده‌ گویا با استفاده‌ آسان

- ترجمه شده به ۴۸ زبان

- پشتیبانی از سیستم عاملهای امروزی ویندوز، شامل هر دو نوع ۳۲ و ۶۴ بیتی

- توانایی اجرا در صفحه ورودی ویندوز و دیگر صفحات محافظت شده

- پشتیبانی از میانجیهای دسترسی ‌پذیری متداول همچون  Microsoft Active Accessibility، Java Access Bridge

- پشتیبانی از صفحه‌ی اعلان فرمان ویندوز (Command Prompt) و برنامه های دارای میز فرمان

فعالسازی قابلیت گویاسازی در IOS

کاربران آیفون ها می توانند با فراخوانی Siri و یا گفتن دو جمله «turn on VoiceOver» یا «turn off VoiceOver» قابلیت VoiceOver را بر روی گوشی های خود فعال کنند.

همچنین میتوانند به آدرس Settings > General > Accessibility > VoiceOver رفته و یا برای روشن و خاموش کردن آن از میانبرهای دسترسی استفاده کنند.

فعالسازی قابلیت گویاسازی TALKBACK در اندروید

- دو انگشت خود را به طور همزمان بر روی بخش فوقانی صفحه نمایش دستگاه قرار دهید و به آرامی و همزمان به سمت پایین بکشید تا منوی تنظیمات سریع (Quick Settings) نمایان شود. در بررسی که ما بر روی گوشی اکسپریا زد اولترا با اندروید 5 آب نبات چوبی داشتیم، استفاده از انگشتان شصت دو دست نتیجه بهترین نسبت به سایر انگشتان داشت.

- یک بار آیکون چرخ دنده موجود در گوشه سمت راست و بالای صفحه را لمس کنید تا دستیار گوگل اشاره کند که گزینه تنظیمات (Settings Button) را لمس کرده‌اید. سپس دو بار بر روی این آیکون ضربه لمسی بزنید. در این شرایط منوی تنظیمات نمایان می‌شود.

- یک بار آیکون Accessibility را لمس کنید تا دستیار گوگل عبارت Accessibility را عنوان کند. سپس دو بار بر روی این گزینه ضربه لمسی بزنید. در این شرایط منوی تنظیمات Accessibility نمایان می‌شود.

- یک بار گزینه TalkBack را لمس کنید و اجازه دهید که دستیار گوگل توضیحات مربوط به فعال بودن آن را ارائه کند. سپس دو بار بر روی همان قسمت ضربه لمسی بزنید تا گزینه TalkBack انتخاب و تنظیمات آن نمایش داده شود.

- یک بار اسلایدر سبز رنگ مربوط به فعال بودن قابلیت TalkBack را لمس کنید. حال دو بار بر روی همین گزینه ضربه لمسی بزنید.

- در پنجره پاپ آپ نمایان شده یک بار گزینه OK را لمس کنید و مانند روشی که در مراحل پیشین شرح دادیم، پس از بیان توضیحات دستیار گوگل دو بار بر روی آن ضربه لمسی بزنید.